W tym kraju 70 procent mieszkańców potrzebuje pomocy. UNICEF Polska apeluje



Sześć lat wojny. 400 tysięcy skrajnie niedożywionych dzieci. 20 milionów ludzi w potrzebie. Jeden z najstarszych krajów świata jest dziś pogrążony w jednym z największych kryzysów humanitarnych. Jemen – państwo na skraju upadku.

Jemen w starożytności nazywany był Arabia Felix, czyli Szczęśliwa Arabia. Kraj szczycił się rozwiniętym rolnictwem i handlem morskim. Dziś to państwo jest nie do poznania. Wyniszczająca wojna, głód i przesiedlenia najbardziej odbiły swoje piętno na dzieciach.

Jednym z nich jest półtoraroczna Gosson. Dziewczynka cierpi z powodu skrajnego niedożywienia. Waży zaledwie 5 kilogramów, czyli dwa razy mniej niż zdrowe dziecko w jej wieku. Wyniszczony organizm nie jest w stanie sam zwalczyć chorób takich jak biegunka czy zapalenie płuc, które dotykają głodujące dzieci. Gosson jest w szpitalu, trwa walka o jej życie.

Dzieci takich jak Gosson jest w Jemenie prawie 400 tysięcy. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc najmłodszym w tym kraju. Wiele z nich żyje tylko dzięki pomocy humanitarnej. Brak środków uniemożliwia nam pomoc wszystkim potrzebującym dzieciom,
powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Sytuacja w Jemenie jest bardzo trudna od samego początku konfliktu w 2015 r. W ciągu ostatnich sześciu lat, zginęło tam lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci. To czworo dzieci każdego dnia. UNICEF Polska już kilkakrotnie prowadził zbiórkę środków na pomoc dla Jemenu. Ostatnio Polacy przekazali ponad 3,3 mln zł! Pracownicy UNICEF na miejscu mogli za tę kwotę uratować zdrowie i życie tysięcy dzieci. To ogromna pomoc.

Sytuacja dzieci w Jemenie nadal jest dramatyczna. Najmłodsi każdego dnia umierają z głodu. Zdecydowałem się wesprzeć kampanię UNICEF Polska dla Jemenu, bo nasza pomoc jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Ufam, że poruszymy serca Polaków i razem uratujemy wiele istnień, powiedział Maciej Orłoś, który wspiera kampanię UNICEF Polska.

Jak pomóc?

Celem akcji UNICEF Polska jest zbiórka środków na pomoc żywnościową i medyczną dla dzieci w Jemenie. Organizacja chce zakupić i dostarczyć przede wszystkim żywność terapeutyczną stosowaną w leczeniu niedożywienia, np. wysokokaloryczną pastę z orzeszków ziemnych czy bogate w wartości odżywcze mleko w proszku.




Każdy może pomóc. Nawet najmniejsza darowizna ma znaczenie, ponieważ może uratować zdrowie i życie dziecka w Jemenie. Aby ją przekazać, wystarczy wejść na stronę unicef.pl/jemen. Już dziś z całego serca dziękujemy za wsparcie okazane jemeńskim dzieciom, powiedziała Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu UNICEF Polska.

Walka z czasem trwa. Dzieci takie jak Gosson – bohaterka kampanii UNICEF Polska – nie mogą już dłużej czekać. Organizacja apeluje o pomoc. Kampania potrwa co najmniej do końca stycznia 2022 roku. W tym czasie UNICEF Polska będzie prosić o wsparcie Darczyńców z naszego kraju, podejmując szereg działań, m.in. w telewizji będą emitowane specjalne spoty z udziałem Maciej Orłosia. Wszystko po to, aby zebrać środki i uratować jak najwięcej dzieci w Jemenie.

###

O UNICEF
UNICEF od 75 lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!

Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ