Jak właściwie pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?



Okres ciąży to chyba jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. To czas radości i podekscytowania, ważnych decyzji, ale też wielu lęków. Im bliżej rozwiązania tym częściej pojawia się myśl o tym, jak będzie wyglądał poród. Wiele kobiet ma nadzieję, że przebiegnie on siłami natury, bywa jednak, że w związku z zagrożeniem życia zarówno matki jak i dziecka lekarz zmuszony jest wykonać cesarskie cięcie. Zabieg operacyjny, który nierozerwalnie wiąże się z powstaniem blizny. Jak o nią dbać, by nie tylko prawidłowo się goiła, lecz także była jak najmniej widoczna i dokuczliwa?

Cesarskie cięcie to najczęściej wykonywana operacja położniczo-ginekologiczna, polegająca na rozcięciu powłok brzusznych (tkanki podskórnej oraz powięzi poprzecznej brzucha) i macicy (ale nie mięśni!). Najczęściej jest to tzw. cięcie majtkowe tuż nad spojeniem łonowym, które łatwo ukryć pod bielizną. Pomimo zastosowania szwów mamy do czynienia z dużym ubytkiem w skórze, w wyniku czego w procesie gojenia i regeneracji powstaje blizna – zbita, słabo unaczyniona tkanka, u niektórych kobiet przerośnięta, przez co niezbyt estetyczna.

Do tego mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości, takie jak ból, ciągnięcie podczas ruchu, swędzenie. Prawidłowo wygojona powinna być jasno-perłowa i płaska, a jej rozmiary mogą sięgać nawet do 19 cm długości i do 3 mm szerokości w zależności od wielkości dziecka, jego ułożenia oraz wagi samej rodzącej. To jednak pamiątka, której niejedna kobieta wolałaby uniknąć…

Jak właściwie pielęgnować bliznę?

Najtrudniejsze są pierwsze chwile po operacji i niemożność zaopiekowania się samodzielnie noworodkiem. W 6-8 godzin po porodzie kobieta zachęcana jest do pionizacji, poinstruowana przez personel medyczny, położne i fizjoterapeutę. O kolejnych aktywnościach świeżo upieczona mama również powinna zostać poinformowana, aby rana prawidłowo się goiła. Miejsce cięcia początkowo osłania opatrunek, który zabezpiecza uszkodzoną skórę i pomaga jej się zasklepić.

Pod żadnym pozorem nie należy go moczyć, a po zdjęciu rana musi pozostać sucha i czysta, gdyż łatwo o zakażenie. Myj ją delikatnymi preparatami i osuszaj łagodnie jednorazowymi ręcznikami lub gazikami, regularnie ją dezynfekuj oraz noś przewiewną bieliznę z wysokim stanem oraz luźne ubrania, by jej nie uciskać. Szwy wewnętrzne rozpuszczają się kilka tygodni, zewnętrzne powinien zdjąć lekarz. Gdy już skóra się wygoi, a wszystkie strupki odpadną czas wdrożyć terapię blizny – pierwszoliniową, nieinwazyjną i bezpieczną kurację preparatami na bazie silikonów.






Blizcare® – w trosce o Twoją bliznę!

Międzynarodowy Zespół ds. Leczenia Blizn rekomenduje silikon medyczny jako złoty standard w terapii zapobiegania i leczenia blizn. W ofercie marki Blizcare® znajdują się produkty, plastry i żele, na bazie silikonu o wysokim profilu bezpieczeństwa i potwierdzonej biozgodności z ludzką skórą.

W leczeniu blizny powstałej po operacji cesarskiego cięcia, będącej równym nacięciem, najlepszym wyborem będą medyczne plastry. Proces kształtowania się blizny trwa ok. 1. roku, więc wskazane jest rozpoczęcie kuracji już w tym okresie.

Plastry powinno się zmieniać średnio co ok. 5-7 dni, należy unikać ich wielokrotnego stosowania ze względu na ewentualne uszkodzenie warstwy adhezyjnej podczas usuwania. Oprócz plastrów z regularnej linii w ofercie marki Blizcare® pojawił się specjalistyczny plaster z gamy PRO, dedykowany bliznom właśnie po cesarskim cięciu. Jedno opakowanie wystarczy na 2 tygodnie terapii.

Plastry są przezroczyste, hipoalergiczne i występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo można je dopasować do obszaru objętego kuracją. Tworzą na skórze cienką, oddychającą, nieprzepuszczalną dla wody membranę, która utrzymuje właściwą wilgotność skóry oraz zabezpiecza bliznę przed kontaktem z otoczeniem.

Zapobiegają nadmiernemu wzrostowi tkanki bliznowatej, a regularnie stosowane pomagają zmniejszyć rozmiar blizny, rozjaśniają ją i zmiękczają, sprawiają, że staje się bardziej płaska i elastyczna oraz pomagają wyeliminować takie dolegliwości jak świąd i ból. Fizyczne aspekty macierzyństwa nie zawsze są tak kolorowe, jak piękne obrazki z instagrama.

Mimo wszystko ciesz się tym okresem, a w tym czasie Blizcare® zajmie się Twoją blizną. Sprawdź skuteczność preparatów na własnej skórze!

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ