Stretching – dlaczego jest tak ważny?



Stretching to zestaw ćwiczeń mający na celu uelastycznienie mięśni. Znany jest od bardzo dawna, a pierwsze zapiski o nim pochodzą ze starych opracowań medycyny chińskiej i indyjskiej. Dlaczego powinien znajdować się w każdym planie treningowym? Wyjaśnia trenerka personalna i instruktorka fitness Dorota Bałkańska-Kalita.

#Stretching to świetny zestaw ćwiczeń dla ciała, zaczerpnięty z ruchów zwierząt, którym elastyczność mięśni gwarantowała przetrwanie. Nic dziwnego więc, że jedno z najprostszych ćwiczeń stretchingowych to właśnie koci grzbiet!

Stretching pozwala znacząco polepszyć sprawność ruchową, zwiększyć gibkość całego ciała, uelastycznić mięśnie, a nawet usunąć różne bóle mięśniowe. Sprawdzi się zarówno jako element rozgrzewki, która przygotuje mięśnie do ćwiczeń, ale też na zakończenie treningu. Zaleca się go również jako osobna forma treningu, często łączona z elementami rehabilitacji przy leczeniu urazów ruchu. Jest świetny dla osób pracujących zdalnie oraz tych, którzy na co dzień przenoszą duże ciężary, bo to one są szczególnie narażone na odczuwanie napięcia mięśniowego czy bóle stawów.

Stretching od A do Z

Stretching powinien być wykonywany w trzech fazach – pierwszy etap to stan napięcia i trwa 10-15 sekund, następnie jest stan przejściowy – rozluźnienie mięśni i ich odpoczynek (2-5 sekund), a na koniec faza główna trwająca 10-30 sekund, czyli docelowe rozciąganie mięśni.

– Ubierz wygodny strój. To ważne, aby ubranie nie krępowało ruchów. Ćwicząc na siłowni, warto skorzystać ze sprzętu, jakim dany obiekt dysponuje np. drabinki, czy maty. Jeśli wybierasz warunki domowe do treningu wystarczy miękkie, komfortowe podłoże – komentuje trenerka i instruktorka fitness Dorota Bałkańska-Kalita.




Na co należy zwrócić uwagę?

Forma ćwiczeń oraz ich zakres zależy od poziomu zaawansowania sportowego. Możemy wyróżnić kilka rodzajów stretchingu: izometryczny, balistyczny, czy dynamiczny, który idealnie sprawdza się jako element rozgrzewki oraz statyczny, polecany na zakończenie treningu.

– Chcąc rozpocząć swoją przygodę ze stretchingiem, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego trenera personalnego. Pomoże on dobrać nie tylko poziom zaawansowania, ale również pokaże, jak wykonywać poprawnie konkretne ćwiczenia. To trening jak każdy inny i trzeba do niego podejść odpowiedzialnie, żeby nie zrobić sobie krzywdy – podkreśla instruktorka.

I dodaje: – Lepiej ćwiczyć krócej, ale dokładniej. Poprawna technika jest kluczowa, jeśli chcemy osiągnąć efekty, które przynosi stretching.

Dlaczego warto?

Stretching daje wiele korzyści, zaczynając od poprawy ogólnego stanu zdrowia. Wprowadzenie jego elementów do codziennej aktywności pozwala między innymi zapobiec kontuzjom, zredukować stres, czy złagodzić bóle. Rozluźnia również mięśnie oddechowe. Poza tym poprawia zakres ruchów, zwiększa elastyczność ciała i co warto podkreślić, przyśpiesza efekty treningów, a ponadto zmniejsza znacząco bolesność protreningową.

– Stretching działa kojąco nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł. Podczas ćwiczeń możesz wprowadzić się w stan podobny do medytacji. Dzięki temu mózg na chwilę zapomni o codziennych obowiązkach, zrelaksuje się i poczuje ukojenie.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ