Jak działa toksyna botulinowa i kiedy ją najlepiej zacząć stosować?



Kurze łapki, lwia zmarszczka czy brukowana broda są oznakami upływającego czasu. Redukcja tych niedoskonałości jest motywacją wielu osób do skorzystania z zabiegów dermatologii estetycznej. Jak pozbyć się problemu i odpowiednio zadbać o cerę? Odpowiada dermatolog i ekspert w zakresie medycyny estetycznej dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz z kliniki Projekt Skóra.

Intensywna mimika twarzy sprawia, że z biegiem lat zaczynamy zauważać jej wpływ na naszą skórę. Emocje, stres, słońce, czynniki środowiskowe również odciskają się piętnem na twarzy. Na czole zdziwienie utrwala się pod postacią poprzecznych zmarszczek, codzienny stres lub gorszy nastrój staje się widoczny jako tzw. lwia zmarszczka, natomiast ciągłe marszczenie oczu nasila tzw. kurze łapki. Jak im zapobiegać? Podejście slow aging w medycynie lub też smart aging stawia na prewencję. Może się ona opierać na leczeniu jednym z najdłużej znanych leków, czyli modulatorem botulinowym (toksyną botulinową), zwanym potocznie botoksem. Zabieg tym produktem jest wysoce skuteczny, a przy tym bezbolesny. Jego efekt to zrelaksowany, promienny wygląd twarzy. Ponadto, lata badań wykazały, że wpływa także na jakość skóry. W swojej klinice postawiłam sobie za cel odczarowanie ,,botoksu”. Wykorzystuję bowiem specjalną technikę, która nie tworzy efektu maski, a zapewnia świeży i naturalny wygląd — komentuje dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog, ekspert w zakresie medycyny estetycznej, która prowadzi warszawską klinikę Projekt Skóra.


I dodaje:

Działanie estetyczne botoksem pozwala delikatnie unieść brwi, kąciki ust, czy koniuszek nosa, korygować uśmiech dziąsłowy, a także wygładzić zmarszczki na brodzie. Pomaga także w leczeniu nadpotliwości oraz bruksizmu, czyli niekontrolowanego, mimowolnego zaciskania zębów, które może prowadzić do zgrzytania i niszczenia szkliwa.




Działanie toksyny botulinowej

Preparat tzw. BTX wpływa zwiotczająco poprzez hamowanie interakcji między nerwami a mięśniami. Rozluźnione mięśnie powodują, że skóra przestaje się marszczyć i ulega spłyceniu. W efekcie zabieg wpływa na wypoczęty i zrelaksowany wygląd twarzy oraz redukcję zmarszczek.

Częstotliwość: Efekt uzyskany po zabiegu utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy. Po tym czasie rekomendowane jest jego ponowne wykonanie.

Rozpoczęcie stosowania BTX jest bardzo indywidualne, choć specjaliści mówią zwykle o 30 r. ż. Czasu nie jesteśmy w stanie zatrzymać, jednak odpowiednio dbając o naszą skórę, możemy zniwelować oznaki starzenia. Chcąc uzyskać najlepsze efekty, należy działać zarówno od wewnątrz — korzystając z dóbr dermatologii estetycznej, jak i pamiętać o codziennej pielęgnacji twarzy — dokładnym oczyszczaniu, odpowiednim nawilżeniu skóry i aplikacji składników aktywnych. Taka kombinacja działań pozwoli na długo cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.

Opisany w materiale zabieg wykonywany jest w klinice Projekt Skóra.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ