Jak działa toksyna botulinowa i kiedy ją najlepiej zacząć stosować?



Kurze łapki, lwia zmarszczka czy brukowana broda są oznakami upływającego czasu. Redukcja tych niedoskonałości jest motywacją wielu osób do skorzystania z zabiegów dermatologii estetycznej. Jak pozbyć się problemu i odpowiednio zadbać o cerę? Odpowiada dermatolog i ekspert w zakresie medycyny estetycznej dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz z kliniki Projekt Skóra.

Intensywna mimika twarzy sprawia, że z biegiem lat zaczynamy zauważać jej wpływ na naszą skórę. Emocje, stres, słońce, czynniki środowiskowe również odciskają się piętnem na twarzy. Na czole zdziwienie utrwala się pod postacią poprzecznych zmarszczek, codzienny stres lub gorszy nastrój staje się widoczny jako tzw. lwia zmarszczka, natomiast ciągłe marszczenie oczu nasila tzw. kurze łapki. Jak im zapobiegać? Podejście slow aging w medycynie lub też smart aging stawia na prewencję. Może się ona opierać na leczeniu jednym z najdłużej znanych leków, czyli modulatorem botulinowym (toksyną botulinową), zwanym potocznie botoksem. Zabieg tym produktem jest wysoce skuteczny, a przy tym bezbolesny. Jego efekt to zrelaksowany, promienny wygląd twarzy. Ponadto, lata badań wykazały, że wpływa także na jakość skóry. W swojej klinice postawiłam sobie za cel odczarowanie ,,botoksu”. Wykorzystuję bowiem specjalną technikę, która nie tworzy efektu maski, a zapewnia świeży i naturalny wygląd — komentuje dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog, ekspert w zakresie medycyny estetycznej, która prowadzi warszawską klinikę Projekt Skóra.


I dodaje:

Działanie estetyczne botoksem pozwala delikatnie unieść brwi, kąciki ust, czy koniuszek nosa, korygować uśmiech dziąsłowy, a także wygładzić zmarszczki na brodzie. Pomaga także w leczeniu nadpotliwości oraz bruksizmu, czyli niekontrolowanego, mimowolnego zaciskania zębów, które może prowadzić do zgrzytania i niszczenia szkliwa.




Działanie toksyny botulinowej

Preparat tzw. BTX wpływa zwiotczająco poprzez hamowanie interakcji między nerwami a mięśniami. Rozluźnione mięśnie powodują, że skóra przestaje się marszczyć i ulega spłyceniu. W efekcie zabieg wpływa na wypoczęty i zrelaksowany wygląd twarzy oraz redukcję zmarszczek.

Częstotliwość: Efekt uzyskany po zabiegu utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy. Po tym czasie rekomendowane jest jego ponowne wykonanie.

Rozpoczęcie stosowania BTX jest bardzo indywidualne, choć specjaliści mówią zwykle o 30 r. ż. Czasu nie jesteśmy w stanie zatrzymać, jednak odpowiednio dbając o naszą skórę, możemy zniwelować oznaki starzenia. Chcąc uzyskać najlepsze efekty, należy działać zarówno od wewnątrz — korzystając z dóbr dermatologii estetycznej, jak i pamiętać o codziennej pielęgnacji twarzy — dokładnym oczyszczaniu, odpowiednim nawilżeniu skóry i aplikacji składników aktywnych. Taka kombinacja działań pozwoli na długo cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.

Opisany w materiale zabieg wykonywany jest w klinice Projekt Skóra.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ