Jak radzić sobie z emocjami chorując na zaawansowanego raka piersi?



Diagnoza zaawansowanego raka piersi dotyka nie tylko pacjentkę, ale i całą jej rodzinę. To moment, który wywraca dotychczasowe życie i codzienność do góry nogami. Nie ma jednego sposobu na poradzenie sobie z chorobą, warto natomiast wiedzieć, gdzie szukać wsparcia w wypracowaniu własnych strategii radzenia sobie z emocjami.

W Polsce rak piersi stanowi ok. 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet i jest tym samym najczęściej występującym w tej grupie. U ok. 5-10% pacjentek rak piersi rozpoznawany jest od razu w stadium zaawansowanym . Jak wskazuje raport opublikowany w październiku 2020 roku przez Novartis Oncology, pacjentki chorujące na przerzutowego raka piersi najczęściej odczuwają zmęczenie, a blisko połowa respondentek wskazuje na zdenerwowanie oraz smutek .

Naturalnymi reakcjami na wieść o chorobie nowotworowej są m.in.: gonitwa myśli, sprzeczne i zmienne nastroje, szok, strach, smutek, poczucie winy i niesprawiedliwości. Możemy odczuwać je wszystkie naraz bądź pojedynczo. Nie ma bowiem jednego wzoru emocji, których doświadcza pacjentka z rakiem piersi. Nie ma także jednego sposobu radzenia sobie z nimi.

Wiadomo jednak, że są one skrajne i że mogą wpłynąć nie tylko na kondycję organizmu, ale także na relacje z najbliższymi i otoczeniem. W jaki sposób można poradzić sobie z tymi emocjami? Odpowiedź zależy od wielu czynników, chociażby osobowości, doświadczenia z chorobami, sytuacji rodzinnej, zaawansowania choroby.

Od buntu do nadziei – pozwól sobie na skrajne emocje

Każdy z nas w momencie doświadczenia głębokiego kryzysu, jakim jest niewątpliwie diagnoza, ma prawo do odczuwania silnych i trudnych emocji. Szczególnie w pierwszych dniach i tygodniach możemy odczuwać bardzo silne, skrajne stany emocjonalne: od głębokiego smutku po złość, poczucie niesprawiedliwości, przygnębienie czy niemoc. K

iedy po pierwszych kilku tygodniach od diagnozy ten stan nie poprawia się samoczynnie i zaburza nasze codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa. Zmierzenie się z emocjami i wypracowanie własnych strategii radzenia sobie z nimi mogą sprawić, że dzięki lepszemu samopoczuciu, pacjentka będzie miała więcej sil, aby radzić sobie z chorobą.

W chorobie nowotworowej nadzieja jest niezwykle istotna na każdym jej etapie. To jedno z osobistych narzędzi, które może pomóc w zmaganiach z zaawansowanym nowotworem. Może sprawić, że łatwiej będzie przechodzić przez różne etapy leczenia i poprawi jakość życia w chorobie. Ważne, aby nie tracąc nadziei, zachować też trudny balans między zbyt optymistycznym podejściem, a realiami choroby.

W perspektywie osoby chorej oczywisty jest lęk przed przedwczesną śmiercią. Nie należy chować swoich obaw, warto dzielić się nimi z bliskimi, z otoczeniem, ze wspierającymi specjalistami, z osobami duchownymi, wspólnotą religijną. Przy długotrwałym zmaganiu z chorobą, może nadejść moment, w którym konieczna będzie opieka hospicyjna lub paliatywna.

Dobrze dowiedzieć się, jak najwięcej na jej temat i podjąć wspólnie z bliskimi możliwie najlepsze decyzje. Najważniejsze, by rozmawiać na temat swoich lęków, sygnalizować, gdy ból staje się zbyt silny, szukać pomocy. Jeśli tylko choremu zapewnia to komfort, najbliżsi mogą być obecni także w najtrudniejszych chwilach choroby i zadbać o to, aby te momenty były jak najłagodniejsze.




Relacje z bliskimi

Z chorobą zmaga się nie tylko pacjentka, ale również jej otoczenie, w tym bliscy. Choroba tworzy w systemie rodzinnym zmianę, zakłóca dotychczasowy ład i wpływa na relacje. Dobrym i rekomendowanym wzorem postępowania jest, jak najszybsze powiadomienie bliskich o diagnozie. Oczywiście w sposób odpowiedni do wieku, inaczej rozmawia się z dorosłymi, inaczej z dziećmi.

Kluczowa dla dobrostanu psychicznego jest właściwa relacja z partnerem. W całym procesie leczenia choroba może przybierać różne nasilenia. Zmiany w wyglądzie i poczucie utraty kobiecości to dla połowy badanych kobiet największa strata związana z chorobą . Najważniejsze, by otwarcie komunikować partnerowi, ale też innym bliskim osobom, o swoich potrzebach oraz emocjach, lękach i obawach.

– Niekiedy opieka nad partnerem może wytworzyć pewnego rodzaju relację o dynamice „rodzic-dziecko”, co
w sposób znaczący koliduje z postrzeganiem ukochanej w sferze seksualnej. Utrata zainteresowania seksem
w trakcie leczenia raka piersi często wynika także z dominującej nad innymi potrzebami obawy o własne życie. Także sam proces leczenia onkologicznego zaburza gospodarkę hormonalną, mając wpływ na poziom libido.

Rozwiązaniem tego problemu jest sztuka komunikacji oraz otwartość na konsultację z lekarzem onkologiem/ginekologiem, szczególnie w sytuacji pojawienia się dolegliwości fizycznych – mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog z Fundacji Onkocafe-Razem Lepiej.

Gdzie szukać wsparcia?

Warto w pierwszej kolejności zgłosić się do psychoonkologa. Jego rola nie ogranicza się tylko do rozwiązywania bieżących problemów, ale kompleksowego, wsparcia na każdym etapie leczenia. Psychoonkolog pracuje z osobą chorą m. in. nad łagodzeniem psychicznych skutków diagnozy, budowaniem właściwego obrazu choroby oraz wypracowaniem indywidualnych sposobów radzenia sobie z nią. Jeśli istnieje taka potrzeba, psychoonkolog może także spotkać się z bliskimi, wspierając np. wzajemną komunikację, relacje i kontakty.

Szeroki zakres wsparcia niosą również organizacje pacjentów, które oferują grupy wsparcia, warsztaty, konsultacje oraz wspólne aktywności. Wiele organizacji komu niosą również organizacje pacjentów, które oferują grupy wsparcia, warsztaty, konsultacje oraz wspólne aktywności. Wiele organizacji komunikuje się za pomocą mediów społecznościowych i forów onkologicznych, które ułatwiają kontakt pomiędzy pacjentami.

Więcej informacji na temat możliwych form wsparcie można znaleźć w serwisie edukacyjnym, który powstał w ramach tegorocznej kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”: www.zaawansowanyrakpiersi.pl

Kampania, by wiedzieć więcej

Kampania edukacyjna „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”, która wystartowała w październiku 2020r., jest skierowana zarówno do kobiet, u których rozpoznano zaawansowanego raka piersi, jak i ich najbliższych: rodziny, przyjaciół, znajomych. Jej celem jest wsparcie potrzeb pacjentek oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest Novartis Oncology we współpracy z partnerem społecznym: Federacją Stowarzyszeń „Amazonki” oraz partnerami wspierającymi: Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacją Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacją Rak’n’Roll Wygraj Życie i Fundacją OmeaLife Rak piersi nie ogranicza. W ramach akcji powstał m.in. specjalny, dedykowany serwis edukacyjny www.zaawansowanyrakpiersi.pl, stworzony specjalnie dla kobiet chorych na przerzutowego raka piersi. Na stronie pacjentki znajdą materiały dotyczące nie tylko samej choroby, ale także praktyczne informacje na temat takich aspektów codziennego funkcjonowania, jak: zdrowie psychiczne, wygląd i poczucie atrakcyjności, dieta, praca zawodowa, możliwe wsparcie socjalne. Kampania oraz opracowane w jej ramach treści, powstały we współpracy merytorycznej z lekarzami oraz organizacjami pacjenckimi.

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ