SUPERBOHATERKI CZY KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO? FILMY KOBIECE NA ARTEKINO FESTIVAL



Wśród obrazów dostępnych w ramach 5. edycji ArteKino Festival – bezpłatnego festiwalu kina europejskiego online, znalazły się uznane przez krytyków filmy fabularne, które poruszają temat kobiecości, macierzyństwa, relacji damsko-męskich i rodzinnych, m.in. „Ivana The Terrible” czy „Love me Tender”. Były one prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Toronto i Locarno.

IVANA THE TERRIBLE, reż. Ivana Mladenović, Serbia / Rumunia, 2019, Festiwale: MFF w Locarno 2019 – Oficjalna Selekcja

Ivana zaprasza przyjaciół, rodzinę i byłych kochanków, aby na podstawie scenariusza zagrali samych siebie w historii o kobiecie na skraju załamania nerwowego. Nad brzegiem Dunaju dramat przemienia się w komedię.

LOVE ME TENDER, reż. Klaudia Reynicke, Szwajcaria, 2019, Festiwale: MFF w Locarno 2019 – Oficjalna Selekcja, MFF w Toronto 2019 – Oficjalna Selekcja

Cierpiąca na agorafobię Seconda nie opuszcza swojego domu. Gdy w końcu jej się to udaje, nowe wyzwania ujawniają nowe granice. Poznaj Secondę, prawdziwą superbohaterkę!

MOTHERLAND, reż. Tomas Vengris, Litwa / Łotwa / Niemcy / Grecja, 2019, Festiwale: MFF w Pusanie 2019 – Sekcja Flash Forward

Krótko po upadku ZSRR, 12-letni Kovas po raz pierwszy odwiedza ojczyznę swojej matki, Viktorii, która uciekła z okupowanej przez Sowietów Litwy 20 lat wcześniej, a teraz wraca, aby odzyskać ukochaną posiadłość rodzinną. Zastają ją zniszczoną, zajętą przez zubożałą, rosyjską rodzinę. Muszą się zastanowić nad tym, ile są gotowi znieść, by ich marzenia pozostały nienaruszone.






SON OF SOFIA, reż. Elina Psykou, Grecja / Francja / Bułgaria, 2017, Festiwale: MFF w Sarajewie – nagroda Art Cinema Award, MFF Tribeca – Oficjalna Selekcja

Ateny, lato 2004 roku, olimpiada. 11-letni Misha przyjeżdża z Rosji, żeby zamieszkać ze swoją matką, Sofią. Nie wie, że czeka na niego także ojciec. Podczas gdy Grecja cieszy się olimpiadą, Misha zostaje brutalnie wrzucony w świat dorosłych i przechodzi przez ciemną stronę swoich ulubionych bajek.

Na 5. edycję ArteKino Festival składa się 9 filmów fabularnych i dokumentalnych prezentowanych i odnoszących sukcesy na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. na Berlinale, w Wenecji, Rotterdamie, Toronto czy Locarno. Obrazy są dostępne w 45 krajach, bezpłatnie, na stronie: www.artekinofestival.com, w 10 wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, holenderskiej polskiej, włoskiej, portugalskiej rumuńskiej i węgierskiej.

Festiwal trwa do 31 grudnia br., a widzowie w głosowaniu online mogą zadecydować, który film zdobędzie nagrodę publiczności – #ArteKino Audience Award. Osoby, które zagłosują na min. 7 filmów, będą miały okazję wziąć udział w losowaniu nagrody głównej – wyjazdu ma festiwal w Locarno (akredytacja, transport z miejsca zamieszkania oraz zakwaterowanie na miejscu) w 2021 roku.

FILMY W RAMACH 5. ARTEKINO FESTIVAL:

Full Contact, reż. David Verbeek, Chorwacja / Holandia, MFF w Rotterdamie 2016 – Selekcja Limelight, MFF w Toronto 2015 – Oficjalna Selekcja
Ivana The Terrible, reż. Ivana Mladenović, Serbia / Rumunia, Festiwal Filmowy w Locarno 2019 – Oficjalna Selekcja
Lessons of Love, reż. Chiara Campara, Włochy, Biennale College Cinema 2019 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji
Love Me Tender, reż. Klaudia Reynicke, Szwajcaria, Festiwal Filmowy w Locarno 2019 – Oficjalna Selekcja, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto 2019 – Oficjalna Selekcja
Motherland, reż. Tomas Vengris, Litwa / Łotwa / Niemcy / Grecja, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusanie 2019 – Sekcja Flash Forward
Negative Numbers, reż. Uta Beria, Gruzja / Francja / Włochy, Festiwal Filmu Niezależnego w Rzymie 2019: Międzynarodowy Konkurs Filmu Fabularnego
Sebastien Tellier: Many Lives, reż. François Valenza, Francja, Międzynarodowy Festiwal Filmu Muzycznego FAME 2020
Son of Sofia, reż. Elina Psykou, Grecja / Francja / Bułgaria, Festiwal Filmowy w Sarajewie – nagroda Art Cinema Award, Festiwal Filmowy Tribeca – Oficjalna Selekcja
THF: Central Airport, reż. Karim Aïnouz, Niemcy / Francja / Brazylia, Berlinale 2018 – nagroda filmowa Amnesty International Film Prize, Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego Cinéma du Réel 2018 – Konkurs Międzynarodowy

Festiwal ArteKino ma na celu promocję europejskiej kinematografii poprzez udostępnianie szerokiej publiczności szczególnie tych obrazów, które mogłyby zostać pominięte w tradycyjnej dystrybucji kinowej, pomimo odniesienia sukcesów na międzynarodowych festiwalach. Projekt służy także nawiązywaniu współpracy z instytutami filmowymi, niezależnymi kinami, mediami oraz wszystkimi innymi organizacjami, które angażują się w promowanie rodzimych filmów w Europie.

Organizowany corocznie w grudniu Festiwal ArteKino to inicjatywa europejskiego kanału kulturalnego ARTE i Festiwalu Scope, współfinansowana ze środków unijnych, w ramach programu Kreatywna Europa MEDIA.

O ARTE po polsku

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny serwis VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ