Zastąp kanapki zdrową przekąską – PODPŁOMYKI ŻYTNIE Z WARZYWNYMI PASZTETAMI



Kiedy upalne lato w pełni, często zdarza się, że nie mamy ochoty na przygotowywanie obiadu, kanapek czy kalorycznych przekąsek. To dobra okazja, aby zastąpić duży posiłek lżejszym i zdrowszym daniem, które nie obciąży żołądka. Sprawdź nasz przepis na żytnie podpłomyki z warzywnymi pasztetami – przyrządzisz je szybko i zjesz ze smakiem. Będę też świetną alternatywą dla nudnych kanapek.

Podpłomyki to najstarsza forma pieczywa, a tradycja ich wypieku jest o wiele starsza niż chleba – sięga 15 tys. lat p.n.e. To cienkie chlebowe, ręcznie formowane placuszki można znaleźć prawie w każdej kulturze, znane są pod różnymi nazwami jak maca, naan, tortilla czy pita. Ale bez względu na region świata są wypiekane według podobnego, prostego przepisu: ciasto z mąki i wody, czasami z dodatkiem soli kamiennej lub morskiej.

Z czasem zaczęto do nich dodawać zakwas, tłuszcz, jajka, mleko i inne składniki. Dawniej pieczono je na kamieniu, dziś przygotowuje się je na patelni lub blasze. Podpłomyki są smakowitą przekąską w domu, ale jeśli umieścisz je we właściwym pojemniku, możesz zabrać je także do pracy na lunch. Najlepiej przygotuj je samodzielnie (to naprawdę proste), ponieważ gotowe często mają w składzie ulepszacze.

– Takie placuszki można posmarować np. warzywnymi pasztetami z naszej z linii Dziarskie Jarskie. To produkty w 100 proc. ze świeżych warzyw – nie zawierają żadnych substancji konserwujących, wzmacniaczy smaku i sztucznych barwników. Będą doskonałą propozycją nie tylko dla wegetarian, ale dla wszystkich, którzy chcą urozmaicić swój codzienny jadłospis o produkty roślinne. Są dostępne także w wersji mini, w małych porcjach 25 g – idealnych na raz. Na posmarowanych, wybranym smakiem pasztetu, podpłomykach można położyć świeże warzywa: sałatę, pomidora lub ogórka. Z placuszkami dobrze komponują się też chrupkie pikle: małe kukurydze, ogóreczki i rzodkiewki. Taki posiłek smakuje świetnie w wersji na ciepło, np. na obiad, jak i na zimno – mówi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka.




PODPŁOMYKI ŻYTNIE Z WARZYWNYMI PASZTETAMI

Składniki:

30 g aktywnego zakwasu żytniego
300 g mąki żytniej 2000
100 mąki pszennej
220 g wody
6 g soli
pasztet z marchwi i soczewicy Dziarskie Jarskie ZM Pekpol
pasztet z brokułami Dziarskie Jarskie ZM Pekpol
mieszanka sałat
mikro zioła i kiełki
marynowane warzywa
olej rzepakowy tłoczony na zimno

Przygotowanie:

Dzień przed pieczeniem wymieszać w misce zakwas z 100 g mąki żytniej 2000 i 80 g wody. Naczynie przykryć i odstawić na 12 godzin lub całą noc. Następnego dnia dodać pozostałe składniki i ponownie odstawić na 8 godzin. Ciasto podzielić na 6 części, rozwałkować i smażyć na suchej patelni aż się zarumienią.

Gotowe podpłomyki posmarować pasztetami, dodać sałaty, kiszone warzywa, całość skropić olejem.

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ

Temperatura powietrza a jego jakość

W ostatnich dniach w Polsce odnotowano znaczne spadki temperatur, a miejscami nawet rekordowo niskie wartości. Inwersje temperatury, niskie prędkości wiatru…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na nowoczesne i alternatywne metody wspierania…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ