Twoje dziecko nie lubi śniadań w szkole? Sprawdź, jak to zmienić!



Pełnowartościowe, zdrowe, sycące – takie powinno być śniadanie naszego dziecka. Jednak nawet ta wiedza nie wystarczy, gdy w domu mamy niejadka, któremu na widok każdego posiłku od razu rzednie mina. Wtedy potrzebne są umiejętności rodzica, który przemyci wartościowe składniki, a zarazem poda je w atrakcyjnej formie. Szczególnie, że już we wrześniu większość dzieci czeka powrót do szkoły. Co spakować do lunchboxa dla niejadka? Odpowiada dietetyk Celina Kinicka z Centrum Medycznego Damiana.

Dlaczego odpowiednia dieta jest tak ważna?

O roli dobrze zbilansowanej diety wśród dzieci mówi się coraz więcej. To właśnie w okresie dorastania nasze pociechy potrzebują dużo energii zarówno do zabawy, jak i nauki.

Dieta dziecka powinna być dobrze zbilansowana oraz bogata w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Pełnowartościowe posiłki wspomagają pracę mózgu, a zwłaszcza szarych komórek, niezbędnych w procesie uczenia się. Sam okres dorastania jest niezwykle istotny w procesie kształtowania nawyków żywieniowych, ale także zdrowych relacji z jedzeniem. Możemy zaobserwować, jak wiele dzieci zmaga się z różnymi formami zaburzeń odżywiania, dlatego warto od najmłodszych lat dbać o prawidłowe żywienie. Jest to kluczowe nie tylko dla prawidłowego rozwoju i wzrostu, ale także dla psychiki dziecka. Tylko dobrze odżywione dzieci będą miały dużo energii, co pozwoli im prawidłowo rozwijać umiejętności socjalizacji w grupie rówieśniczej – wyjaśnia Celina Kinicka z Centrum Medycznego Damiana.

Jak radzić sobie z niejadkiem?

Dzieci w wieku szkolnym to najbardziej wymagający koneserzy, a wiele potraw wywołuje u nich grymas na twarzy. Zmartwieni rodzice wiedzą, że upodobania ich pociech często ze zdrową dietą mają niewiele wspólnego. Jak poradzić sobie z niejadkiem? Przede wszystkim warto pamiętać, że jemy też oczami. Przygotowując posiłek, zadbajmy o to, żeby był on kolorowy i przyciągający wzrok. Dobrym patentem jest na przykład skorzystanie z foremek do wykrawania ciasteczek i wykrojenie ciekawych kształtów w owocach czy warzywach.

Warto bazować na produktach, które dziecko lubi, a tylko wzbogacać je pełnowartościowymi dodatkami. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zabawa teksturami – u części niejadków sprawdzą się musy czy smoothie, a u innych chrupiące przekąski. W przygotowywaniu lunchboxów do szkoły ważne jest, żeby pamiętać o indywidualnych preferencjach dziecka. Ważne aby posiłki rodzica nie odbiegały znacząco od posiłków dziecka. Najlepszą zachęta jest dawanie dobrego przykładu sobą, zamiast uporczywego namawiania.




Co spakować do lunchboxa dla niejadka?

Przygotowując posiłek dla niejadka, trzeba pamiętać o niektórych grupach produktów, które powinny stać się bazą zbilansowanego posiłku. Podstawą są świeże warzywa i owoce, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Tylko rodzic niejadka wie, jak trudno przemycić te produkty do lunchboxa, jednak ze względu na wartości odżywcze, warto znaleźć chociaż jeden ulubiony owoc dziecka. Dobrym dodatkiem są również orzechy, zawierające witaminy z grupy B i E, wspomagające pracę mózgu. Ważną kategorią są produkty pełnoziarniste bogate w błonnik. Tutaj można wykorzystać przepisy na placuszki lub muffiny na bazie płatków owsianych czy orkiszowych.

Prawidłowe żywienie małego niejadka jest nie lada wyzwaniem, jednak przy odrobinie kreatywności można stworzyć ciekawe posiłki. Dobrym rozwiązaniem może również okazać się wspólne gotowanie.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ