Pączek na diecie – Wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczy



Żadnemu łasuchowi ta data nie umknie w kalendarzu. Tłusty czwartek już 11 lutego! Każdy wie, że aby szczęściło się przez cały rok, tego dnia przynajmniej jeden pączek musi być zjedzony. Jak nie zrezygnować z tradycji i jednocześnie wytrwać w postanowieniu, że w 2021 roku dbamy o sobie i swoją dietę? Wybierzmy lżejszą opcję albo tradycyjny pączek zamieńmy na inną słodycz.

Nieco odchudzony, ale wciąż pączek

Jest kilka sposobów na „odchudzenie” tradycyjnych pączków. Po pierwsze, zamiast z samego rana ustawiać się w długim ogonku do pobliskiej cukierni, poświęćmy jeden wieczór i przygotujmy pączki w domu! Będziemy mieć wówczas pewność, że nie ma w nich żadnych polepszaczy smaku i zbędnych dodatków, jak w przypadku niektórych kupnych słodkości. Po drugie, pamiętając, że wysoka kaloryczność złocistych słodkości wynika głównie ze smażenia ich w głębokim tłuszczu, postawmy na coraz popularniejsze pączki pieczone!

Dla „pączkowych tradycjonalistów” mamy inne propozycje. Znacie ten żywieniowy trik, zgodnie z którym ta sama porcja jedzona na mniejszym talerzu wyda nam się większa niż taka sama na ogromnym talerzu? Z pączkiem może być tak samo! Postawmy na pączki w wersji mini – do wyboru mamy np. mini pączki na serku homogenizowanym albo wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczową, których jedna sztuka to zaledwie (w porównaniu z pączkiem tradycyjnym) 150 kcal! Dla tych, którzy w Tłusty Czwartek stawiają na amerykański klimat i słynne donuty z dziurką, mamy z kolei propozycję odchudzenia pączka przy użyciu mąki gryczanej.

Z odsieczą przychodzi placek

Czy wiecie, że w Wielkiej Brytanii, we wtorek poprzedzający Środę Popielcową odbywają się tzw. Pancake Races, czyli biegi, podczas których uczestnicy mają przed sobą patelnię z naleśnikami? Nie sugerujemy, aby w ramach uczczenia Tłustego Czwartku biegać po okolicy ze stosem placków, ale tłustoczwartkowe śniadanie z pankejkami w roli głównej będzie świetnym planem na ten wyjątkowy poranek. Placki to świetna propozycja na coś słodkiego, ale fit.

Bo tradycyjne #pankejki naprawdę nietrudno odchudzić! Wystarczy, że wybierzemy alternatywę dla tradycyjnej mąki pszennej, cukier zastąpimy bananem albo ksylitolem, a placki usmażymy bez tłuszczu. Nasze propozycje to placki na mące ryżowej lub jaglanej – do jednych i drugich świetnie pasuje mus jabłkowy. Ciekawą opcją są też placki z ziarnami amarantusa z dodatkiem banana albo placki gryczane i to w opcji idealnej dla osób na diecie bez laktozy.




Wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczy

SKŁADNIKI

Posypka

1 pomarańcza, ekologiczna
120 g wiórków kokosowych

Mini pączki

100-130 g syropu z agawy (patrz wariant)
50 g cukru trzcinowego
150 g mleka kokosowego
50 g oleju rzepakowego, plus dodatkowa ilość do głębokiego smażenia
10 g likieru kokosowego, np. Malibu® (opcjonalnie)
280 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
olej rzepakowy, do głębokiego smażenia

Przygotowanie

Posypka

1. Z pomarańczy obrać skórkę, bez białych błonek. Skórkę pokroić na 1-2 cm kawałki, odstawić. Z ½ pomarańczy wycisnąć sok, odstawić.
2. Do czystego i suchego naczynia miksującego włożyć skórkę obraną z pomarańczy, dodać wiórki kokosowe, zmielić 15 s/obr. 10. Przesypać do innego naczynia, odstawić.

Mini pączki

3. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miseczkę, odważyć do niej syrop z agawy, odstawić.
4. Do naczynia miksującego wsypać cukier, zmielić 15 s/obr. 10. Cukier puder zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
5. Dodać wyciśnięty wcześniej sok z pomarańczy, mleko kokosowe, olej i malibu, wymieszać 10 s/obr. 3.
6. Dodać mąkę i proszek do pieczenia, wymieszać 20 s/obr. 5. Przełożyć do miski, następnie nabierać porcje powstałego ciasta i formować z nich kulki (Ø 2-2,5 cm).
7. Na kuchence w dużym garnku rozgrzać olej. Mini pączki smażyć z każdej strony do momentu, aż będą złotobrązowe (patrz wskazówka). Usmażone pączki wyjąć łyżką cedzakową i wyłożyć na papierowy ręcznik. Odsączone pączki obtoczyć w odważonym wcześniej syropie z agawy, a następnie w przygotowanej wcześniej posypce.
8. #Wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczy podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

Posypka

1. Z pomarańczy obrać skórkę, bez białych błonek. Skórkę pokroić na 1-2 cm kawałki, odstawić. Z ½ pomarańczy wycisnąć sok, odstawić.
2. Skórkę obraną z pomarańczy zmiksować z wiórkami kokosowymi. Odstawić w miseczce.

Mini pączki

3. Cukier zmielić na cukier puder, przełożyć do miski.
4. Dodać wyciśnięty wcześniej sok z pomarańczy, mleko kokosowe, olej i malibu, zmiksować.
5. Dodać mąkę i proszek do pieczenia, ponownie zmiksować. Przełożyć do miski, następnie nabierać porcje powstałego ciasta i formować z nich kulki (Ø 2-2,5 cm).
6. Na kuchence w dużym garnku rozgrzać olej. Mini pączki smażyć z każdej strony do momentu, aż będą złotobrązowe (patrz wskazówka). Usmażone pączki wyjąć łyżką cedzakową i wyłożyć na papierowy ręcznik. Odsączone pączki obtoczyć w odważonym wcześniej syropie z agawy, a następnie w przygotowanej wcześniej posypce.
7. Wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczy podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

WSKAZÓWKA:

• W razie potrzeby w punkcie 6. przed formowaniem pączków oprószyć dłonie mąką.
• Olej do smażenia powinien być wlany do dużego garnka, co najmniej do 5 cm wysokości. Aby sprawdzić, czy olej jest dostatecznie rozgrzany, należy upuścić na niego małą porcję ciasta – jeśli wypłynie na powierzchnię i zaczynie się smażyć, olej ma dostateczną temperaturę.
• Smażąc mini pączki w punkcie 7. nie należy kłaść zbyt wielu sztuk na jedną partię do smażenia, aby nie obniżyć zbyt gwałtowanie temperatury oleju. Pączki powinny swobodnie pływać zanurzone w gorącym oleju.
• Mini pączków nie należy smażyć na zbyt dużej mocy palnika, ponieważ zewnętrzna warstwa ciasta szybko się zrumieni, a środek pozostanie surowy.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ