Bezpłatna fizjoterapia dla pacjentów z powikłaniami po COVID-19 w Centrum Medycznym Damiana



Od 10 sierpnia 2021 r. w Centrum Rehabilitacji Damiana przy ul. Cybernetyki 7b w Warszawie Pacjenci mogą skorzystać z usług medycznych w ramach „Programu polityki zdrowotnej w zakresie fizjoterapii u pacjentów z powikłaniami po przebytym zachorowaniu na COVID-19”. Pacjenci mogą skorzystać ze świadczeń nieodpłatnie ze względu na finansowanie programu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. O szczegółach opowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Program kierowany jest do wszystkich pełnoletnich mieszkańców województwa mazowieckiego, który udzielą pisemnej zgody na udział oraz nie uczestniczą obecnie w podobnym projekcie finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponadto istnieje konieczność spełnienia kryteriów medycznych:

1. Pacjent wyrażający chęć udziału w programie musi posiadać wynik testu RT-PCR potwierdzający fakt przebycie #COVID19.
2. U pacjenta występują objawy wynikające z COVID-19, utrzymujące się od 4 do 12 tygodni lub dolegliwości post-COVID-19 trwające ponad 12 tygodni.




Celem programu jest poprawa życia pacjentów w obszarach, które zostały zaburzone w wyniku COVID-19. Kwalifikacja obejmuje ocenę: tolerancji wysiłku fizycznego, sprawności fizycznej, występowania duszności lub innych problemów oddechowych, natężenia chronicznego zmęczenia i zaburzeń nastroju.

Najważniejszym aspektem rehabilitacji oddechowej jest jej kompleksowość. Łączy bowiem w sobie ćwiczenia oddechowe, trening fizyczny oraz masaż. Do kluczowych elementów rehabilitacji należą: nauka prawidłowego oddychania, ćwiczenia: oporowe, ułatwiające lub utrudniające wdech i wydech oraz wzmocnienie mięśni oddechowych i przepony. Ponadto są to ćwiczenia efektywnego kaszlu – szczególnie dla pacjentów z chorobami związanymi z dużą ilością wydzieliny zalegającej w płucach czy oskrzelach. Pacjent uczestniczy również w ćwiczeniach wydolnościowych i kształtujących ogólną kondycję organizmu, które pozytywnie oddziałują na cały układ oddechowy, zwiększając sprawność i wydolność organizmu. Uzupełnienie jest drenaż ułożeniowy, który polega przyjmowaniu przez pacjenta takiej pozycji, przy której oskrzela znajdują się powyżej wnęki płucnej, umożliwiając tym samym swobodniejsze usuwanie wydzieliny płucnej – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

#Rehabilitacjaoddechowa przeznaczona jest do wszystkich pacjentów u których występują powikłania po COVID-19, zwłaszcza w kontekście pojawienia się jednej z następujących chorób – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), mukowiscydoza, niewydolność płuc lub serca, zapalenie płuc czy oskrzeli, śródmiąższowa choroba płuc (np. idiopatyczne włóknienie płuc) czy astma.

#Rehabilitacja oddechowa może być stosowana również z innymi metodami terapeutycznymi – m.in. farmakoterapią, tlenoterapią czy nieinwazyjną wentylacją.

Zapisy na rehabilitację oddechowo-krążeniową przyjmowane są pod numerem telefonu: 22 566 22 22.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ