Skuteczna profilaktyka czerniaka – sprawdź swoją skórę wideodermoskopem
Przeciętnie człowiek na skórze posiada około dwudziestu znamion barwnikowych. Mogą być one wrodzone, czyli widoczne już w momencie urodzenia lub nabyte, pojawiające się w okresie dzieciństwa i w pierwszych latach życia dojrzałego. Zdarza się, że niektóre z nich są źródłem niebezpiecznego dla zdrowia czerniaka. Chcąc uchronić się od rozwinięcia choroby najważniejsze jest profilaktyczne badania wideodermoskopem oraz regularna obserwacja skóry. Więcej opowiada dermatolog z kliniki Projekt Skóra, dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz.
Znamiona barwnikowe popularnie nazywane pieprzykami należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Są zwykle niegroźne, ale niewielki procent może przekształcić się w niebezpieczny nowotwór skóry nazywany czerniakiem. Lato to okres, w którym istnieje największe ryzyko jego rozwinięcia, stąd tak istotne jest okresowe badanie w gabinecie dermatologa, szczególnie po upalnych wakacjach – wyjaśnia dr Małgorzata Marcinkiewicz.
Okresowe badanie wideodermoskopem
Najbardziej wyspecjalizowanym i nowoczesnym sposobem na sprawdzenie znamion pod kątem czerniaka jest badanie wideodermoskopem. To sprzęt medyczny, który pozwala powiększyć zmiany skórne nawet 140-krotnie. Działa przy wykorzystaniu potencjału sztucznej inteligencji. Maszyna uczy się naszej skóry i tworzy mozaikę znamion. Grupuje wszelkie przebarwienia i ocenia, które z nich są potencjalnie niebezpieczne.
Umożliwia również archiwizację zdjęć wszelkich przebarwień. Dzięki temu specjalista jest w stanie na przestrzeni czasu ocenić, czy faktycznie konkretny pieprzyk uległ widocznym zmianom i powinien zostać usunięty. Zaleca się, aby takie badanie wykonywane było co najmniej raz w roku, a najlepszy moment to tuż po powrocie z wakacji, jeśli oczywiście lekarz nie zalecił inaczej.
Regularna obserwacja
Warto jednak zauważyć, że czerniak nie wybiera czasu ani godziny, stąd może pojawić się w każdym momencie. Dlatego powinniśmy swoje ciało bacznie obserwować przez cały rok nie tylko, gdy zaczynają się upalne pogody. Zalecam, aby raz w miesiącu obejrzeć skórę pod kątem nowych czy nietypowych zmian.
Latem natomiast należy być szczególnie ostrożnym. To okres, w którym znacznie intensywniej eksponujemy się na słońce, a powtarzające się częste oparzenia słoneczne sprzyjają powstawaniu zmian. Dlatego przypominam swoim pacjentom o używaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, noszeniu nakrycia głowy oraz przyciemnianych okularów.
Wstępne rozpoznanie
Jak może wyglądać czerniak i co może wzbudzać nasz niepokój? To zmieniający się wygląd pieprzyka powinien zwrócić naszą uwagę – jego nietypowy kształt, czy znaczące powiększenie. Nowe zmiany barwnikowe, które pojawią się po opalaniu, mogą stać się również niebezpieczne. Wśród czerniaków około 40% powstaje z „uzłośliwienia” znamienia już istniejącego, a 50% tworzy się de novo, a więc na skórze wcześniej niezmienionej, stąd ta samoobserwacja jest tak istotna. Czerniak ma wiele cech charakterystycznych, które określa się za pomocą skali ABCDE , gdzie A to asymetria, B oznacza kształt, brzeg, C – kolor, D – rozmiar a E – ewolucja znamienia.
Najistotniejsze jest zatem obserwacja własnego ciała oraz konsultacja z precyzyjnym badaniem wideodermoskopem. Pacjent, u którego czerniak zostanie wcześnie wykryty ma on od 90 do 100% szans na wyleczenie – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.
Dermatoskopia i Wideodermatoskopia. Martwi Cię nowy pieprzyk? Pojawiło się nowe znamię? Nie zwlekaj i umów badanie dermo- lub wideodermoskopowe!
Nasi specjaliści ocenią Twoje znamiona szybko i skutecznie. Badanie jest bezbolesne, a przy zastosowaniu jedynego w swoim rodzaju wideodermoskopu w Polsce wysoce skuteczne.
Jako profesjonaliści i doświadczeni dermatolodzy wykorzystujemy najnowocześniejsze metody diagnostyczne. Dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć badania skóry w postaci wideodermoskopii – niezwykle dokładnej i efektywnej metody analizowania i monitoringu (archiwizowania obrazu) znamion na skórze ciała. „Zeskanujemy” Twoją skórę i stworzymy mapę pieprzyków.
Dysponujemy najnowocześniejszym i jedynym takim urządzeniem w Polsce do wideodermoskopii tworzącym mozajkę znamion i wyposażonym w sztuczną inteligencję – FotoFinder ATBM Master.
Za sprawą bardzo dużego powiększenie (nawet do 140 x) umożliwia ocenę nawet najmniejszych zmian.
#Wideodermoskopia, jak i sama #dermoskopia, jest badaniem nieinwazyjnym – dodatkowo też bezpiecznym, bezbolesnym, szybkim i powtarzalnym.
Najnowszy aparat do wideodermoskopii jako jedyny na rynku! wykonuje mapę znamion całego ciała w ciągu zaledwie 3 minut.
Czym jest wideodermoskopia?
Wideodermoskopia (wideodermatoskopia), czyli badanie wideodermoskopowe jest metodą diagnostyki zmian barwnikowych, włosów, czy paznokci.
Umożliwia diagnostykę zmian na skórze i wczesne wykrywanie nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego czerniaka w najwcześniejszym stadium. Aparatura pozwala na prowadzenie fotodokumentacji zmian skórnych, ich obserwację i porównanie podczas kolejnych wizyt kontrolnych.
Wczesne wykrycie czerniaka pozwala na bliskie 100% jego wyleczenie! – stąd tak wielką wagę przykładamy do regularnego monitorowania znamion na skórze całego ciała.
Mapa – mapowanie całego ciała
Przeciętna osoba ma na swojej skórze 20 znamion barwnikowych. Znamiona barwnikowe znajdują się na różnych częściach ciała. Mogą zlokalizować się na tułowiu, na podeszwach, a nawet w miejscach intymnych. W związku z ich różną lokalizacją, czasami niedostępną naszym oczom, jak w przypadku pleców, a także liczbą, wskazane jest regularne zgłaszanie się na kontrolę znamion.
Wideodermoskop wyposażony w system tzw. mapowania ciała pod względem znamion umożliwia zapisanie w pamięci komputera układu naszych znamion i zmian skórnych na całym ciele. Nasze urządzenie jako jedyne tworzy swego rodzaju mapę znamion w niecałe 3 minuty!