Jak radzić sobie z emocjami chorując na zaawansowanego raka piersi?



Diagnoza zaawansowanego raka piersi dotyka nie tylko pacjentkę, ale i całą jej rodzinę. To moment, który wywraca dotychczasowe życie i codzienność do góry nogami. Nie ma jednego sposobu na poradzenie sobie z chorobą, warto natomiast wiedzieć, gdzie szukać wsparcia w wypracowaniu własnych strategii radzenia sobie z emocjami.

W Polsce rak piersi stanowi ok. 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet i jest tym samym najczęściej występującym w tej grupie. U ok. 5-10% pacjentek rak piersi rozpoznawany jest od razu w stadium zaawansowanym . Jak wskazuje raport opublikowany w październiku 2020 roku przez Novartis Oncology, pacjentki chorujące na przerzutowego raka piersi najczęściej odczuwają zmęczenie, a blisko połowa respondentek wskazuje na zdenerwowanie oraz smutek .

Naturalnymi reakcjami na wieść o chorobie nowotworowej są m.in.: gonitwa myśli, sprzeczne i zmienne nastroje, szok, strach, smutek, poczucie winy i niesprawiedliwości. Możemy odczuwać je wszystkie naraz bądź pojedynczo. Nie ma bowiem jednego wzoru emocji, których doświadcza pacjentka z rakiem piersi. Nie ma także jednego sposobu radzenia sobie z nimi.

Wiadomo jednak, że są one skrajne i że mogą wpłynąć nie tylko na kondycję organizmu, ale także na relacje z najbliższymi i otoczeniem. W jaki sposób można poradzić sobie z tymi emocjami? Odpowiedź zależy od wielu czynników, chociażby osobowości, doświadczenia z chorobami, sytuacji rodzinnej, zaawansowania choroby.

Od buntu do nadziei – pozwól sobie na skrajne emocje

Każdy z nas w momencie doświadczenia głębokiego kryzysu, jakim jest niewątpliwie diagnoza, ma prawo do odczuwania silnych i trudnych emocji. Szczególnie w pierwszych dniach i tygodniach możemy odczuwać bardzo silne, skrajne stany emocjonalne: od głębokiego smutku po złość, poczucie niesprawiedliwości, przygnębienie czy niemoc. K

iedy po pierwszych kilku tygodniach od diagnozy ten stan nie poprawia się samoczynnie i zaburza nasze codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa. Zmierzenie się z emocjami i wypracowanie własnych strategii radzenia sobie z nimi mogą sprawić, że dzięki lepszemu samopoczuciu, pacjentka będzie miała więcej sil, aby radzić sobie z chorobą.

W chorobie nowotworowej nadzieja jest niezwykle istotna na każdym jej etapie. To jedno z osobistych narzędzi, które może pomóc w zmaganiach z zaawansowanym nowotworem. Może sprawić, że łatwiej będzie przechodzić przez różne etapy leczenia i poprawi jakość życia w chorobie. Ważne, aby nie tracąc nadziei, zachować też trudny balans między zbyt optymistycznym podejściem, a realiami choroby.

W perspektywie osoby chorej oczywisty jest lęk przed przedwczesną śmiercią. Nie należy chować swoich obaw, warto dzielić się nimi z bliskimi, z otoczeniem, ze wspierającymi specjalistami, z osobami duchownymi, wspólnotą religijną. Przy długotrwałym zmaganiu z chorobą, może nadejść moment, w którym konieczna będzie opieka hospicyjna lub paliatywna.

Dobrze dowiedzieć się, jak najwięcej na jej temat i podjąć wspólnie z bliskimi możliwie najlepsze decyzje. Najważniejsze, by rozmawiać na temat swoich lęków, sygnalizować, gdy ból staje się zbyt silny, szukać pomocy. Jeśli tylko choremu zapewnia to komfort, najbliżsi mogą być obecni także w najtrudniejszych chwilach choroby i zadbać o to, aby te momenty były jak najłagodniejsze.




Relacje z bliskimi

Z chorobą zmaga się nie tylko pacjentka, ale również jej otoczenie, w tym bliscy. Choroba tworzy w systemie rodzinnym zmianę, zakłóca dotychczasowy ład i wpływa na relacje. Dobrym i rekomendowanym wzorem postępowania jest, jak najszybsze powiadomienie bliskich o diagnozie. Oczywiście w sposób odpowiedni do wieku, inaczej rozmawia się z dorosłymi, inaczej z dziećmi.

Kluczowa dla dobrostanu psychicznego jest właściwa relacja z partnerem. W całym procesie leczenia choroba może przybierać różne nasilenia. Zmiany w wyglądzie i poczucie utraty kobiecości to dla połowy badanych kobiet największa strata związana z chorobą . Najważniejsze, by otwarcie komunikować partnerowi, ale też innym bliskim osobom, o swoich potrzebach oraz emocjach, lękach i obawach.

– Niekiedy opieka nad partnerem może wytworzyć pewnego rodzaju relację o dynamice „rodzic-dziecko”, co
w sposób znaczący koliduje z postrzeganiem ukochanej w sferze seksualnej. Utrata zainteresowania seksem
w trakcie leczenia raka piersi często wynika także z dominującej nad innymi potrzebami obawy o własne życie. Także sam proces leczenia onkologicznego zaburza gospodarkę hormonalną, mając wpływ na poziom libido.

Rozwiązaniem tego problemu jest sztuka komunikacji oraz otwartość na konsultację z lekarzem onkologiem/ginekologiem, szczególnie w sytuacji pojawienia się dolegliwości fizycznych – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog z Fundacji Onkocafe-Razem Lepiej.

Gdzie szukać wsparcia?

Warto w pierwszej kolejności zgłosić się do psychoonkologa. Jego rola nie ogranicza się tylko do rozwiązywania bieżących problemów, ale kompleksowego, wsparcia na każdym etapie leczenia. Psychoonkolog pracuje z osobą chorą m. in. nad łagodzeniem psychicznych skutków diagnozy, budowaniem właściwego obrazu choroby oraz wypracowaniem indywidualnych sposobów radzenia sobie z nią. Jeśli istnieje taka potrzeba, psychoonkolog może także spotkać się z bliskimi, wspierając np. wzajemną komunikację, relacje i kontakty.

Szeroki zakres wsparcia niosą również organizacje pacjentów, które oferują grupy wsparcia, warsztaty, konsultacje oraz wspólne aktywności. Wiele organizacji komu niosą również organizacje pacjentów, które oferują grupy wsparcia, warsztaty, konsultacje oraz wspólne aktywności. Wiele organizacji komunikuje się za pomocą mediów społecznościowych i forów onkologicznych, które ułatwiają kontakt pomiędzy pacjentami.

Więcej informacji na temat możliwych form wsparcie można znaleźć w serwisie edukacyjnym, który powstał w ramach tegorocznej kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”: www.zaawansowanyrakpiersi.pl

Kampania, by wiedzieć więcej

Kampania edukacyjna „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”, która wystartowała w październiku 2020r., jest skierowana zarówno do kobiet, u których rozpoznano zaawansowanego raka piersi, jak i ich najbliższych: rodziny, przyjaciół, znajomych. Jej celem jest wsparcie potrzeb pacjentek oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest Novartis Oncology we współpracy z partnerem społecznym: Federacją Stowarzyszeń „Amazonki” oraz partnerami wspierającymi: Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacją Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacją Rak’n’Roll Wygraj Życie i Fundacją OmeaLife Rak piersi nie ogranicza. W ramach akcji powstał m.in. specjalny, dedykowany serwis edukacyjny www.zaawansowanyrakpiersi.pl, stworzony specjalnie dla kobiet chorych na przerzutowego raka piersi. Na stronie pacjentki znajdą materiały dotyczące nie tylko samej choroby, ale także praktyczne informacje na temat takich aspektów codziennego funkcjonowania, jak: zdrowie psychiczne, wygląd i poczucie atrakcyjności, dieta, praca zawodowa, możliwe wsparcie socjalne. Kampania oraz opracowane w jej ramach treści, powstały we współpracy merytorycznej z lekarzami oraz organizacjami pacjenckimi.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ