Hirudokosmetologia – zabiegi naturalnej kosmetologii estetycznej



Żyjemy w epoce kultu młodości i piękna. Bywa, że przyjmują one formę obsesji, uderzając w nasze samopoczucie i pozbawiając nas jednocześnie samoakceptacji, a także komfortu życia. Na szczęście w kosmetyce wykiełkował nurt naturalnej kosmetologii estetycznej.

To alternatywa dla tych, którzy chcą dbać o siebie i wyglądać dobrze, ale nie chcą korzystać z inwazyjnych zabiegów z obszaru chirurgii i medycyny estetycznej. Wiedzą, że piękno i zdrowie to efekt holistycznego oddziaływania na wnętrze i zewnętrze. Jedną z terapii za zakresu kosmetologii estetycznej, która ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność są zabiegi hirudokosmetologii, czyli zabiegi z wykorzystaniem pijawek lekarskich. O tym, komu będą najlepiej służyć i jak najlepiej z nich korzystać, rozmawiamy z Anną Nocoń, dyplomowaną kosmetolożką i hirudoterapeutką.

Okazuje się, że nie każdy chce ingerować w naturę, by wyglądać dłużej młodo. Zwłaszcza że to droga w jedną stronę. Wiele kobiet ma świadomość, że uroda i piękno to wynik szczęśliwego życia, nie tylko zaawansowanych technologii i zabiegów. Dla tych, dla których ważne jest dbanie o siebie w harmonii z prawami natury powstała gałąź zabiegów kosmetycznych, które pozwalają na zadbanie o kondycję skóry, odprężyć, się wsłuchać w siebie i dbać o siebie holistycznie. Jednym z takich zabiegów są zabiegi hirudokosmetologii.

Co to takiego jest #hirudokosmetologia?

Hirudokosmetologia jest jednym z naturalnych i bardzo skutecznych sposobów przedłużania młodości. To zabiegi z wykorzystaniem pijawek lekarskich. Regularnie stosowane pozwalają na naturalną, ale także szybką i trwałą regenerację tkanek. #Zabiegihirudokosmetologiczne są wykorzystywane do liftingu twarzy i odmłodzenia, ale i poprawienia stanu skóry w ogóle. Ci, którzy spróbowali, twierdzą, że efekt odmłodzenia jest zauważalny bardzo szybko i utrzymuje się bardzo długo.

Dla uzyskania pożądanych zmian rekomenduje się zastosowanie serii 6 zbiegów. Za spektakularne efekty tych zabiegów odpowiadają tzw. hirudozwiązki, czyli enzymy zawarte w ślinie pijawek. Pijawki podczas zabiegu aplikują nam do krwiobiegu wraz z hirudozwiązkami także substancje znieczulające, neuropeptydy oraz ważne neurotransmitery (dopamina, serotonina, acetylocholina i enkefalina).

– Zabieg z wykorzystaniem lekarskich pijawek to zabieg z wykorzystaniem zaawansowanego, ale w 100% naturalnego, miniaturowego laboratorium farmakologicznego – mówi Anna Nocoń, kosmetolożka, hirudoterapeutka, kreatorka idei kosmetyki pozytywnej. Te zabiegi działają na kondycję skóry od wewnątrz, bo pijawki przekazują nam podczas zabiegu wiele ważnych substancji o działaniu regeneracyjnym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym, bakteriobójczym, energetyzującym, immunostymulującym i przeciwzakrzepowym. Badania pokazują, że zabiegi z ich wykorzystaniem także poprawiają jakość snu, obniżają poziom stresu i poprawiają działanie układu pokarmowego – dodaje.

Skąd się bierze pijawki do zabiegów hirudokosmetologii?

Pijawki wykorzystywane do zabiegów to pijawki jednorazowego użytku. Kupowane są w specjalnie do tego stworzonych hodowlach z przeznaczeniem do celów medycznych. Wszystkie pijawki wykorzystywane do zabiegów hirudokosmetologii powinny być certyfikowane i bezpieczne. Pijawki lecznicze wykorzystywane podczas zabiegów w moim gabinecie pochodzą z Instytutu Hirudologii Sanus, który zajmuje się profesjonalną hodowlą zwierząt laboratoryjnych. Wszystkie pijawki są hodowane w warunkach izolowanych, a przy sprzedaży wydawane są stosowne certyfikaty – dodaje Anna Nocoń.

Na zabieg warto udać się znanego i zaufanego hirudoterapeuty – on będzie w stanie nie tylko wykonać zabieg bezpiecznie, ale także zaplanować holistyczną terapię do naszych potrzeb.




Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem powinniśmy unikać substancji wpływających na rozszerzenie naczyń krwionośnych (alkohol, kawa, herbata, pokarmy ostre, cebula, czosnek). W dniu zbiegu powinniśmy umyć skórę szarym albo zwykłym mydłem (niearomatyzowanym). Należy unikać stosowania kremów, balsamów, perfum, antyperspirantów. Po zabiegu zalecany jest relaks i odpoczynek oraz unikanie wysiłku i aktywności sportowych.

Jak wygląda zbieg z wykorzystaniem pijawek lekarskich (hirudokosmetologia)?

Pojedynczy pełny zabieg trwa zwykle od 40 do 75 minut. Miejsca aplikacji pijawek mogą krwawić do 24 godzin, co jest elementem terapii. Po aplikacji mogą pozostać ślady, pijawka jednak nie zostawia śladów na twarzy i szyi, co zawdzięczamy prawdopodobnie temu, że skóra w tych miejscach jest delikatna i mocniej unaczyniona. Do czasu zagojenia ran nie należy się kąpać i moczyć ran. Bezpośrednio po zabiegu należy także zrezygnować z sauny, basenu, siłowni i fitnessu etc. Objawy miejscowe (zaczerwienia, świąd) zwykle ustępują kilka dni po zabiegu. W tym czasie można stosować preparaty o działaniu łagodzącym jak Fenistil, olej z róży mosqueta czy olej kokosowy.

Przeciwskazania do hirudoterapii


Zabiegi z wykorzystaniem pijawek nie są dla kobiet w ciąży i w okresie połogu. Nie mogą ich wykonywać osoby chore na nowotwory złośliwe, z anemią i w wieku poniżej 15 lat. Nie powinny z nich korzystać także osoby z chorobami mającymi związek z opóźnieniem krzepliwości krwi i z zaawansowanymi chorobami wrzodowymi żołądka oraz dwunastnicy. Przeciwskazaniem jest także ostry stan gorączkowy, choroby zakaźne, gruźlica, narkomania i niedociśnienie. Zabiegów hirudokosmetologiczne nie są także wskazane dla osób po licznych zabiegach estetycznych połączonych z aplikacją wypełniaczy medycznych.


Zabiegi hirudokosmetyczne
dla uzyskania maksymalnego efektu powinny być umawiane w odstępach tygodniowych. Po pełnej serii zabiegów (6) można stosować jako tzw. zabiegi przypominające, bankietowe np. raz w miesiącu, najpóźniej na dwa dni przed wielkim wyjściem. Ten zabieg to zabieg nie tylko upiększający, ale holistyczna terapia z zakresu profilaktyki zdrowia i urody. Klientki zgłaszają, że po serii zabiegów zaczynają się lepiej czuć fizycznie i psychicznie, mają więcej sił i energii.

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ