Dieta SIRT – na czym polega i jakie daje efekty?



#Dieta SIRT zawdzięcza swoją popularność brytyjskiej wokalistce Adele, która stosując się do jej zaleceń schudła kilkadziesiąt kilogramów. Co równie ważne – nie wystąpił u niej efekt jo-jo. Na czym polega dieta SIRT? Jej jadłospis opiera się o pokarmy, które stymulują produkcję sirtuin – wyspecjalizowanej grupy białek, które działają antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i odmładzająco. Dieta SIRT daje też szybkie efekty u osób dążących do utraty kilogramów.

Jak działa dieta SIRT?

Sirtuiny, zwane też białkami Sir2, odgrywają ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Biorą udział w wielu procesach komórkowych, a nawet w uruchamianiu procesów regeneracyjnych w naszym DNA. Ich produkcję można aktywować poprzez spożywanie określonej grupy pokarmów oraz deficyt kaloryczny.

Dieta SIRT bazuje przede wszystkim na warzywach i owocach, które mają działanie przeciwutleniające. Jest bogata w odżywcze koktajle. Wśród produktów, które mogą znaleźć się w menu możemy wymienić: seler naciowy, natkę pietruszki, lubczyk, cykorię, jarmuż, soję, truskawki, daktyle, borówki, jagody, kasze, makarony, mięso. Jeśli chodzi o napoje, dozwolona jest oczywiście woda, a do tego zielona herbata, matcha, kakao, kawa, a nawet – wytrawne, czerwone wino. W diecie wykorzystywane są także tłuszcze roślinne, np. oliwa z oliwek.




Etapy diety SIRT

Ten sposób odżywiania ma charakter etapowy. Rozpoczyna się od znacznego deficytu kalorycznego, a kończy etapem stabilizacji, w czasie którego nie musimy już liczyć kalorii. Schemat ten można przedstawić następująco:

– Etap I – opiera się na spożywaniu 1000 kcal przez 3 dni. Jadłospis składa się z 3 warzywno-owocowych koktajli i jednego posiłku stałego, np. zapiekanki warzywnej z makaronem.

– Etap II – jest nieco dłuższy, a więc trwa 4-7 dni, podczas których spożywa się 1500 kcal podzielone na 4 posiłki – dwa koktajle i dwa posiłki stałe.

– Etap III – jest bezterminowy. Opiera się na zdrowych, zbilansowanych posiłkach i nie zakłada liczenia kalorii. W jadłospisie powinno znaleźć się jak najwięcej składników z listy sirtuinowych oraz jeden koktajl.

Dietę SIRT
możemy przeprowadzić samodzielnie, albo skorzystać z oferty cateringu dietetycznego, np. firmy Light Catering, która dostarcza posiłki do kilkunastu miast w całej Polsce. Tym, co wyróżnia ich na tle konkurencji jest duża dbałość o jakość produktów, na bazie których tworzone są posiłki, a także urozmaicone menu.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ