Jaka szczoteczka jest najlepsza – tradycyjna, elektryczna czy soniczna? Dowiedz się jaką szczoteczkę wybrać, aby skutecznie zadbać o zdrowie i wygląd swoich zębów



Piękne, czyste i zdrowe zęby – każdy chce takie mieć. Nie jest to jednak tylko współczesna potrzeba, gdyż od bardzo dawna ludzie starali się uzyskać piękny uśmiech, poszukując różnych sposobów na jego utrzymanie.

Pierwsze z nich sięgają jeszcze starożytności i były stosowane w dawnym Egipcie, Babilonii czy Chinach. Zwykle polegały one na żuciu gałązek roślin posiadających właściwości antyseptyczne i czyszczące, takich jak na przykład drzewo arakowe czy miodla indyjska. Co ciekawe, w niektórych częściach świata nadal używa się ich do higieny jamy ustnej i dbania o czystość zębów.

Jednak wraz z rozwojem cywilizacji w Chinach na rynku pojawiła się, jeszcze przed 1000 rokiem naszej ery, protoplastka dzisiejszej szczoteczki do mycia zębów, która następnie trafiła do Europy. Trudno powiedzieć, kiedy tak właściwe się stało, ale pierwszą masową produkcję szczoteczek rozpoczęto dopiero w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. Od tamtego czasu produkt znacznie się rozwinął i przeszedł prawdziwą ewolucję.

Wyszczotkowana tradycja

Dziś na rynku dominują trzy typy szczoteczek: tradycyjna, elektryczna i soniczna. Która z nich jest najlepsza? Można odpowiedzieć żartem, że używana. I jest w tym wiele prawdy, bo jak pokazują badania, nasi rodacy, choć doskonale znają zasady utrzymania poprawnej higieny jamy ustnej, to niekoniecznie je stosują. Około 4 milionów Polaków nie myje zębów, a 800 tysięcy nie posiada własnej szczoteczki do ich mycia!

– To prawda, że najważniejszą zasadą jest regularne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a o ile to możliwe to po każdym posiłku. Jednak nie bez znaczenia jest również to, którą szczoteczkę wybierzemy – mówi Romana Markiewicz-Piotrowska z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Najczęściej spotykanym, a zarazem najtańszym rozwiązaniem, z którego korzystamy, jest szczoteczka tradycyjna. Jest ona zbudowana z rączki i główki wyposażonej w syntetyczne włókna czyszczące i polerujące. Żeby poprawnie myć nią zęby, trzeba dobrze opanować technikę. Nawet jeśli robimy to właściwie, to i tak na zębach może pozostać wiele osadu oraz zanieczyszczeń w przestrzeniach międzyzębowych. Dlatego też jej używanie wymaga wsparcia w postaci na przykład nici dentystycznych. Oczywiście zabiera to czas, a przecież większości z nas nie wystarcza cierpliwości, żeby myć zęby nawet przez wymagane dwie minuty!

Maszynowa precyzja

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wybór szczoteczek wyposażonych w silniki, czyli elektrycznych lub sonicznych, które większość pracy wykonują za nas. Fakt, są one droższe o tradycyjnych, ale również charakteryzują się wyższą skutecznością, czyli po prostu lepiej czyszczą zęby. Pierwsze z nich wynaleziono w 1954 roku i do dziś doczekały się wielu usprawnień.

Dobra szczoteczka elektryczna z obrotową główką wykonuje pomiędzy 5,6 do 8,8 tysięcy ruchów oscylacyjnych oraz do 40 tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę. Dla porównania tradycyjną wykonujemy ich w tym samym czasie od 300 do 600. Mankamentem szczoteczki elektrycznej jest jednak to, że jeśli jest używana niepoprawnie lub ma kiepską jakość, może uszkodzić nam dziąsła!




Miedzy innymi dlatego, ale nie tylko, musiała ona ustąpić pola wynalazkowi wprowadzonemu masowo do sprzedaży na początku lat 90. XX wieku, czyli szczoteczce sonicznej. Wykonuje ona od około 31 do 48 tysięcy ruchów wymiatających na minutę. Jednak nie tylko to jest jej przewagą. Podczas pracy włosie szczoteczki emituje fale dźwiękowe (stąd jej nazwa), które eliminują bakterie w odległości do 4 milimetrów od końca włosia.

#Szczoteczkisoniczne, dzięki połączeniu tych dwóch sposobów czyszczenia, radzą sobie niemal doskonale, również z przestrzeniami międzyzębowymi. Co więcej, są one mniej inwazyjne i bardziej delikatne dla dziąseł niż ich technologiczne poprzedniczki.

Ważną zaletą szczoteczek sonicznych jest również kilka trybów czyszczenia, które pozwalają dostosować ten proces do charakterystyki naszych zębów lub wrażliwości naszych dziąseł. W niektórych modelach wprowadzono również moduły Bluetooth, za pomocą których możemy połączyć się z aplikacją w smartfonie, co pozwala śledzić postępy oraz wspomaga proces prawidłowego mycia zębów. To duże ułatwienie, a co najważniejsze – nieco urozmaica niezbyt lubianą czynność, którą jest mycie zębów.

Po prostu myć…

Wydaje się, że obecnie najlepszym sposobem na utrzymanie naszych zębów w świetnej kondycji jest korzystanie ze szczoteczki sonicznej. To najnowsze technologicznie i najbardziej wydajne rozwiązanie, które jest ponadto bezpieczne dla naszych dziąseł. Należy jednak pamiętać o jednym. Nawet najlepsza i najnowocześniejsza szczoteczka nie uchroni naszych zębów przed próchnicą, jeśli nie będziemy ich po prostu regularnie myć…

Ekspert:


Lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ