Przeszedłeś Covid-19? Wróć do formy sprzed choroby!



W ostatnim czasie do placówek medycznych coraz częściej zgłaszają się pacjenci, którzy wyleczyli się z Covid-19, ale wciąż zmagają się z objawami, których przed zakażeniem u siebie nie obserwowali. Ból głowy, duszności, pokasływanie i chroniczne zmęczenie – to tylko niektóre z dolegliwości utrzymujących się po chorobie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie podjąć dalsze kroki medyczne, dzięki którym wrócimy do formy. W czasie Covid-19 szczególnie narażone są płuca – dlatego podczas rekonwalescencji szczególnie zalecane są odpowiednie ćwiczenia, czyli rehabilitacja oddechowo-krążeniowa. Na czym polega i jakie przynosi efekty? Odpowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Jak wygląda rehabilitacja oddechowo-krążeniowa?

#Rehabilitacja #postcovidowa ma szerokie zastosowane na każdym poziomie zaawansowania chorób układu oddechowego – od tych odwracalnych, do przewlekłych – i stanowi cenne uzupełnienie leczenia podstawowego. Wśród pacjentów po przebytym zakażeniu znacząco przyśpiesza powrót do zdrowia oraz wspomaga utrzymanie układu oddechowego na dobrym poziomie wydolnościowym, także u pacjentów z przewlekłymi chorobami krążenia.

Program rehabilitacji powinien być dopasowany do każdej osoby indywidualnie. Jedną z zasad rehabilitacji oddechowej jest kompleksowość polegająca na połączeniu ćwiczeń oddechowych, treningu fizycznego oraz masażu. Wśród elementów rehabilitacji wymienić możemy m.in.: naukę prawidłowego oddychania, ćwiczenia: oporowe, ułatwiające lub utrudniające wdech i wydech oraz wzmocnienie mięśni oddechowych i przepony. Ponadto są to ćwiczenia efektywnego kaszlu – szczególnie dla pacjentów z chorobami związanymi z dużą ilością wydzieliny zalegającej w płucach czy oskrzelach. Wyróżniamy również ćwiczenia wydolnościowe i ogólnokondycyjne, które stymulująco wpływają na poprawę funkcjonowania układu oddechowego, zwiększają sprawność i wydolność fizyczną. Uzupełnienie jest drenaż ułożeniowy, który polega przyjmowaniu przez pacjenta takiej pozycji, przy której oskrzela znajdują się powyżej wnęki płucnej, umożliwiając tym samym swobodniejsze usuwanie wydzieliny płucnej – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

#Rehabilitacja oddechowo-krążeniowa – kto może i powinien z niej skorzystać?

#Rehabilitacja oddechowo-krążeniowa przeznaczona jest przede wszystkich dla osób, które przebyły zakażenie Sars-Cov-2, a na skutek choroby nie nastąpił u nich powrót do pełnej sprawności (wciąż występują np. płytszy oddech czy szybsza utrata sił – nawet przy niewielkim wysiłku).

Dodatkowo ten sposób rekonwalescencji zaleca się pacjentom cierpiącym na choroby układu oddechowo-krążeniowego (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, idiopatyczne włóknienie płuc, rozstrzenie oskrzeli, astma, mukowiscydoza, nadciśnienie płucne czy niewydolność serca), u których powyższe objawy istotnie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

W obliczu tych dolegliwości, wśród głównych korzyści rehabilitacji należy wymienić:

• wzmocnienie wydolności oddechowej – osłabionej na skutek przebytej choroby Covid-19,
• zmniejszenie nasilenia kaszlu, duszności i płytkiego oddechu,
• poprawę mechaniki oddychania w przebiegu chorób przewlekłych układu oddechowego,
• zapobieganie następstwom chorób układu oddechowego,
• eliminowanie ryzyka obniżenia ogólnej sprawności chorych z chorobami układu oddechowego,
• zapobieganie nieodwracalnym zmianom chorobowym w układzie oddechowym,
• wykorzystanie „rezerw oddechowych” w przypadku nieodwracalnych zmian chorobowych w układzie oddechowym,
• zwiększenie możliwości aktywności fizycznej i powrotu do formy sprzed choroby,
• ogólną poprawę kondycji psychicznej (mniejszy poziom lęku i ryzyka wystąpienia depresji), jakości życia i samopoczucia,
• dodatkową korzyścią jest zwiększenie wiedzy na temat schorzenia i sposobu postępowania z nim.




Kluczowe w rehabilitacji oddechowej po zakażeniu #koronawirus jest jej wczesne rozpoczęcie, kiedy u pacjenta nie nastąpiły jeszcze trwałe i nieodwracalne zmiany w układzie oddechowym. Istotna jest również systematyczność i ciągłość w wykonywaniu zaleconych procedur rehabilitacyjnych. Natomiast podstawę do zakończenia rehabilitacji stanowią wyniki parametrów oznaczanych podczas każdej wizyty – m.in. saturacja, ciśnienie i wydolność wysiłkowa – kończy Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Kwalifikacja na rehabilitację – to proste!

Na pierwszą konsultację u specjalisty należy zabrać ze sobą wszystkie badania, które wykonaliśmy po przebytej chorobie oraz potwierdzenie negatywnego wyniku testu w kierunku #COVID19. W przypadku braku badań, przy jednoczesnym dalszym występowaniu objawów – kaszlu, duszności, czy skrajnego osłabienia – należy również umówić się na wizytę u fizjoterapeuty. Podczas pierwszej wizyty specjalista od układu ruchu przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad i na tej podstawie zaleci dalsze postępowanie.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ