7 powodów dla których warto być optymistą!
Już 21 sierpnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Optymisty. Święto to zostało zainicjowane w… Polsce, a jego celem jest budowanie świadomości nt. wpływu pozytywnego myślenia na nasze życie. Mówiąc wprost – bycie optymistą po prostu nam się opłaca. Poznajcie 7 powodów, dla których warto patrzeć na życie optymistycznie. Opowiada o nich mgr Alina Zyber-Sochacka, psycholog z Centrum Medycznego Damiana.
Optymista to osoba, która potrafi znaleźć pozytywne aspekty niemal w każdej sytuacji. Ponadto jest przekonana, że negatywne doświadczenia nie będą stanem permanentnym, dlatego należy aktywnie poszukiwać skutecznych rozwiązań. Dodatkowo nie skupia się na rozpamiętywaniu problemów, tylko skupia się na działaniu, które pozwala pokonać przeszkody. Wykorzystując znane powiedzenie można stwierdzić, że optymista zawsze widzi „szklankę do połowy pełną”.
Jakie korzyści wynikają z takiego podejścia do życia?
1. Optymiści są mniej narażeni na stres
Osoby z nastawieniem optymistycznym, w związku ze swoim sposobem myślenia, żyją w mniejszym poczuciu zagrożenia, a co za tym idzie reakcje fizjologiczne w ich organizmach są bardziej charakterystyczne dla stanu bezpieczeństwa niż lęku. Ciało nie jest nadmiernie, czy niepotrzebnie mobilizowane do pracy, działania, reagowania, a przez to nie jest tak bardzo obciążone hormonami stresu, takimi jak adrenalina czy kortyzol.
2. Optymiści cieszą się lepszym zdrowiem
Pozytywne podejście do życia korzystnie wpływa również na nasze zdrowie. Optymiści zdecydowanie rzadziej zapadają m.in. na schorzenia układu krążenia (choroby serca, nadciśnienie tętnicze). Dodatkowo zmniejszają tym samym ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz mają bardziej ustabilizowany poziom cholesterolu we krwi. Warto ponadto wspomnieć, że badania wykazały związek długotrwałego stresu (częstszego u pesymistów) z ogólnym obniżeniem odporności organizmu.
3. Optymiści częściej żyją w udanych związkach
Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec korelację między optymizmem a życiem w udanym związku. Jednak życiowi optymiści wykazują większą chęć do rozwiązywania problemów, są bardziej skłonni do zgody, a dodatkowo w przypadku konfliktów aktywniej poszukują porozumienia i rozwiązania sporu.
4. Optymiści są bardziej zadowoleni z pracy i mniej narażeni na wypalenie zawodowe
Satysfakcja z pracy to jeden z ważnych elementów, których oczekujemy w trakcie aktywności zawodowej. I to kolejny dowód, że warto w życiu być optymistą. Osoby te bowiem mniej rozpamiętują ew. porażki czy niepowodzenia, traktując je jako wyzwanie oraz aktywnie poszukują rozwiązania i szans na „rehabilitację”. Ponadto wykazują mniejszą skłonność do narzekania na niedogodności w miejscu pracy.
5. Optymiści łatwiej nawiązują kontakty społeczne
To jedna z najprzyjemniejszych korzyści wynikających z bycia optymistą. Osoby te częściej posiadają zdolność łatwiejszego nawiązywania relacji. Ponadto są zdecydowanie bardziej lubiane w towarzystwie ze względu na pozytywne nastawienie do życia oraz większą otwartość. Dotyczy to również miejsca pracy, a sympatia współpracowników wpływa również na opisane powyżej zadowolenie z życia zawodowego.
6. Optymiści lepiej śpią
Pozytywne myślenie bezpośrednio przekłada się również na jakość snu. Na pewno każdy z nas doświadczył w życiu sytuacji, gdy pod wpływem silnych emocji, nie mogliśmy długo zasnąć np. rozpamiętując negatywne zdarzenia w danym dniu. I teraz wyobraźmy sobie, że osoby, które pesymistycznie podchodzą do życia taki stan mogą przeżywać bardzo często. To sprawia, że nie tylko śpimy krócej, a także nasz sen jest często przerywany i płytki. W konsekwencji po nieprzespanej nocy nie regenerujemy odpowiednio organizmu, co z kolei negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i aktywność w ciągu dnia – mówi mgr Alina Zyber-Sochacka, z Centrum Medycznego Damiana.
7. Optymiści mają wyższe poczucie własnej wartości
Osoby, które wpisują się w definicję słowa „optymista” zazwyczaj posiadają wyższą samoocenę niż pesymiści. Wobec problemów lub niepowodzeń potrafią oni bowiem znaleźć skuteczne rozwiązanie, wykazują większą motywację do działania i lubią podejmować aktywności, które dodatkowo przynoszą im satysfakcję w codziennym życiu np. uprawianie sportu.
To tylko kilka najważniejszych korzyści z bycia optymistą. Dotyczą one zarówno naszego życia prywatnego i zawodowego, dlatego warto każdego dnia zmieniać nasze nastawienie i kształtować w sobie pozytywne myślenie.