Pączek na diecie – tłustoczwartkowe propozycje w lżejszej odsłonie. Placki ryżowe z musem jabłkowym



Żadnemu łasuchowi ta data nie umknie w kalendarzu. Tłusty czwartek już 11 lutego! Każdy wie, że aby szczęściło się przez cały rok, tego dnia przynajmniej jeden pączek musi być zjedzony. Jak nie zrezygnować z tradycji i jednocześnie wytrwać w postanowieniu, że w 2021 roku dbamy o sobie i swoją dietę? Wybierzmy lżejszą opcję albo tradycyjny pączek zamieńmy na inną słodycz.

Nieco odchudzony, ale wciąż pączek

Jest kilka sposobów na „odchudzenie” tradycyjnych pączków. Po pierwsze, zamiast z samego rana ustawiać się w długim ogonku do pobliskiej cukierni, poświęćmy jeden wieczór i przygotujmy pączki w domu! Będziemy mieć wówczas pewność, że nie ma w nich żadnych polepszaczy smaku i zbędnych dodatków, jak w przypadku niektórych kupnych słodkości. Po drugie, pamiętając, że wysoka kaloryczność złocistych słodkości wynika głównie ze smażenia ich w głębokim tłuszczu, postawmy na coraz popularniejsze pączki pieczone!

Dla „pączkowych tradycjonalistów” mamy inne propozycje. Znacie ten żywieniowy trik, zgodnie z którym ta sama porcja jedzona na mniejszym talerzu wyda nam się większa niż taka sama na ogromnym talerzu? Z pączkiem może być tak samo! Postawmy na pączki w wersji mini – do wyboru mamy np. mini pączki na serku homogenizowanym albo wegańskie mini pączki kokosowe ze skórką pomarańczową, których jedna sztuka to zaledwie (w porównaniu z pączkiem tradycyjnym) 150 kcal! Dla tych, którzy w Tłusty Czwartek stawiają na amerykański klimat i słynne donuty z dziurką, mamy z kolei propozycję odchudzenia pączka przy użyciu mąki gryczanej.

Z odsieczą przychodzi placek

Czy wiecie, że w Wielkiej Brytanii, we wtorek poprzedzający Środę Popielcową odbywają się tzw. Pancake Races, czyli biegi, podczas których uczestnicy mają przed sobą patelnię z naleśnikami? Nie sugerujemy, aby w ramach uczczenia Tłustego Czwartku biegać po okolicy ze stosem placków, ale tłustoczwartkowe śniadanie z pankejkami w roli głównej będzie świetnym planem na ten wyjątkowy poranek. Placki to świetna propozycja na coś słodkiego, ale fit.

Bo tradycyjne #pankejki naprawdę nietrudno odchudzić! Wystarczy, że wybierzemy alternatywę dla tradycyjnej mąki pszennej, cukier zastąpimy bananem albo ksylitolem, a placki usmażymy bez tłuszczu. Nasze propozycje to placki na mące ryżowej lub jaglanej – do jednych i drugich świetnie pasuje mus jabłkowy. Ciekawą opcją są też placki z ziarnami amarantusa z dodatkiem banana albo placki gryczane i to w opcji idealnej dla osób na diecie bez laktozy.




SKŁADNIKI

2 jajka
400 g mleka kokosowego
270-300 g mąki ryżowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia lub 1 łyżeczka proszku do pieczenia, bezglutenowego
1 łyżeczka cynamonu, mielonego
¼ łyżeczki imbiru, suszonego, mielonego
80 g ksylitolu
500 g jabłek, bez gniazd nasiennych, pokrojonych na kawałki
40 g soku z cytryny, świeżo wyciśniętego
olej kokosowy, ilość do smażenia

Placki ryżowe z musem jabłkowym
(TM6, TM5)

Przygotowanie

1. Rozbić jajka, oddzielić białka od żółtek, żółtka przełożyć do innego naczynia, odstawić.
2. Założyć motylek. Do czystego i suchego naczynia miksującego wlać białka, ubijać bez założonej miarki 1 min 30 s/obr. 3.5. Zdjąć motylek. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.
3. Do naczynia miksującego włożyć żółtka, dodać mleko kokosowe, mąkę, proszek do pieczenia, ½ łyżeczki cynamonu, imbir i 50 g ksylitolu, zmiksować 30 s/obr. 4. Masę przełożyć do miski, stopniowo dodawać do niej masę z białek, delikatnie wymieszać kopystką, odstawić. Umyć naczynie miksujące.
4. Do naczynia miksującego włożyć jabłka, dodać sok z cytryny, gotować 10 min/100°C/obr. 1.
5. Dodać pozostałe 30 g ksylitolu i ½ łyżeczki cynamonu, zmiksować 30 s/obr. 6. Przełożyć do miski, odstawić.
6. Na nieprzywierającej patelni, na średniej mocy palnika rozgrzać olej. Za pomocą łyżki nakładać na patelnię porcje placków (Ø 6-7 cm), smażyć z każdej strony 1-2 min. Usmażone placki odkładać na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
7. Placki ryżowe podawać na ciepło z musem jabłkowym.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Rozbić jajka, oddzielić białka od żółtek, żółtka przełożyć do innego naczynia, odstawić.
2. Białka ubijać.
3. W oddzielnej misce zmiksować żółtka, mleko kokosowe, mąkę, proszek do pieczenia, ½ łyżeczki cynamonu, imbir i 50 g ksylitolu, Stopniowo dodawać do masy z żółtkami masę z białek, delikatnie wymieszać, odstawić.
4. Jabłka uprażyć w garnku z sokiem z cytryny.
5. Dodać pozostałe 30 g ksylitolu i ½ łyżeczki cynamonu, i zmiksować do uzyskania konsystencji musu
6. Na nieprzywierającej patelni, na średniej mocy palnika rozgrzać olej. Za pomocą łyżki nakładać na patelnię porcje placków (Ø 6-7 cm), smażyć z każdej strony 1-2 min. Usmażone placki odkładać na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
7. Placki ryżowe podawać na ciepło z musem jabłkowym.

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ