1 stycznia w Polsce urodzi się 989 dzieci



UNICEF szacuje, że w pierwszy dzień roku w Polsce przyjdzie na świat około 989 dzieci. Według szacunków organizacji, dzieci urodzone w naszym kraju w 2021 r. mają szansę dożyć ponad stu lat.

Najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2021 roku urodzi się na Fidżi, a ostatnie tego dnia – w Stanach Zjednoczonych. Według UNICEF, w Warszawie na świat przyjdzie 46 dzieci, podobnie jak w Auckland w Nowej Zelandii (47). Organizacja szacuje, że po raz pierwszy większość dzieci urodzonych w Polsce w 2021 r. ma szansę dożyć ponad stu lat. Najdłużej będą żyły dzieci urodzone dziś w Andorze (119 lat), Szwajcarii (116) i Hiszpanii (114), a najkrócej dzieci z Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej (61 lat).

Globalnie ponad połowa porodów 1 stycznia odbędzie się w zaledwie 10 krajach: Indiach (59 995 dzieci), Chinach (35 615), Nigerii (21 439), Pakistanie (14 161), Indonezji (12 336), Etiopii (12 006), Stanach Zjednoczonych (10 312), Egipcie (9 455), Bangladeszu (9236) i Demokratycznej Republice Konga (8640). Łącznie na całym świecie w pierwszy dzień roku urodzi się około 371 504 dzieci. Średnia długość ich życia wyniesie 84 lata.

Dzieci przychodzą dziś na świat w zupełnie innych okolicznościach niż to miało miejsce jeszcze rok temu. Najmłodsi urodzeni w tym roku odziedziczą w przyszłości świat, o który powinniśmy zadbać już dziś. Uczyńmy zatem rok 2021 rokiem, w którym zaczniemy budować bardziej sprawiedliwy, bezpieczniejszy i zdrowszy świat dla dzieci, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

W 2021 roku UNICEF obchodzi 75. rocznicę powstania. To ważny rok dla organizacji, której pomysłodawcą był Polak, dr Ludwik Rajchman. W latach 40. ubiegłego wieku, kiedy powstał UNICEF, najpopularniejszymi imionami żeńskimi nadawanymi dzieciom w Polsce były: Maria, Krystyna, Janina i Zofia. Z kolei dla chłopców najczęściej wybierano imiona: Jan, Stanisław, Józef lub Jerzy. Dziś te imiona powoli wracają do łask.

Uważa się, że dzieci urodzone w styczniu są ambitne i wytrwale dążą do celu. Niestety wiele z nich nie będzie miało szansy wykorzystać w pełni swojego potencjału. Dziś, gdy świat stoi w obliczu bezprecedensowych wyzwań spowodowanych pandemią, spowolnieniem gospodarczym, rosnącą skalą ubóstwa i nierówności, praca UNICEF jest ważniejsza niż kiedykolwiek.




Przez ostatnie 75 lat, podczas konfliktów, masowych przesiedleń, klęsk żywiołowych i kryzysów, UNICEF służył dzieciom na całym świecie. Wraz z Nowym Rokiem odnawiamy nasze zobowiązanie do ochrony dzieci i walki o przestrzeganie ich praw bez względu na to, gdzie mieszkają, dodaje Henrietta Fore.

###

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od 75 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej informacji na stronie unicef.pl.

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ