Problem żylaków i ich leczenie



Szacuje się, że nawet ponad połowa Polaków cierpi na przewlekłą niewydolność żył. To problem, który dotyka ludzi w każdym wieku – żylaki mogą pojawić się u niektórych pacjentów nawet jeszcze przed 30. rokiem życia. Z jednej strony może być to dolegliwość bardzo dokuczliwa, której współtowarzyszy ból, obrzęk i uczucie ciężkość w nogach. Z drugiej u wielu stanowi jedynie kosmetyczny efekt niedający o sobie w ogóle znać. Sprawdź, jak leczyć żylaki i jakich maści oraz leków używać, by złagodzić symptomy oraz zapobiegać namnażaniu się niechcianych zmian żylnych.

#Żylaki kończyn dolnych – objawy i przyczyny

Rozwój żylaków kończyn dolnych to długotrwały proces. Szczególnie często powstają one na nogach, gdyż wypchnięcie krwi od stóp do serca wymaga sporej energii ze względu na grawitację. Czynnikiem sprzyjającym temu problemowi przy okazji jest mniej wydolny mechanizm tłoczni mięśniowej żył powierzchniowych, przy których najczęściej powstają żylaki.

Z reguły rozróżnia się 3 rodzaje żylaków: teleangiektazje, żylaki siatkowate i żylaki głównych pni żylnych. Te pierwsze zwane też inaczej pajączkami naczyniowymi stanowią małe skupiska, przypominające sieć czerwonych i niebieskich żyłek i nie są szkodliwe. Większy problem stanowią żylaki siatkowate, mające dłuższy przebieg niż teleangiektazje, w wielu przypadkach mają znaczenie kosmetyczne i mogą rozwijać się bez obecności nadciśnienia tętniczego.

Jednak u części pacjentów żylaki umiejscowione w dole podkolanowym stanowią jeden z objawów niewydolności zastawek żył w układzie powierzchownym lub głębokim – wówczas wymagana jest odpowiednia diagnoza i leczenie. Ostatni typ żylaków głównych pni żylnych powstają przy żyłach odpiszczelowej oraz odstrzałkowej, widoczne są na tyle łydki, a w związku z nimi dokuczają objawy w postaci przewlekłej niewydolności żylnej.

Żylaki są uważane za jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Wśród przyczyn żylaków wyróżnia się czynniki genetyczne – zdolność do dziedziczenia oraz zakrzepicę żylną – zakrzepowe zapalenie żył, w wyniku którego dochodzi do zapalenia ścian naczynia i następuje utrudniony przepływ krwi. Niemniej niezwykle istotne są także współczesne uwarunkowania społeczne sprzyjające rozwojowi żylaków: wielogodzinna praca w pozycji stojącej bądź siedzącej, nadwaga i otyłość, nadmierna ekspozycja na wysokie temperatury, noszenie butów na wysokim obcasie oraz obcisłych ubrań– rajstop, spodni krepujących kończyny dolne.




Jak leczyć żylaki – leki, tabletki, maści

W przypadku zmian żylnych będących jedynie defektem estetycznym, co jest częste przy pajączkach naczyniowych i żylakach siatkowatych wystarczy zastosować działania profilaktyczne unikanie gorących kąpieli, sauny i obcisłych ubrań, stosowanie zrównoważonej bogatej w witaminy diety i regularna aktywność fizyczna. Niemniej w takich sytuacjach sprawdzi się terapia miejscowa, wykorzystująca żele i maści na żylaki z heparyną np. Heparin-Hasco forte.

W zapaleniu żył sprawdzi się również żel z mukopolisacharydowym polisiarczanem np. Hirudoid, ale ulgę przyniosą także inne środki bazujące m.in. na dobesylanie wapnia np. Rostil czy wyciągu z kasztanowca np. maść kasztanowa. Często stosowane przez pacjentów są jeszcze suplementy diety zawierające diosminę, heparadynę i wyciąg z ruszczyka, wspomagające krążenie żylne kończyn dolnych u osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej.

Wszelkie tego typu preparaty na żylaki i polepszenie krążenia w nogach dostępne są na platformie LIKI24. W przypadku żylaków będących wynikiem innych chorób z katalogu można wybrać nie tylko maści i tabletki na żylaki, ale też środki na receptę oraz bez recepty wskazane przy innych dolegliwościach. LIKI24 oferuje w końcu medykamenty z ponad 1000 polskich aptek. Koszt zakupu leków odpowiada cenom w aptece, a ty nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów i co więcej, kurier może dostarczyć zamówienie nawet o 30 proc. tańsze.

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ