Czy aktywność fizyczna wpływa na jakość życia seksualnego?



Jak wynika z przeprowadzonego w 2020 r. badania „Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasach pandemii COVID-19” – 66 proc. respondentów jest zadowolonych z jakości swojego pożycia. Zawsze jednak może być jeszcze lepiej, dlatego często poszukujemy informacji, co zrobić by namiętność nie gasła. Jednym z aspektów, które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą sprawność seksualną, jest aktywność fizyczna. W jaki sposób sport może wpływać na seks? O tym w materiale opowiada Krzysztof Róg, seksuolog w Centrum Medycznym Damiana.

Do udanego seksu prowadzi wiele czynników, a satysfakcjonujące życie seksualne może mieć zarówno para z długoletnim stażem, jak i poczatkujące małżeństwo, świeżo zawiązany związek, a także single. Każdy z nas ma swoje własne potrzeby, dlatego nie ma jednej recepty i sprawdzającego się zawsze i w każdej sytuacji przepisu na idealne współżycie. Nie oznacza to jednak, że nie dysponujemy uniwersalnymi wskazówkami, które mogą znacząco podnieść jakość seksu. Jedną z nich jest postawić na aktywność fizyczną i regularne uprawianie sportu, za czym przemawia przynajmniej kilka przesłanek.

1. Więcej sportu, to mniej stresu

A mniej stresu, to często większa ochota na zbliżenia. Jak to działa? Jeśli jesteśmy pod wpływem silnego napięcia, możemy być rozdrażnieni, poddenerwowani, a nawet odczuwać bóle brzucha czy głowy. Zazwyczaj w takim nastroju nie mamy ochoty na inicjowanie kontaktu. Stres oczywiście wpływa negatywnie na cały nasz organizm, dlatego warto nauczyć się go redukować. Jednym ze sposobów jest właśnie aktywność fizyczna. Organizm podczas biegania, ćwiczeń aerobowych czy jazdy na rowerze wytwarza hormony odpowiedzialne za nasz nastrój.

Po udanym treningu wzrasta więc poziom endorfin, dopaminy czy serotoniny, które mają związek z odczuwaniem przyjemności i szczęścia. Dodatkowym atutem jest właśnie redukcja napięć. Warto także zaznaczyć, że według ostatnich zaleceń WHO, powinniśmy być aktywni przez 350 minut tygodniowo, czyli około 50 minut dziennie. Ruch jest jednym z fundamentalnych aspektów dbania o nasze zdrowie, a kiedy czujemy się dobrze, mamy też więcej energii, którą z pewnością chętniej spożytkujemy na „sprawy łóżkowe”.

2. Dobra kondycja przydatna podczas miłosnych uniesień

Dla osób unikających wysiłku fizycznego, seks może być po prostu… męczący. Jeśli jednak istnieje sposób, by nie złapać tak szybko zadyszki, to warto z niego skorzystać. Regularnie uprawiana aktywność fizyczna sprawia, że wzrasta nasza wydolność krążeniowo-oddechowa, co w prostym przełożeniu sprawi, że nie poczujemy tak szybko zmęczenia. Warto nadmienić również, że dzięki ćwiczeniom nasze ciało staje się bardziej gibkie, elastyczne, a skóra napięta. Osobom rozciągniętym z pewnością łatwiej będzie wypróbować nowe pozycje seksualne, dzięki czemu podniesie się jakość intymnych uniesień.

3. Sport z korzyścią także dla figury

Dzięki aktywności możemy oczywiście także gubić kalorie, a tym samym nadprogramowe kilogramy, które szczególnie w czasie trwającej pandemii mogły się nam w niektórych miejscach nagromadzić. Oczywiście należy jasno podkreślić, że wygląd naszego ciała naprawdę ma drugorzędne znaczenie. Jeśli partnerzy kochają się, szanują, to z pewnością akceptują także swoje ciała, jednak może się zdarzyć, że my sami nakładamy na siebie pewne ograniczenia, mamy kompleksy, przez które zupełnie nie mamy ochoty na rozebranie się przed partnerem.

Jeśli się wstydzimy, jesteśmy też bardziej spięci, a przez to trudno o czerpanie prawdziwej przyjemności ze zbliżenia. W takim wypadku, zdecydowanie warto włączyć codzienną aktywność fizyczną do naszego życia. Mniej centymetrów w pasie, bardziej napięta i elastyczna skóra z pewnością przełoży się także na wzrost pewności siebie. Czując się bardziej atrakcyjnie, będziemy też chętniej i odważniej postępować w sypialni.




4. Bieg po… wyższe #libido?

To wcale nie przesada. Podczas uprawiania sportu, np. biegania, dotleniamy nasz organizm, a także poprawiamy ukrwienie naczyń i mięśni – w tym także narządów płciowych. Im lepszy przepływ krwi, tym lepsze mogą być nasze doznania seksualne. Szczególnie u kobiet może to skutkować silniejszym nawilżeniem i wrażliwością pochwy, tym samym podnosząc też libido. Ponadto, aktywność fizyczna jest też skuteczną drogą do podniesienia poziomu testosteronu. Świetnie działają także treningi w parze, dzięki którym spędzamy więcej czasu z partnerem, a potreningowy wyrzut endorfin może przełożyć się także na kontynuację wspólnych ćwiczeń w sypialni. 🙂


Krzysztof Róg seksuolog w Centrum Medycznym Damiana

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ