Czy aktywność fizyczna wpływa na jakość życia seksualnego?



Jak wynika z przeprowadzonego w 2020 r. badania „Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasach pandemii COVID-19” – 66 proc. respondentów jest zadowolonych z jakości swojego pożycia. Zawsze jednak może być jeszcze lepiej, dlatego często poszukujemy informacji, co zrobić by namiętność nie gasła. Jednym z aspektów, które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą sprawność seksualną, jest aktywność fizyczna. W jaki sposób sport może wpływać na seks? O tym w materiale opowiada Krzysztof Róg, seksuolog w Centrum Medycznym Damiana.

Do udanego seksu prowadzi wiele czynników, a satysfakcjonujące życie seksualne może mieć zarówno para z długoletnim stażem, jak i poczatkujące małżeństwo, świeżo zawiązany związek, a także single. Każdy z nas ma swoje własne potrzeby, dlatego nie ma jednej recepty i sprawdzającego się zawsze i w każdej sytuacji przepisu na idealne współżycie. Nie oznacza to jednak, że nie dysponujemy uniwersalnymi wskazówkami, które mogą znacząco podnieść jakość seksu. Jedną z nich jest postawić na aktywność fizyczną i regularne uprawianie sportu, za czym przemawia przynajmniej kilka przesłanek.

1. Więcej sportu, to mniej stresu

A mniej stresu, to często większa ochota na zbliżenia. Jak to działa? Jeśli jesteśmy pod wpływem silnego napięcia, możemy być rozdrażnieni, poddenerwowani, a nawet odczuwać bóle brzucha czy głowy. Zazwyczaj w takim nastroju nie mamy ochoty na inicjowanie kontaktu. Stres oczywiście wpływa negatywnie na cały nasz organizm, dlatego warto nauczyć się go redukować. Jednym ze sposobów jest właśnie aktywność fizyczna. Organizm podczas biegania, ćwiczeń aerobowych czy jazdy na rowerze wytwarza hormony odpowiedzialne za nasz nastrój.

Po udanym treningu wzrasta więc poziom endorfin, dopaminy czy serotoniny, które mają związek z odczuwaniem przyjemności i szczęścia. Dodatkowym atutem jest właśnie redukcja napięć. Warto także zaznaczyć, że według ostatnich zaleceń WHO, powinniśmy być aktywni przez 350 minut tygodniowo, czyli około 50 minut dziennie. Ruch jest jednym z fundamentalnych aspektów dbania o nasze zdrowie, a kiedy czujemy się dobrze, mamy też więcej energii, którą z pewnością chętniej spożytkujemy na „sprawy łóżkowe”.

2. Dobra kondycja przydatna podczas miłosnych uniesień

Dla osób unikających wysiłku fizycznego, seks może być po prostu… męczący. Jeśli jednak istnieje sposób, by nie złapać tak szybko zadyszki, to warto z niego skorzystać. Regularnie uprawiana aktywność fizyczna sprawia, że wzrasta nasza wydolność krążeniowo-oddechowa, co w prostym przełożeniu sprawi, że nie poczujemy tak szybko zmęczenia. Warto nadmienić również, że dzięki ćwiczeniom nasze ciało staje się bardziej gibkie, elastyczne, a skóra napięta. Osobom rozciągniętym z pewnością łatwiej będzie wypróbować nowe pozycje seksualne, dzięki czemu podniesie się jakość intymnych uniesień.

3. Sport z korzyścią także dla figury

Dzięki aktywności możemy oczywiście także gubić kalorie, a tym samym nadprogramowe kilogramy, które szczególnie w czasie trwającej pandemii mogły się nam w niektórych miejscach nagromadzić. Oczywiście należy jasno podkreślić, że wygląd naszego ciała naprawdę ma drugorzędne znaczenie. Jeśli partnerzy kochają się, szanują, to z pewnością akceptują także swoje ciała, jednak może się zdarzyć, że my sami nakładamy na siebie pewne ograniczenia, mamy kompleksy, przez które zupełnie nie mamy ochoty na rozebranie się przed partnerem.

Jeśli się wstydzimy, jesteśmy też bardziej spięci, a przez to trudno o czerpanie prawdziwej przyjemności ze zbliżenia. W takim wypadku, zdecydowanie warto włączyć codzienną aktywność fizyczną do naszego życia. Mniej centymetrów w pasie, bardziej napięta i elastyczna skóra z pewnością przełoży się także na wzrost pewności siebie. Czując się bardziej atrakcyjnie, będziemy też chętniej i odważniej postępować w sypialni.




4. Bieg po… wyższe #libido?

To wcale nie przesada. Podczas uprawiania sportu, np. biegania, dotleniamy nasz organizm, a także poprawiamy ukrwienie naczyń i mięśni – w tym także narządów płciowych. Im lepszy przepływ krwi, tym lepsze mogą być nasze doznania seksualne. Szczególnie u kobiet może to skutkować silniejszym nawilżeniem i wrażliwością pochwy, tym samym podnosząc też libido. Ponadto, aktywność fizyczna jest też skuteczną drogą do podniesienia poziomu testosteronu. Świetnie działają także treningi w parze, dzięki którym spędzamy więcej czasu z partnerem, a potreningowy wyrzut endorfin może przełożyć się także na kontynuację wspólnych ćwiczeń w sypialni. 🙂


Krzysztof Róg seksuolog w Centrum Medycznym Damiana

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ