Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa – konieczna czy niebezpieczna?



Wizyta u stomatologa podczas pandemii #koronawirus – konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w Polsce i na świecie #pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele gabinetów stomatologicznych zawiesiło swoją działalność lub znacznie ją ograniczyło. Dla niektórych pacjentów był to niemały problem. W szczególności dla tych, którzy potrzebowali nagłej pomocy.

Obecnie, po poluzowaniu obostrzeń, na wizytę u stomatologa można umówić się już nieco łatwiej. Warto mieć jednak na uwadze, że pandemia znacząco zmieniła zasady funkcjonowania gabinetów dentystycznych, a wizyty u stomatologa różnią się od tych, do których przyzwyczajeni byli dotychczas pacjenci. Co zatem zmienił #koronawirus w placówkach dentystycznych i jak wygląda wizyta w czasie pandemii? Jakie zabiegi można wykonać i czy konieczna jest dodatkowa opłata epidemiologiczna?

Pandemia COVID-19 bardzo mocno odbiła się na funkcjonowaniu całej służby zdrowia. Nie inaczej było w przypadku gabinetów dentystycznych, gdzie wprowadzono szczególne obostrzenia dotyczące zasad przyjmowania pacjentów i reżimu sanitarnego, choć te ostatnie normy były mocno wyśrubowane jeszcze przed pojawieniem się #koronawirus.

– Większość gabinetów dentystycznych , podobnie jak sale operacyjne, już przed wybuchem pandemii utrzymywały niezwykle wysokie standardy higieniczno-sanitarne. Niemniej jednak nowa sytuacja spowodowała konieczność zaostrzenia stosowanych do tej pory praktyk i przyzwyczajenia się do „nowej rzeczywistości” – mówi Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Reżim sanitarny i nowe procedury w gabinecie

W okresie „lockdownu” większość gabinetów stomatologicznych zamknęła lub znacznie ograniczyła swoją działalność, przyjmując tylko i wyłącznie pacjentów, u których interwencja była absolutnie konieczna. Według badań ankietowych przeprowadzonych przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach na grupie 875 stomatologów, w tym okresie nie funkcjonowało 71,2 proc. wszystkich praktyk.

Ten czas był niezbędny do przystosowania się gabinetów i lekarzy do nowej rzeczywistości, tak żeby zapewnić sobie i pacjentom odpowiedni poziom bezpieczeństwa do momentu, kiedy sytuacja ulegnie relatywnej stabilizacji. – Nasza klinika była zamknięta przez dwa tygodnie. Pomimo trudnej sytuacji staraliśmy się pozostać z naszymi pacjentami, udzielając im tele-porad oraz wypisując e-recepty. W takich sytuacjach bardzo ważna jest empatia i udzielanie pomocy na tyle, na ile jest to możliwe – podkreśla Markiewicz-Piotrowska.

Obecnie pomimo zniesienia większości obostrzeń w sferze publicznej gabinety dentystyczne nadal muszą sprostać wysokim standardom sanitarnym związanym z trwającą pandemią #koronawirus. Chodzi głównie o przygotowanie gabinetu i odpowiednie zabezpieczenie personelu medycznego oraz samego pacjenta w celu zminimalizowania możliwości potencjalnego zakażenia. Zwłaszcza, że przecież większość zabiegów jest prowadzona przez dentystów w sąsiedztwie dróg oddechowych i w bliskim kontakcie, a przecież wirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową.




Opłata epidemiologiczna

Takie obostrzenia w funkcjonowaniu gabinetów w nowej rzeczywistości spowodowały wydłużenie czasu trwania poszczególnych procedur medycznych, a także przygotowania gabinetu przed i po wizycie pacjenta. Przełożyło się to na zmniejszenie liczby pacjentów, którą może przyjąć dziennie klinika czy gabinet dentystyczny i w naturalny sposób – wydłużenie czasu oczekiwania na wizytę.

Niektóre gabinety wprowadziły również opłatę epidemiologiczną, która jest związana z koniecznością zakupu dodatkowych i wyższej klasy środków bezpieczeństwa, a także przeprowadzenia bardziej wnikliwej dezynfekcji pomieszczeń, gdzie przyjmowani są pacjenci. Wynika ona również z tego, że wraz z wybuchem pandemii kilkukrotnie wzrosły nie tylko ceny środków ochronnych, ale również preparatów do dezynfekcji. Jeśli zamierzamy umówić się na wizytę u dentysty, warto więc o nią zapytać…

Wizyta w czasie pandemii

Wprowadzenie stanu pandemii, która nadal trwa na terenie Polski, w znacznym stopniu zmieniło rynek usług stomatologicznych, a także sposób obsługi pacjentów. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, przed kontaktem face to face z lekarzem stomatologiem, zalecana jest konsultacja telefoniczna w celu wstępnego określenia, czy pacjent wymaga wizyty w gabinecie.

W zależności od przebiegu tego rodzaju wywiadu i jego efektu lekarz ocenia, czy wizyta jest konieczna, a jeśli nie, to proponuje odroczenie terminu, a pomoc doraźna jest udzielana w ramach tele-porady. W przypadku gdy okaże się, że wizyta jest nieunikniona, to po przekroczeniu progu gabinetu czy kliniki możemy być zaskoczeni, ile się zmieniło.

Większość praktyk ograniczyła do minimum możliwość kontaktu pomiędzy pacjentami, umawiając ich na konkretne godziny i ustalając większe interwały czasowe między kolejnymi wizytami.

– To ważne w celu przeprowadzenia prawidłowej dezynfekcji wyposażenia ochronnego, pomieszczeń, ale przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi medycznemu – podkreśla lekarz stomatolog. Oprócz dezynfekcji rąk i obowiązkowej maseczki, standardem przed wejściem do gabinetu jest mierzenie temperatury ciała, a także przeprowadzenie wywiadu osobowego. Wymagane jest również oświadczenie ze strony pacjenta dotyczące jego stanu zdrowia oraz informacji o kontakcie w ostatnim czasie z osobami potencjalnie zakażonymi. Po pozytywnej weryfikacji lekarz przystępuje do leczenia. Czy jednak wszystkie zabiegi są wykonywane jak dawniej?

Dostępne zabiegi

Generalnie podczas pandemii koronawirusa realizowane są procedury medyczne wymagające natychmiastowych interwencji lekarskich, czyli w przypadku wystąpienia bólu, procesów zapalnych, ropnych, urazów, torbieli, a także w sytuacjach stanów obarczonych ryzykiem postępowania danej choroby czy związanych z nią powikłań. Zaleca się również ograniczenie zabiegów, podczas których występuje długotrwała styczność z powstałym ze śliny drobnocząsteczkowym aerozolem, który pojawia się na przykład podczas szlifowania zębów czy ich piaskowania.

Oczywiście przeprowadzenie poszczególnych zabiegów zależy od decyzji lekarza i zgody pacjenta, ale generalną zasadą jest unikanie procedur medycznych, które można przełożyć w czasie, bez negatywnych skutków dla pacjenta. Nie zaleca się również wizyt u stomatologów osobom znajdujących się w grupie dużego ryzyka, czyli osobom w podeszłym wieku.

Nowa rzeczywistość u stomatologa

Jak nietrudno zauważyć, funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych i pacjentów w czasach pandemii nie należy do łatwych i znacznie się zmieniło w celu dostosowania do obecnej rzeczywistości. To oczywiste, że „szczególne warunki” wymagają szczególnych środków, ale najważniejsze w tym wypadku jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz zapewnienie bezpieczeństwa – zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.


Ekspert:


Lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ