Aparat ortodontyczny samoligaturujący, co trzeba o nim wiedzieć?



Aparaty ortodontyczne to najważniejsze i najskuteczniejsze narzędzia wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, które najogólniej dzieli się na aparaty ruchome i stałe. Ruchomy aparat na zęby znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu dzieci, a w przypadku najnowocześniejszych aparatów nakładkowych – również młodzieży i osób dorosłych.

Stałe aparaty ortodontyczne to aparaty używane w leczeniu ortodontycznym u młodzieży i osób dorosłych. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz wskazań lekarza, zastosować można tradycyjny aparat stały lub #aparatortodontyczny samoligaturujący. Czym one się różnią i dlaczego coraz częściej wybieranym jest aparat wyposażony w zamki samoligaturujące? Ile kosztuje leczenie ortodontyczne przeprowadzane przy pomocy aparatu samoligaturującego?

Aparat samoligaturujący, czyli jaki?

Aby wyjaśnić czym jest aparat samoligaturujący, w pierwszej kolejności należy zdefiniować czym jest aparat stały i z jakich części się składa. Aparaty stałe to aparaty, które są przyklejane do zębów na stałe, na cały czas leczenia. Stałe aparaty ortodontyczne różnią się między sobą rodzajami i widocznością w jamie ustnej, a także czasem trwania leczenia oraz częstotliwością wizyt kontrolnych oraz cenami.

Rodzaje aparatów stałych:

• aparat stały tradycyjny, metalowy – klasyczny, najtańszy i najczęściej stosowany aparat ortodontyczny; składa się z metalowych zamków i łuku oraz niemetalowych ligatur (najpopularniejsze są obecnie kolorowe gumki); metalowe zamki montowane są do zębów za pomocą kleju stomatologicznego, metalowy łuk ortodontyczny mocuje się do zamków za pomocą ligatur – oba elementy (łuk i ligatury) są kilkukrotnie wymieniane w ciągu leczenia kilkukrotnie;
• aparat stały estetyczny – kosmetyczna alternatywa dla metalowych aparatów stałych; metalowe zamki zastąpiono tutaj zamkami wykonanymi z białego materiału (aparaty kompozytowe i porcelanowe) lub z materiału przezroczystego (aparaty kryształowe); kolor / odcień zamków dobierany jest do koloru zębów pacjenta, dzięki czemu po naklejeniu na zęby zamki stają się niemal niewidoczne;
• aparat stały lingwalny (językowy) – aparat ortodontyczny mocowany do zębów od ich wewnętrznej strony, skonstruowany z tych samych elementów, co tradycyjne i estetyczne aparaty ortodontyczne; aparat lingwalny jest całkowicie niewidoczny dla otoczenia. Mechanizm działania aparatów stałych opiera się na delikatnym oddziaływaniu łuku na zęby, do których został przyklejony zamek.

Aparat samoligaturujący to rodzaj aparatu stałego, w którym ligatury (gumki podtrzymujące łuk ortodontyczny) zastąpiono aktywnymi klapkami utrzymującymi łuk ortodontyczny w zamkach. W tradycyjnych aparatach przemieszczanie się łuku w aparacie powoduje stosunkowo silne i często bolesne lub bardzo bolesne tarcia. W przypadku aparatów samoligaturujących ten dyskomfort jest zminimalizowany lub nie jest odczuwany w ogóle.

Aparaty samoligaturujące dostępne są w tradycyjnej odsłonie (z metalowymi zamkami z klapkami) oraz w wersji estetycznej – estetyczny #aparatsamoligaturujący wyposażony jest w zamki ceramiczne lub kryształowe.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, zarówno związanych z estetyką, codziennym użytkowaniem i dbaniem o higienę, jak i tych związanych bezpośrednio z leczeniem ortodontycznym – jego skutecznością i czasem trwania.

Zalety aparatu samoligaturującego

Aparat ortodontyczny samoligaturujący to, w porównaniu z tradycyjnym aparatem, rozwiązanie wygodniejsze dla pacjenta w kilku aspektach. Przede wszystkim aktywne klapki, które w aparacie samoligaturującym zastąpiły klasyczne zamki, są mniejsze i mają gładszą powierzchnię, dzięki czemu cała konstrukcja aparatu jest łagodniejsza dla policzków i języka.

Dodatkowo mniejszy rozmiar klapek sprawia, że aparat jest mniej widoczny na zębach, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na aparat samoligaturujący estetyczny. Ponadto aparaty samoligaturujące są łatwiejsze do utrzymania w czystości w porównaniu z aparatami z ligaturami. Ogromną zaletą aparatów samoligaturujących jest fakt, że leczenie ortodontyczne jest delikatniejsze i postępuje płynniej, niż w przypadku aparatów tradycyjnych. Najczęściej jest również krótsze i wymaga rzadszych wizyt kontrolnych u ortodonty.




Dla kogo są przeznaczone?

Z aparatów samoligaturujących można skorzystać w trakcie leczenia większości wad zgryzu zarówno u młodzieży, jak i osób dorosłych – bez żadnych ograniczeń wiekowych. Przed założeniem aparatu stałego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów oraz zadbanie o jak najlepszą kondycję dziąseł. Decyzję o rodzaju aparatu ortodontycznego, który będzie stosowany w danym przypadku podejmuje ortodonta razem z pacjentem. Aparaty samoligaturujące są droższe od tradycyjnych aparatów stałych.

Przeciętne koszty

Przeciętny koszt aparatu ortodontycznego samoligaturującego to około 5 – 6 tysięcy, nieco mniej będzie kosztował metalowy aparat samoligaturujący, a nieco więcej aparat estetyczny. Leczenie ortodontyczne trwa zazwyczaj kilkanaście miesięcy (18 – 24 miesiące).

W ramach leczenia ortodontycznego, oprócz wydatku na sam aparat, należy również uwzględnić koszty wizyt kontrolnych. Szacuje się, że wyleczenie wady zgryzu o średnim stopniu skomplikowania może kosztować około 6 – 9 tysięcy złotych. Sporo, ale warto pamiętać, że to inwestycja w zdrowe zęby oraz brak większych, pogłębiających się problemów stomatologicznych w przyszłości.

Jak sfinansować leczenie ortodontyczne, żeby równocześnie nie nadwyrężyć domowego budżetu? Pomocna może okazać się oferta, którą znajdziemy na stronie mediraty.pl.

To bezpieczny i wygodny sposób finansowania leczenia rozłożony na raty. Co nam będzie potrzebne? Zdolność kredytowa i… nic więcej. Wszelkie formalności załatwiane są w ekspresowym tempie, a pacjent zyskuje dodatkowo ułatwiony dostęp do najlepszych prywatnych klinik w całej Polsce.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ