Zaćma – nie trzeba się jej bać!



Pokonaj zaćmę, popraw widzenie. Bądź aktywny w sile wieku! Zaćma – nie trzeba się jej bać! Pogarszający się wzrok, szczególnie u seniorów, może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich, i to występującą najczęściej u osób 70+ (choć dotyczy także młodszych) może być zaćma. Choroba ta, szczególnie nieleczona, nie tylko obniża komfort życia, ale może prowadzić także do całkowitej ślepoty. Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy? Dlaczego warto poddać się tej operacji? M.in. o tym, w kampanii społecznej Pokonaj Zaćmę, Popraw Widzenie mówią eksperci Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Definicji zaćmy, czyli postępującego z wiekiem mętnienia soczewki tłumaczyć nie trzeba, jest to bowiem stan fizjologiczny. Istnieją także inne przyczyny tego schorzenia – urazy oka, stany zapalne, a nawet choroby takie jak cukrzyca. Wciąż jednak niewiele osób dotkniętych problemem zaćmy zdaje sobie sprawę, że zabieg jej usunięcia jest możliwy, a jego efektem jest powrót do doskonałego widzenia.

Pokonać lęk

Lęk, szczególnie w ujęciu troski o zdrowie własne i najbliższych, jest czymś co towarzyszy ludziom od dawna. Dziś jednak Polskie Towarzystwo Okulistyczne, wraz ze znakomitymi ekspertami i pacjentami, zachęcają do powrotu do diagnostyki okulistycznej oraz realizacji zabiegów leczących m.in. zaćmę. Sam zabieg jest krótki i niemal bezbolesny, o czym w spotach promujących kampanię społeczną Pokonaj Zaćmę, Popraw Widzenie mówi p. Andrzej Szeląg. Trwa około 15-30 min, jest bezbolesny i pozwala już w kolejnych dniach wrócić do niemal pełnej aktywności – w tym także zawodowej. Co ważne zabieg usunięcia zaćmy pozwala porzucić używane dotychczas okulary korekcyjne, gdyż poprawa widzenia jest znacząca.






Musimy pamiętać, że w związku z dobrym leczeniem wszystkich chorób żyjemy dziś dłużej. Dzisiejsi seniorzy są także dłużej aktywni zawodowo czy społecznie – podróżują, czytają, jeżdżą samochodami. Aktywnie korzystają nie tylko z telefonów komórkowych, ale też z komputera. Niezależnie od statusu ich wzrok powinien być w najlepszym możliwym stanie. Stąd też nasz apel i zachęta do zgłaszania się na leczenie i poddawanie zabiegom zarówno przez seniorów, jak i osoby młodsze –
mówi prof. dr hab. n med. Ewa Mrukwa- Kominek z Kliniki Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nie rezygnuj! Walcz o zdrowie i życie

Głos ekspertów Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, w tym prof. dr. hab. n med. Jacka P. Szaflika oraz lekarzy okulistów i optometrystów, zachęcających do diagnostyki i leczenia, jest dziś bardzo słyszalny. Znajduje to także odzwierciedlenie w rosnącej z dnia na dzień liczbie pacjentów zgłaszających się na diagnostykę i umawiających zabiegi. Dziś, w dobie pandemii i niepokoju spowodowanego obawą o zakażenie koronawirusem, warto podkreślać fakt bezpiecznych, działających w najwyższych standardach sanitarnych gabinetach i szpitalach okulistycznych.

Pokonaj zaćmę, popraw widzenie

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Pokonaj Zaćmę, Popraw Widzenie” jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W gronie partnerów kampanii znaleźli się – Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA. Kampania skierowana jest do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem jest zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów.

Więcej informacji na temat kampanii Pokonaj zaćmę, popraw widzenie znaleźć można na
www.facebook.com/Pokonajzacme

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ