Z brodą Marylin Monroe



O tym, że kształt podbródka ma wpływ na rysy całej twarzy, dobrze wiedziała największa seks bomba światowego kina. Mało kto jednak zdawał sobie sprawę, że w początkach swojej kariery, Monroe nazywano „gwiazdą bez brody”. Z tego też powodu zdesperowana aktorka poddała się operacji plastycznej. Niestety, finalnie zabieg nie był dość udany, wszczepiony implant zaczął się rozpuszczać. Od tego czasu minęło ponad 70 lat. Jak dziś medycyna radzi sobie ze zmianą kształtu brody opowiada dr n. med. Marcin Baran ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Nasze twarze, zwykle w niedużym stopniu są asymetryczne. Zdarza się jednak, że asymetria ta, mocno jest nasilona. Problem ten może dotyczyć różnych okolic twarzy, a w tym okolicy bródkowej. Inne defekty okolicy bródkowej mogą być związane z m.in. z niekorzystną projekcją tej części twarzy (cofnięty lub wystający podbródek), szerokością czy wysokością. Na szczęście, dzięki plastyce części bródkowej żuchwy oraz zabiegom chirurgicznym na tkankach miękkich okolicy bródkowej możliwe jest skorygowanie wad zarówno rozwojowych jak i nabytych np. w wyniku urazu – wyjaśnia dr Marcin Baran ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Czym jest #genioplastyka

Genioplastyka (plastyka okolicy bródkowej kości żuchwy) to operacja plastyczna z zakresu chirugii szczękowo-twarzowej, która pozwala skorygować wygląd podbródka, zgodnie z zakładanymi oczekiwaniami. W celu zmiany kształtu i wielkości okolicy bródkowej wykonuje się cięcia kości z przesunięciami części bródkowej i jej zespoleniem w nowym odpowiednim położeniu. Tą metodą chirurgiczną można zmniejszyć lub powiększyć omawianą okolicę zgodnie z potrzebami. Alternatywnymi sposobami powiększenia i modelowania okolicy bródkowej są metody z zastosowaniem implantów, wypełniaczy i własnej tkanki tłuszczowej pobranej z innych okolic ciała – wyjaśnia dr Baran.




Dla kogo?

Genioplastykę przeprowadzamy u osób, które mają kompleksy, nie są zadowolone z wyglądu swojej twarzy, z powodu kształtu i wielkości okolicy bródkowej. Niekorzystne cechy związane z nieestetycznym przejściem twarzy w szyję ( zatarcie fałdu bródkowo-szyjnego, podwójny podbródek) też mogą stanowić wskazanie do wykonania tej operacji. Zwykle pacjenci chcą uzyskać efekt estetyczny, lepszy profil – tłumaczy dr Baran.

– W niektórych przypadkach genioplastykę przeprowadzamy ze względów leczniczych lub w połączeniu z innymi zabiegami wykonywanymi na twarzy. Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, kandydatem idealnym do przeprowadzenia genioplastyki jest osoba pełnoletnia (genioplastyka powinna być wykonywana po zakończeniu wzrostu twarzoczaszki) i ciesząca się dobrym zdrowiem ogólnym. W przypadku występowania bardziej złożonego problemu niezbędne może się okazać leczenie ortodontyczne i zaplanowanie genioplastyki w połączeniu z operacją przesunięcia szczęki lub żuchwy wraz z uzębieniem, ponieważ nieprawidłowości położenia kości szczęk często wiążą się ze zmianą ułożenia zębów – dodaje ekspert.

Jak wygląda zabieg?

Genioplastyka jest krótkim zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym. Trwa zwykle od 1 do 2 godzin. Operację zaczyna się od cięcia błony śluzowej, wewnątrz ust, czego zaletą jest brak jakichkolwiek ran a następnie blizn na twarzy. Po cięciu wewnątrzustnie, chirurg dostaje się do części bródkowej żuchwy. W zależności od tego, jaki rodzaj korekty wykonujemy, lekarz przecina odpowiednio kość w tej okolicy, przesuwa jej odłamy, modeluje i zespala przesunięty odłam za pomocą płytek i śrub tytanowych. Następnie zakładane są szwy. Czasami konieczne jest powiększenie części bródkowej z zastosowaniem przeszczepu kości z talerza biodrowego. Nowy kształt okolicy bródkowej warunkowany jest zmienionym położeniem przeciętego i przesuniętego segmentu kości – wyjaśnia dr Baran

– Po operacji pacjent ma założony opatrunek na brodę, dostaje również środki przeciwbólowe. Tuż po zabiegu pacjent ma prawo odczuwać dyskomfort i lekki ból. Po zabiegu zaleca się przyjmowanie pokarmów wyłącznie płynnych, a po dwóch tygodniach następuje powrót do normalnego odżywiania. Jak po praktycznie każdej operacji występuje obrzęk i zasinienie, które powinny ustąpić w ciągu kilkunastu dni – wyjaśnia dr Baran – Co ważne, ryzyko jakie niesie ze sobą korekcja brody jest stosunkowo niewielkie, a wynik operacji często jest postrzegany jako spektakularny.

Niemal codziennie, ludzie na całym świecie szukają sposobów na poprawę swojego wyglądu. Nierzadko szukają wtedy pomocy w chirurgii szczękowo-twarzowej i plastycznej, która na szczęście dziś jest dostępna praktycznie dla każdego, a której możliwości są nieocenione.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ