Ponad 6 milionów dzieci w Syrii nie zna innej rzeczywistości niż wojna. UNICEF Polska apeluje o pomoc



Wojna w Syrii to jeden z najtragiczniejszych konfliktów na świecie. 90% dzieci w tym kraju potrzebuje pomocy i codziennie walczy o przetrwanie. UNICEF Polska apeluje o pomoc i uruchamia specjalną kampanię „Pomoc dzieciom w Syrii” na stronie unicef.pl/syria. Akcję wspierają Artur Żmijewski i Piotr Polk.

W tym roku UNICEF w Syrii odnotował najwyższą liczbę osób potrzebujących pomocy humanitarnej od początku konfliktu – ponad 13 mln ludzi, z czego połowa to dzieci. Miliony najmłodszych mieszkańców Syrii nie znają innej rzeczywistości niż przemoc i strach. Konflikt spowodował masowe wysiedlenia, brak dostępu do czystej wody, głód i choroby. Czysta woda i pomoc żywnościowa są niezbędne do przetrwania, a sytuację pogarsza #pandemia #COVID19.

Dziesięć lat – tyle trwa już wojna w Syrii. W tym czasie urodziło się tam sześć milionów dzieci. To dzieci, które nawet nie wiedzą, że istnieje świat bez karabinów i bomb, podkreśla
Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, który wystąpił w specjalnym spocie.

Jako Ambasador Dobrej Woli byłem świadkiem wielu zatrważających sytuacji, w wyniku których cierpieli najmłodsi. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody czy edukacji to jedynie niewielka część problemów, jakie na co dzień utrudniają funkcjonowanie dzieciom i ich najbliższym. Wierzę, że wielu z nich można uniknąć, jeżeli połączymy siły we wspólnych działaniach, dodaje.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat niemal 12 tysięcy dzieci w Syrii zostało zabitych lub rannych. To co najmniej troje dzieci dziennie. Niestety to jedynie dane, które ONZ był w stanie zweryfikować. Rzeczywista liczba może być o wiele wyższa. Jednym z największych wyzwań w Syrii jest zapewnienie czystej wody. Szacuje się, że niemal 11 mln ludzi w Syrii potrzebuje dostępu do pomocy wodno-sanitarnej.

Liczy się każdy dzień, bo już dziś pół miliona dzieci jest skrajnie niedożywionych, a brak wody zagraża ich zdrowiu i życiu. W tym roku chcemy dostarczyć czystą wodę, leki i żywność dla ponad pięciu milionów małych Syryjczyków, mówi Piotr Polk, który razem z Arturem Żmijewskim wystąpił w spocie kampanii. Wspieram działania UNICEF, bo chcę, aby każde dziecko na świecie mogło cieszyć się zdrowym i bezpiecznym dzieciństwem. Każdy z nas może uratować zdrowie i życie dziecka przekazując nawet drobną kwotę na rzecz UNICEF Polska. Naprawdę warto!, apeluje Piotr Polk.




Jak pomóc?

W ramach działań pomocowych #UNICEF w Syrii dostarcza czystą wodę, buduje i odbudowuje urządzenia wodno-kanalizacyjne, dystrybuuje środki higieniczne, uzdatnia wodę, zapewnia sanitariaty w szkołach i obozach dla uchodźców oraz promuje właściwe praktyki higieniczne. Jednak potrzeby są wciąż ogromne, a środki niewystarczające.

Dostęp do czystej wody to prawo, a nie przywilej. Dzieci w Syrii go nie mają, a czysta woda jest luksusem. Dlatego UNICEF Polska apeluje o pomoc. Celem kampanii „Pomoc dzieciom w Syrii” jest zebranie środków na pomoc wodno-sanitarną, żywnościową i zestawy ratunkowe. Już za 90 zł organizacja będzie mogła dostarczyć aż 6 tysięcy tabletek do uzdatniania wody. Każda tabletka uzdatnia nawet 5 litrów wody. Z kolei za 153 zł można ufundować 10 puszek mleka terapeutycznego, które ratuje życie niedożywionych dzieci. UNICEF Polska wraz z Arturem Żmijewskim i Piotrem Polkiem apelują: pomóż dzieciom w Syrii przeżyć wojnę! Przekaż darowiznę przez stronę unicef.pl/syria i uratuj życie dziecka.

###
O UNICEF
UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od 75 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej informacji na stronie unicef.pl

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ