Nowy porządek na głowie



Klasyczny podział na włosy tłuste, suche i normalne odchodzi w zapomnienie. Z prostej przyczyny – jest zbyt ogólny i nie uwzględnia zmieniającej się kondycji oraz potrzeb włosów. Coraz częściej mówi się za to o tzw. porowatości włosów. O co chodzi?

Powierzchnia włosa pokryta jest drobnymi łuskami zbudowanymi z cysteiny oraz kwasów tłuszczowych, które stanowią zewnętrzną warstwę ochronną włosów. Porowatość to nic innego jak stopień odchylenia tych łusek, który w pewnym stopniu wynika z cech genetycznych, ale i z ze sposobu pielęgnacji, stylizacji i tego, jak traktujemy włosy na co dzień. Biorąc pod uwagę stopień rozchylenia łusek możemy więc wyróżnić włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate.

Porowatość w dużej mierze wpływa też na skuteczność i dobór naszej pielęgnacji. Zgodnie z zasadą równowagi PEH dla zdrowia i dobrej kondycji naszych włosów kluczowe są trzy grupy składników aktywnych: nawilżające humektanty, natłuszczające emolienty i odbudowujące ubytki proteiny. Ale muszą one występować w odpowiednich proporcjach, dobranych do potrzeb i stanu włosów. Ponadto, w zależności od wielkości cząsteczek, substancje aktywne będą w różnym stopniu wnikać w głąb struktury włosów lub działać na ich powierzchni.

Koncepcja ta jest szczególnie bliska marce Anwen. Wszystko zaczęło się dekadę temu, od założonego przez Annę Kołomycew bloga Anwen, który dla ponad stu tysięcy Polek stał się kompendium wiedzy na temat pielęgnacji włosów. Pięć lat temu wystartowała zaś sygnowana przez nią marka kosmetyków do włosów #Anwen, skomponowanych właśnie pod kątem ich porowatości. Jak rozpoznać swój typ? Wystarczy przyjrzeć się swoim włosom, jak wyglądają i reagują np. po umyciu czy przy zmianach pogody. Z pomocą przychodzi też test dostępny na stronie sklepanwen.pl.

Najmniej wymagające w pielęgnacji są włosy niskoporowate, których łuski ściśle przylegają do kory włosa. Zwykle są one grube, mocne i lśniące. To włosy zdrowe, w dobrej kondycji. Jedyne, na co należy uważać, to aby nadmiernie ich nie obciążać, żeby nie straciły swojej naturalnej sprężystości.

– Dobrze reagują na substancje o odpowiednio małych cząsteczkach, które są w stanie wniknąć w głąb włosa, nie osiadając na nim. Idealnym wyborem dla włosów niskoporowatych będą więc małocząsteczkowe oleje: kokosowy, babassu, palmowy oraz aminokwasy i niektóre zioła – radzi Anna Kołomycew.




Jeśli włosy nie sprawiają większych problemów, poza tendencją do puszenia się i trudnościami z rozczesywaniem (z powodu lekko rozchylonych łusek), najpewniej są one średnioporowate. To najpowszechniejszy typ. – Z grupy protein służy im hydrolizowana keratyna czy jedwab, które odbudowują strukturę włosa i wygładzają jego powierzchnię – dodaje Anna Kołomycew. Takie włosy dobrze reagują też na oleje o średnich cząstkach, np. z pestek winogron, śliwki czy migdałowy, wykorzystane w gotowym zestawie do olejowania dla włosów średnioporowatych Anwen.

Z kolei włosy o wysokiej porowatości z powodu mocno odstających od kory włosa łusek są najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury, uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwe działanie substancji chemicznych. Naturalnie wysokoporowate są włosy kręcone. Często wysoką porowatością cechują się też włosy poddawane agresywnym zabiegom rozjaśniania czy zbyt często traktowane prostownicą albo suszarką do włosów, bez właściwego zabezpieczenia termoochronnego. W efekcie kruszą się, rozdwajają i puszą, zwłaszcza, przy deszczowej, wilgotnej pogodzie. Są też matowe i szorstkie w dotyku. W ich pielęgnacji dobrze sprawdzą się substancje aktywne o stosunkowo dużych cząsteczkach, które pomogą odbudować ubytki i domknąć łuski.

– W grupie protein będą to m.in. proteiny mleczne, serwatkowe, jedwabiu, pszeniczne i owsiane, które jako podstawowy ich budulec wypełniają luki w łusce włosa i wygładzają go. Cenne będą również emolienty, najlepiej oleje o dużych cząsteczkach, bogate w kwasy wielonienasycone z grupy omega – 3 i omega – 6, np. olej lniany, z kiełków pszenicy, jojoba, awokado, które wygładzają włosy, przywracają im elastyczność i naturalny blask – tłumaczy Anna Kołomycew. Można też sięgnąć po gotowe odżywki, maski i oleje dla włosów
o wysokiej porowatości, dostępne w ofercie Anwen.

Poznaj porowatość swoich włosów i wykonaj test na: sklepanwen.pl

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ