Skuteczna profilaktyka czerniaka – sprawdź swoją skórę wideodermoskopem



Przeciętnie człowiek na skórze posiada około dwudziestu znamion barwnikowych. Mogą być one wrodzone, czyli widoczne już w momencie urodzenia lub nabyte, pojawiające się w okresie dzieciństwa i w pierwszych latach życia dojrzałego. Zdarza się, że niektóre z nich są źródłem niebezpiecznego dla zdrowia czerniaka. Chcąc uchronić się od rozwinięcia choroby najważniejsze jest profilaktyczne badania wideodermoskopem oraz regularna obserwacja skóry. Więcej opowiada dermatolog z kliniki Projekt Skóra, dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.

Znamiona barwnikowe popularnie nazywane pieprzykami należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Są zwykle niegroźne, ale niewielki procent może przekształcić się w niebezpieczny nowotwór skóry nazywany czerniakiem. Lato to okres, w którym istnieje największe ryzyko jego rozwinięcia, stąd tak istotne jest okresowe badanie w gabinecie dermatologa, szczególnie po upalnych wakacjach – wyjaśnia dr Małgorzata Marcinkiewicz.

Okresowe badanie wideodermoskopem

Najbardziej wyspecjalizowanym i nowoczesnym sposobem na sprawdzenie znamion pod kątem czerniaka jest badanie wideodermoskopem. To sprzęt medyczny, który pozwala powiększyć zmiany skórne nawet 140-krotnie. Działa przy wykorzystaniu potencjału sztucznej inteligencji. Maszyna uczy się naszej skóry i tworzy mozaikę znamion. Grupuje wszelkie przebarwienia i ocenia, które z nich są potencjalnie niebezpieczne.

Umożliwia również archiwizację zdjęć wszelkich przebarwień. Dzięki temu specjalista jest w stanie na przestrzeni czasu ocenić, czy faktycznie konkretny pieprzyk uległ widocznym zmianom i powinien zostać usunięty. Zaleca się, aby takie badanie wykonywane było co najmniej raz w roku, a najlepszy moment to tuż po powrocie z wakacji, jeśli oczywiście lekarz nie zalecił inaczej.

Regularna obserwacja

Warto jednak zauważyć, że czerniak nie wybiera czasu ani godziny, stąd może pojawić się w każdym momencie. Dlatego powinniśmy swoje ciało bacznie obserwować przez cały rok nie tylko, gdy zaczynają się upalne pogody. Zalecam, aby raz w miesiącu obejrzeć skórę pod kątem nowych czy nietypowych zmian.

Latem natomiast należy być szczególnie ostrożnym. To okres, w którym znacznie intensywniej eksponujemy się na słońce, a powtarzające się częste oparzenia słoneczne sprzyjają powstawaniu zmian. Dlatego przypominam swoim pacjentom o używaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, noszeniu nakrycia głowy oraz przyciemnianych okularów.

Wstępne rozpoznanie

Jak może wyglądać czerniak i co może wzbudzać nasz niepokój? To zmieniający się wygląd pieprzyka powinien zwrócić naszą uwagę – jego nietypowy kształt, czy znaczące powiększenie. Nowe zmiany barwnikowe, które pojawią się po opalaniu, mogą stać się również niebezpieczne. Wśród czerniaków około 40% powstaje z „uzłośliwienia” znamienia już istniejącego, a 50% tworzy się de novo, a więc na skórze wcześniej niezmienionej, stąd ta samoobserwacja jest tak istotna. Czerniak ma wiele cech charakterystycznych, które określa się za pomocą skali ABCDE , gdzie A to asymetria, B oznacza kształt, brzeg, C – kolor, D – rozmiar a E – ewolucja znamienia.

Najistotniejsze jest zatem obserwacja własnego ciała oraz konsultacja z precyzyjnym badaniem wideodermoskopem. Pacjent, u którego czerniak zostanie wcześnie wykryty ma on od 90 do 100% szans na wyleczenie – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.




Dermatoskopia i Wideodermatoskopia. Martwi Cię nowy pieprzyk? Pojawiło się nowe znamię? Nie zwlekaj i umów badanie dermo- lub wideodermoskopowe!

Nasi specjaliści ocenią Twoje znamiona szybko i skutecznie. Badanie jest bezbolesne, a przy zastosowaniu jedynego w swoim rodzaju wideodermoskopu w Polsce wysoce skuteczne.

Jako profesjonaliści i doświadczeni dermatolodzy wykorzystujemy najnowocześniejsze metody diagnostyczne. Dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć badania skóry w postaci wideodermoskopii – niezwykle dokładnej i efektywnej metody analizowania i monitoringu (archiwizowania obrazu) znamion na skórze ciała. „Zeskanujemy” Twoją skórę i stworzymy mapę pieprzyków.

Dysponujemy najnowocześniejszym i jedynym takim urządzeniem w Polsce do wideodermoskopii tworzącym mozajkę znamion i wyposażonym w sztuczną inteligencję – FotoFinder ATBM Master.

Za sprawą bardzo dużego powiększenie (nawet do 140 x) umożliwia ocenę nawet najmniejszych zmian.

#Wideodermoskopia, jak i sama #dermoskopia, jest badaniem nieinwazyjnym – dodatkowo też bezpiecznym, bezbolesnym, szybkim i powtarzalnym.

Najnowszy aparat do wideodermoskopii jako jedyny na rynku! wykonuje mapę znamion całego ciała w ciągu zaledwie 3 minut.



Czym jest wideodermoskopia?

Wideodermoskopia (wideodermatoskopia), czyli badanie wideodermoskopowe jest metodą diagnostyki zmian barwnikowych, włosów, czy paznokci.

Umożliwia diagnostykę zmian na skórze i wczesne wykrywanie nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego czerniaka w najwcześniejszym stadium. Aparatura pozwala na prowadzenie fotodokumentacji zmian skórnych, ich obserwację i porównanie podczas kolejnych wizyt kontrolnych.

Wczesne wykrycie czerniaka pozwala na bliskie 100% jego wyleczenie! – stąd tak wielką wagę przykładamy do regularnego monitorowania znamion na skórze całego ciała.

Mapa – mapowanie całego ciała

Przeciętna osoba ma na swojej skórze 20 znamion barwnikowych. Znamiona barwnikowe znajdują się na różnych częściach ciała. Mogą zlokalizować się na tułowiu, na podeszwach, a nawet w miejscach intymnych. W związku z ich różną lokalizacją, czasami niedostępną naszym oczom, jak w przypadku pleców, a także liczbą, wskazane jest regularne zgłaszanie się na kontrolę znamion.



Wideodermoskop
wyposażony w system tzw. mapowania ciała pod względem znamion umożliwia zapisanie w pamięci komputera układu naszych znamion i zmian skórnych na całym ciele. Nasze urządzenie jako jedyne tworzy swego rodzaju mapę znamion w niecałe 3 minuty!

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ