Aparat ortodontyczny samoligaturujący, co trzeba o nim wiedzieć?



Aparaty ortodontyczne to najważniejsze i najskuteczniejsze narzędzia wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, które najogólniej dzieli się na aparaty ruchome i stałe. Ruchomy aparat na zęby znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu dzieci, a w przypadku najnowocześniejszych aparatów nakładkowych – również młodzieży i osób dorosłych.

Stałe aparaty ortodontyczne to aparaty używane w leczeniu ortodontycznym u młodzieży i osób dorosłych. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz wskazań lekarza, zastosować można tradycyjny aparat stały lub #aparatortodontyczny samoligaturujący. Czym one się różnią i dlaczego coraz częściej wybieranym jest aparat wyposażony w zamki samoligaturujące? Ile kosztuje leczenie ortodontyczne przeprowadzane przy pomocy aparatu samoligaturującego?

Aparat samoligaturujący, czyli jaki?

Aby wyjaśnić czym jest aparat samoligaturujący, w pierwszej kolejności należy zdefiniować czym jest aparat stały i z jakich części się składa. Aparaty stałe to aparaty, które są przyklejane do zębów na stałe, na cały czas leczenia. Stałe aparaty ortodontyczne różnią się między sobą rodzajami i widocznością w jamie ustnej, a także czasem trwania leczenia oraz częstotliwością wizyt kontrolnych oraz cenami.

Rodzaje aparatów stałych:

• aparat stały tradycyjny, metalowy – klasyczny, najtańszy i najczęściej stosowany aparat ortodontyczny; składa się z metalowych zamków i łuku oraz niemetalowych ligatur (najpopularniejsze są obecnie kolorowe gumki); metalowe zamki montowane są do zębów za pomocą kleju stomatologicznego, metalowy łuk ortodontyczny mocuje się do zamków za pomocą ligatur – oba elementy (łuk i ligatury) są kilkukrotnie wymieniane w ciągu leczenia kilkukrotnie;
• aparat stały estetyczny – kosmetyczna alternatywa dla metalowych aparatów stałych; metalowe zamki zastąpiono tutaj zamkami wykonanymi z białego materiału (aparaty kompozytowe i porcelanowe) lub z materiału przezroczystego (aparaty kryształowe); kolor / odcień zamków dobierany jest do koloru zębów pacjenta, dzięki czemu po naklejeniu na zęby zamki stają się niemal niewidoczne;
• aparat stały lingwalny (językowy) – aparat ortodontyczny mocowany do zębów od ich wewnętrznej strony, skonstruowany z tych samych elementów, co tradycyjne i estetyczne aparaty ortodontyczne; aparat lingwalny jest całkowicie niewidoczny dla otoczenia. Mechanizm działania aparatów stałych opiera się na delikatnym oddziaływaniu łuku na zęby, do których został przyklejony zamek.

Aparat samoligaturujący to rodzaj aparatu stałego, w którym ligatury (gumki podtrzymujące łuk ortodontyczny) zastąpiono aktywnymi klapkami utrzymującymi łuk ortodontyczny w zamkach. W tradycyjnych aparatach przemieszczanie się łuku w aparacie powoduje stosunkowo silne i często bolesne lub bardzo bolesne tarcia. W przypadku aparatów samoligaturujących ten dyskomfort jest zminimalizowany lub nie jest odczuwany w ogóle.

Aparaty samoligaturujące dostępne są w tradycyjnej odsłonie (z metalowymi zamkami z klapkami) oraz w wersji estetycznej – estetyczny #aparatsamoligaturujący wyposażony jest w zamki ceramiczne lub kryształowe.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, zarówno związanych z estetyką, codziennym użytkowaniem i dbaniem o higienę, jak i tych związanych bezpośrednio z leczeniem ortodontycznym – jego skutecznością i czasem trwania.

Zalety aparatu samoligaturującego

Aparat ortodontyczny samoligaturujący to, w porównaniu z tradycyjnym aparatem, rozwiązanie wygodniejsze dla pacjenta w kilku aspektach. Przede wszystkim aktywne klapki, które w aparacie samoligaturującym zastąpiły klasyczne zamki, są mniejsze i mają gładszą powierzchnię, dzięki czemu cała konstrukcja aparatu jest łagodniejsza dla policzków i języka.

Dodatkowo mniejszy rozmiar klapek sprawia, że aparat jest mniej widoczny na zębach, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na aparat samoligaturujący estetyczny. Ponadto aparaty samoligaturujące są łatwiejsze do utrzymania w czystości w porównaniu z aparatami z ligaturami. Ogromną zaletą aparatów samoligaturujących jest fakt, że leczenie ortodontyczne jest delikatniejsze i postępuje płynniej, niż w przypadku aparatów tradycyjnych. Najczęściej jest również krótsze i wymaga rzadszych wizyt kontrolnych u ortodonty.




Dla kogo są przeznaczone?

Z aparatów samoligaturujących można skorzystać w trakcie leczenia większości wad zgryzu zarówno u młodzieży, jak i osób dorosłych – bez żadnych ograniczeń wiekowych. Przed założeniem aparatu stałego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów oraz zadbanie o jak najlepszą kondycję dziąseł. Decyzję o rodzaju aparatu ortodontycznego, który będzie stosowany w danym przypadku podejmuje ortodonta razem z pacjentem. Aparaty samoligaturujące są droższe od tradycyjnych aparatów stałych.

Przeciętne koszty

Przeciętny koszt aparatu ortodontycznego samoligaturującego to około 5 – 6 tysięcy, nieco mniej będzie kosztował metalowy aparat samoligaturujący, a nieco więcej aparat estetyczny. Leczenie ortodontyczne trwa zazwyczaj kilkanaście miesięcy (18 – 24 miesiące).

W ramach leczenia ortodontycznego, oprócz wydatku na sam aparat, należy również uwzględnić koszty wizyt kontrolnych. Szacuje się, że wyleczenie wady zgryzu o średnim stopniu skomplikowania może kosztować około 6 – 9 tysięcy złotych. Sporo, ale warto pamiętać, że to inwestycja w zdrowe zęby oraz brak większych, pogłębiających się problemów stomatologicznych w przyszłości.

Jak sfinansować leczenie ortodontyczne, żeby równocześnie nie nadwyrężyć domowego budżetu? Pomocna może okazać się oferta, którą znajdziemy na stronie mediraty.pl.

To bezpieczny i wygodny sposób finansowania leczenia rozłożony na raty. Co nam będzie potrzebne? Zdolność kredytowa i… nic więcej. Wszelkie formalności załatwiane są w ekspresowym tempie, a pacjent zyskuje dodatkowo ułatwiony dostęp do najlepszych prywatnych klinik w całej Polsce.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ