Zaćma – nie trzeba się jej bać!



Pokonaj zaćmę, popraw widzenie. Bądź aktywny w sile wieku! Zaćma – nie trzeba się jej bać! Pogarszający się wzrok, szczególnie u seniorów, może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich, i to występującą najczęściej u osób 70+ (choć dotyczy także młodszych) może być zaćma. Choroba ta, szczególnie nieleczona, nie tylko obniża komfort życia, ale może prowadzić także do całkowitej ślepoty. Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy? Dlaczego warto poddać się tej operacji? M.in. o tym, w kampanii społecznej Pokonaj Zaćmę, Popraw Widzenie mówią eksperci Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Definicji zaćmy, czyli postępującego z wiekiem mętnienia soczewki tłumaczyć nie trzeba, jest to bowiem stan fizjologiczny. Istnieją także inne przyczyny tego schorzenia – urazy oka, stany zapalne, a nawet choroby takie jak cukrzyca. Wciąż jednak niewiele osób dotkniętych problemem zaćmy zdaje sobie sprawę, że zabieg jej usunięcia jest możliwy, a jego efektem jest powrót do doskonałego widzenia.

Pokonać lęk

Lęk, szczególnie w ujęciu troski o zdrowie własne i najbliższych, jest czymś co towarzyszy ludziom od dawna. Dziś jednak Polskie Towarzystwo Okulistyczne, wraz ze znakomitymi ekspertami i pacjentami, zachęcają do powrotu do diagnostyki okulistycznej oraz realizacji zabiegów leczących m.in. zaćmę. Sam zabieg jest krótki i niemal bezbolesny, o czym w spotach promujących kampanię społeczną Pokonaj Zaćmę, Popraw Widzenie mówi p. Andrzej Szeląg. Trwa około 15-30 min, jest bezbolesny i pozwala już w kolejnych dniach wrócić do niemal pełnej aktywności – w tym także zawodowej. Co ważne zabieg usunięcia zaćmy pozwala porzucić używane dotychczas okulary korekcyjne, gdyż poprawa widzenia jest znacząca.






Musimy pamiętać, że w związku z dobrym leczeniem wszystkich chorób żyjemy dziś dłużej. Dzisiejsi seniorzy są także dłużej aktywni zawodowo czy społecznie – podróżują, czytają, jeżdżą samochodami. Aktywnie korzystają nie tylko z telefonów komórkowych, ale też z komputera. Niezależnie od statusu ich wzrok powinien być w najlepszym możliwym stanie. Stąd też nasz apel i zachęta do zgłaszania się na leczenie i poddawanie zabiegom zarówno przez seniorów, jak i osoby młodsze –
mówi prof. dr hab. n med. Ewa Mrukwa- Kominek z Kliniki Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nie rezygnuj! Walcz o zdrowie i życie

Głos ekspertów Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, w tym prof. dr. hab. n med. Jacka P. Szaflika oraz lekarzy okulistów i optometrystów, zachęcających do diagnostyki i leczenia, jest dziś bardzo słyszalny. Znajduje to także odzwierciedlenie w rosnącej z dnia na dzień liczbie pacjentów zgłaszających się na diagnostykę i umawiających zabiegi. Dziś, w dobie pandemii i niepokoju spowodowanego obawą o zakażenie koronawirusem, warto podkreślać fakt bezpiecznych, działających w najwyższych standardach sanitarnych gabinetach i szpitalach okulistycznych.

Pokonaj zaćmę, popraw widzenie

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Pokonaj Zaćmę, Popraw Widzenie” jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W gronie partnerów kampanii znaleźli się – Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA. Kampania skierowana jest do lekarzy, osób starszych a także ich rodzin, a jej głównym celem jest zachęcenie do powrotu do diagnostyki i leczenia okulistycznego ze szczególnym naciskiem na seniorów.

Więcej informacji na temat kampanii Pokonaj zaćmę, popraw widzenie znaleźć można na
www.facebook.com/Pokonajzacme

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ