Postanowienia noworoczne – #zdrowa #dieta z kaszą i strączkami



Wraz z początkiem Nowego Roku podsumowujemy poprzedni i tworzymy listę noworocznych postanowień. Na takiej liście najczęściej zapisujemy ciekawe podróże, czytanie większej liczby książek, efektywniejsze oszczędzanie czy zmianę nawyków żywieniowych. Ostatni punkt najczęściej łączy się z odchudzaniem lub zdrowszą dietą. Przypomnijmy sobie, ilu z nas zaczęło lepiej się odżywiać i po paru tygodniach traciło chęci. Niech w tym roku naszym sprzymierzeńcem będą błonnik i białko. Ich źródło należy szukać w kaszach i strączkach – oto kilka ciekawych propozycji na wykorzystanie tych smacznych dodatków.

Postanowienia noworoczne powinny być przede wszystkim motywacją dla samych siebie. Założyliśmy pewne przemyślane cele i obiecaliśmy sobie pracę nad ich osiągnięciem. Nie inaczej jest ze zdrowszą dietą. Lepsze praktyki wprowadzajmy stopniowo do naszej codzienności.

Takimi zdrowymi nawykami żywieniowymi są między innymi picie odpowiedniej dziennej ilości wody, spożywanie częstszych, ale mniejszych porcji w ciągu dnia, ograniczenie potraw smażonych czy zrezygnowanie z dań przetworzonych. W zdrowszej diecie pomoże także aktywność fizyczna i różne kulinarne urozmaicenia, np. zamiana tradycyjnych ziemniaków na wybrane rodzaje kasz i roślin strączkowych jako pyszny dodatek do warzyw, mięs, zup czy sosów.

Drogocenne kasze

Dlaczego warto do swoich nawyków żywieniowych wprowadzić na stałe kasze? Gryczana, jaglana, kuskus, jęczmienna, bulgur, orkiszowa czy pęczak to nasiona posiadające mnóstwo ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Każda z nich zawiera dużą ilość potrzebnego błonnika, odpowiadającego za dobre trawienie czy pomagającego usuwać niestrawiony pokarm z jelit. Błonnik jest także cenny dla osób odchudzających się, ponieważ daje uczucie sytości na dłuższy czas. Najwięcej tego włókna znajdziemy w pęczaku i kaszy gryczanej.

#Kasze możemy jeść o każdej porze dnia. Są one na tyle uniwersalne, że pasują do praktycznie wszystkich rodzajów dań. Z jaglanej przygotujemy przepyszną śniadaniową jaglankę na wodzie lub mleku z dodatkami ulubionych owoców. Do kaszy gryczanej palonej obowiązkowo gulasz wołowy w aromatycznym sosie na bazie wina czerwonego i pulpy pomidorowej. Do zupy jarzynowej jako pyszny dodatek sprawdzi się kasza jęczmienna marki Halina. Orientalna #kasza bulgur najlepiej czuje się w towarzystwie warzyw i ryby z piekarnika lub przygotowanej na parze.

Warte uwagi strączki

Osławione przez nasze babcie ciężkie do strawienia dania na bazie fasoli czy bezsmakowe papki z soczewicy odchodzą w zapomnienie. Fasola, groch, ciecierzyca i soczewica to coraz popularniejsze dodatki oraz podstawy całych potraw, po które warto sięgać częściej. Przede wszystkim zawierają potrzebny budulec naszych mięśni, czyli dobrze przyswajalne białko, które w wegetariańskiej i wegańskiej diecie może zastąpić odzwierzęce.

Oprócz tego dostajemy w nich skrobię oraz – podobnie jak w przypadku kasz – bardzo ważny błonnik. Ponadto wszystkie nasiona strączkowe mają niski indeks glikemiczny, mogą je więc spożywać osoby chore na cukrzycę. Strączki należy jeść minimum dwa razy na tydzień jako pełne danie lub dodatek.




Co przygotujemy ze strączków? Na pewno słodkie, wegańskie brownie fasolowe, popularne w wielu miejscach z kuchnią roślinną. Czerwoną soczewicę marki Halina wykorzystamy do aromatycznych i rozgrzewających zup-kremów oraz pasztetów kanapkowych. Pochodzącą z bliskiego Wschodu ciecierzycę przygotujemy na kilka sposobów: jako domowy hummus w wielu smakach, chrupiące falafel czy sałatkę warzywną. Groch to podstawa wielu polskich dań jak znana wszystkim zupa grochowa oraz świąteczny groch z kapustą, ale też wegetariańskie kotleciki z grochu lub grochowe curry.

– Nasiona kasz i roślin strączkowych stanowią ważny element w zdrowej diecie, opartej na dużej ilości warzyw i dań niesmażonych. Jeśli naszym tegorocznym postanowieniem jest odchudzanie bądź zdrowsze jedzenie, powinniśmy je na stałe włączyć do naszego jadłospisu. Oprócz dużych ilości błonnika, białka, skrobi i innych minerałów, kasze i strączki są po prostu smaczne. Przyrządzimy z nich wiele potraw, w których stanowią one bazę lub zamiennik popularnych obiadowych dodatków – przekonuje Lucyna Wysocka, ekspert marki Halina.

Zarówno kasze, jak i rośliny strączkowe to idealny pierwszy krok do lepszego zdrowia, samopoczucia i smuklejszej sylwetki. Przygotujemy z nich pyszne i sycące posiłki bez względu na porę dnia. Pamiętajmy też, że z tak prowadzoną dietą organizm odwdzięczy się w przyszłości – zdrowsze jedzenie to inwestycja we własne zdrowie na długie lata.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ