Jak wybrać soczewki kontaktowe – miesięczne, a może jednodniowe?



Soczewki kontaktowe to komfort, wygoda i praktycznie niewidoczny sposób na korektę wady wzroku. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z soczewkami, często zastanawiają się, jak odpowiednio je dobrać oraz, które wybrać – jednodniowe czy wielokrotnego użytku? Oczywiście po raz pierwszy soczewki dobiera specjalista adekwatnie do naszej wady wzroku, ale pytań i tak pojawia się wiele. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać, aby noszenie „kontaktów” było dla nas jak najbardziej komfortowe.

Mam wadę wzroku, będę nosić soczewki… i co dalej?

Przed nami sztuka doboru odpowiednich soczewek, które od tej pory będą częścią naszej codziennej, porannej rutyny. Na rynku dostępne są one w wersji jednodniowej oraz wielokrotnego użytku – dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne. Każdy rodzaj ma swoich zwolenników, dlatego warto przyjrzeć się bliżej wadom i zaletom obu rozwiązań.

• Jednodniowe –
jak sama nazwa wskazuje, stosujemy tylko jeden dzień, czyli rano zakładamy, a wieczorem zdejmujemy i wyrzucamy tę parę do kosza. To bardzo wygodny i higieniczny sposób, który elimunuje potrzebę ich codziennego czyszczenia specjalnym płynem i przechowywania w pojemniku. Szczególnie przydatne stają się w okresie wakacyjnym, kiedy chętnie podejmujemy różnego rodzaju aktywności sportowe na świeżym powietrzu, co czasem może sprzyjać uszkodzeniu soczewki. W takiej sytuacji zdecydowanie łatwiej sięgnąć po kolejną jednodniową parę, niż nowy komplet soczewek miesięcznych. Jednodniowe egemplarze są idealne także dla osób, które po soczewki sięgają okazjonalnie, a na co dzień, częściej stosują okulary korekcyjne, plusem jest też brak konieczności kupowania płynu do soczewek

• Wielokrotnego użytku
– to rodzaj soczewek kontaktowych, które stosujemy przez dłuższy czas – np. przez dwa tygodnie czy miesiąc. Schemat ich stosowania jest prosty – zakładamy je rano, a wieczorem zdejmujemy i pielęgnujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Następnego dnia – zakładamy ponownie. To rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne niż stosowanie soczewek jednodniowych, a także wygodne, gdy w ciągu dnia chcemy założyć „kontakty” tylko na parę godzin. Należy jednak ściśle przestrzegać zasad ich użytkowania.

Mam już soczewki, a co jeśli w nich zasnę?

Na rynku są dostępne soczewki, których nie trzeba zdejmować na noc. O możliwości och stosowania powinien zadecydować specjalista, warto jednak wiedzieć, że kluczowym parametrem jest przepuszczalność tlenu. Te z wyższą wartością pozwolą nam np. nie ściągać ich z oczu przez dłuższy okres (np. 2 tygodnie lub miesiąc), nawet w trakcie spania. Zawsze jednak pamiętajmy, aby sposób stosowania soczewek skonsultować z ekspertem.






Czy noszenie soczewek jest wygodne?

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z soczewkami, zastanawia się nad komfortem ich noszenia. Oczywiście, przez kilka pierwszych dni możemy odczuwać lekki dyskomfort, jednak oko szybko przyzwyczaja się do nowych warunków. Samo zakładanie i zdejmowanie soczewek również wymaga nieco wprawy, ale już po kilku próbach łatwo nabrać pewności. Komfort noszenia soczewek podnoszą krople do oczu typu sztuczne łzy, najlepiej bez konserwantów. W takiej sytuacji możemy zastosować krople nawilżające do oczu – np. wyrób medyczny Hyal-Drop multi, które nadają się do zwilżania zarówno miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych i szybko przynoszą ukojenie, gdy zmagamy się z objawami suchego oka, takimi jak suchość, pieczenie czy zaczerwienienie oczu.

Jak widać, #soczewkikontaktowe są bardzo praktyczne oraz można dobrać je w zależności od swoich potrzeb. W ich stosowaniu ważne jest przestrzeganie higieny i trochę cierpliwości, która przyda się szczególnie na pierwszym etapie wdrażania.

Bibliografia:

1. www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/hyal-dropr-multi
2. www.krio.org.pl/rodzaje-soczewek-kontaktowych-o-czym-powinnismy-wiedziec

Hyal-Drop® multi

Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi zapewnia natychmiastowe nawilżenie i odświeżenie oczu, dobrze sprawdzając się w środowiskach dla nich nieprzyjaznych (np. w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach czy podczas długotrwałej pracy przy komputerze).
Produkt Hyal-Drop® multi to klarowny roztwór kropli do oczu, nie zawiera środków konserwujących.
Produkt Hyal-Drop® multi zawiera naturalny polimer, kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu), który występuje w strukturach zdrowego oka ludzkiego oraz w naturalnym filmie łzowym.
Produkt Hyal-Drop® multi można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia, co znacznie poprawia komfort ich stosowania w trakcie całego dnia.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ