Facebook, NASK i UNICEF Polska podsumowują ogólnopolski program edukacyjny „Przystań w sieci”



Wraz z końcem roku szkolnego Facebook, NASK i UNICEF Polska podsumowują projekt „Przystań w sieci”. Całoroczny program został entuzjastycznie przyjęty w polskich szkołach, a w jego ramach, 51 tys. uczniów oraz 3,7 tys. nauczycieli z ponad 1900 placówek skorzystało z kursów e-learningowych, podnoszących kompetencje cyfrowe i uczących bezpiecznych zachowań w Internecie.

Projekt „Przystań w sieci” idealnie wpisał się w potrzeby edukacyjne uczniów i nauczycieli w Polsce, o czym świadczy ogromne zainteresowanie programem w mijającym roku szkolnym. Inaugurując projekt w październiku 2020 r., partnerom przyświecał cel wyposażenia odbiorców w kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci, a także wykształcenia w nich umiejętności krytycznej oceny dostępnych treści.

Pozytywny odbiór oraz duże zainteresowanie programem pokazują, jak ważnym wyzwaniem jest temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu, który stał się szczególnie aktualny w czasie pandemii. W warunkach zdalnej edukacji, kształcenie młodzieży w zakresie bezpieczeństwa online w sposób atrakcyjny i angażujący okazało się szczególnie ważne.

Wraz z partnerami przygotowania do tego programu rozpoczęliśmy ponad dwa lata temu, mając świadomość, jak ważną misją jest podnoszenie kompetencji cyfrowych polskich nauczycieli oraz ich podopiecznych – mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce, krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. Tym bardziej jesteśmy dumni, że „Przystań w sieci” spotkała się z tak ciepłym przyjęciem oraz miała realny wpływ na młodzież w tak wymagającym czasie, jakim okazała się trwająca pandemia i zdalna edukacja.

Osią programu „Przystań w sieci” była platforma e-learningowa z sześcioma dedykowanymi modułami edukacyjnymi (łącznie 18 kursami): Prywatność w sieci, Cyberprzemoc, Cyberzagrożenia, Szkodliwe i niebezpieczne treści, Cyfrowe ślady i reputacja online oraz Fałszywe informacje. Dla nauczycieli i uczniów przygotowano także dodatkowe materiały pogłębiające wiedzę, m.in. podręcznik ze scenariuszami zajęć o bezpieczeństwie w sieci czy materiały pozwalające zorganizować Dzień Świadomego Korzystania z Internetu. Każda placówka, która uczestniczyła w projekcie miała możliwość realizacji jego założeń w bardzo szerokim zakresie, wykorzystując do tego bogate materiały udostępnione przez organizatorów.

Działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie to jeden z priorytetów Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Zainteresowanie projektem „Przystań w sieci” pokazuje, że wśród nauczycieli i uczniów istnieje duża potrzeba pogłębiania wiedzy na temat odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Bardzo doceniamy to zaangażowanie, mamy nadzieję, że zdobyte informacje – czy to podczas realizowania kursów e-learningowych, czy też np. przy projektowaniu kampanii społeczno-informacyjnych – zostaną z uczestnikami na dłużej. Tylko dzięki większej świadomości użytkowników Internet może stać się bardziej przyjaznym miejscem – powiedziała Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE.

Nauczyciele mieli również szansę rozszerzyć swoją wiedzę, biorąc udział w ogólnopolskich konferencjach online „Przystań w sieci. Jak pomóc uczniom w bezpiecznym korzystaniu z Internetu?”, które odbyły się 30 marca i 13 kwietnia br. Spotkania cieszyły się ogromną popularnością: wzięło w nich udział ponad 3,5 tys. uczestników. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in. prof. Jacek Pyżalski, zajmujący się tematami agresji elektronicznej i cyberprzemocy wśród młodzieży, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, koordynatorka badań dotyczących FOMO (ang. fear of missing out), Przemek Jaroszewski, kierownik zespołu CERT Polska, koncentrujący się na bezpieczeństwie teleinformatycznym, Dawid Łasiński, znany w sieci jako Pan Belfer – nauczyciel z internetów, czy też eksperci Facebooka, Agnieszka Jaworska i Karol Karpiński.

Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań. Zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z Internetu jego najmłodszym użytkownikom to jedna z kluczowych kwestii, na której powinniśmy się skupić, zwłaszcza jeśli zależy nam na realizacji praw dziecka. Programy takie jak „Przystań w sieci” są niezwykle potrzebne i dają nadzieję, że jesteśmy w stanie ochronić dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwami, z którymi mogą się spotkać w wirtualnej rzeczywistości. Wierzymy głęboko, że uczestnicy projektu będą świadomie poruszać się w przestrzeni Internetu, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych – podsumowuje realizację projektu Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.




Ważną częścią projektu był także ogólnopolski konkurs dla szkół na projekt kampanii społeczno-informacyjnej dotyczącej świadomego korzystania z Internetu. Mimo pandemii, w konkursie wzięło udział ponad 100 szkół. Wyłoniono 10 zwycięskich zespołów, a każdy z 66 uczestników otrzymał nagrody indywidualne – tablety.

Projekt „Przystań w sieci” został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów. Najbardziej zaangażowane szkoły, które zrealizowały projekt zgodnie z jego założeniami, otrzymają Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu w roku szkolnym 2020/2021. Facebook, NASK i UNICEF Polska cieszą się, że projekt skłonił tak wiele osób do zastanowienia się nad swoimi zachowaniami i postawami online. Zaangażowanie uczestników projektu, wspaniałe pomysły na kampanie informacyjne oraz liczny udział w konferencjach są prawdziwym sukcesem tej akcji.

Więcej informacji dostępnych jest na platformie www.przystanwsieci.pl oraz na stronach organizatorów na Facebooku:
Przestrzeń from Facebook https://www.facebook.com/PrzestrzenFb
NASK https://www.facebook.com/NASKpl
UNICEF Polska https://www.facebook.com/unicefpolska

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ