Czy wiesz gdzie kryje się źródło energii Twoich komórek? Dlaczego i jak powinniśmy je wspierać?



Choć mają mikroskopijne rozmiary, pełnią ogromną rolę w naszym organizmie. Mowa o mitochondriach. Jak ich praca wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie oraz proces starzenia? Dlaczego i w jaki sposób warto je wspierać? Jak wspierać organizm by cieszyć się nie tylko dłuższym życiem, ale aby ten czas upływał nam w zdrowiu? Zapytaliśmy dr Edytę Adamczyk-Kuterę, lekarza medycyny estetycznej i konsultant programu przeciwstarzeniowego LEAP.

Obecne w większości komórek eukariotycznych, mitochondria są miejscem, w którym za sprawą procesu oddychania komórkowego powstaje większość (ATP) komórki – jej źródła energii. Są one również zaangażowane m.in. w kontrolę cyklu komórkowego, a także fazę wzrostu i śmierci komórek.

Nazwa mitochondrium lub w liczbie mnogiej – mitochondria – niby jest wszystkim znana, ale nie każdy zdaje sobie sprawę czym tak właściwie są i jak ważną rolę pełnią w organizmie.

– Mitochondria to zasymilowane przed milionami lat bakterie. To dzięki nim komórki eukariotyczne pozyskują energię w postaci ATP, niezbędną do życia komórki. Tradycyjnie postrzegane były jako małe, samodzielne organelle – w rzeczywistości tworzą złożone struktury, dzięki zdolności przemieszczania się, łączenia i rozdzielania. Ich ilość w komórce jest związana z zapotrzebowaniem danej tkanki na energię pochodzącą z fosforylacji oksydacyjnej. Dlatego też neurony, komórki mięśni szkieletowych czy mięśnia sercowego zawierają większą liczbę mitochondriów niż komórki innych tkanek, co do pewnego stopnia wyjaśnia również zwiększoną wrażliwość tych komórek na defekty mitochondrialne –
tłumaczy dr Edyta Adamczyk-Kutera, lekarz medycyny estetycznej i konsultant programu przeciwstarzeniowego LEAP.

Wielka misja mikroorganizmów

Mitochondria nie mają łatwo – pracują bez przerwy, a wytwarzane przez nie ATP nie jest magazynowane. Mitochondria tworzą sieci, które ulegają nieustannej przebudowie – jest to zależne od stanu energetycznego komórki oraz od czynników zewnętrznych, m.in. infekcji wirusowych, z którymi w danym momencie zmaga się organizm.

– Proces pozyskiwania energii przez mitochondria jest procesem skomplikowanym, zależnym od obecności określonych substratów. Rola tych organelli nie ogranicza się do syntezy ATP, mitochondria biorą udział w syntezie hormonów sterydowych, biosyntezie nukleotydów, metabolizmie tłuszczy, węglowodanów, aminokwasów. Na funkcje mitochondriów niekorzystnie wpływają czynniki środowiskowe endogenne, takie jak dysbioza i niekorzystne metabolity mikrobioty jelitowej oraz czynniki egzogenne – toksyny środowiskowe, dieta, leki – wyjaśnia dr Edyta Adamczyk-Kutera.

Niestety syntezie ATP towarzyszy powstawanie wolnych rodników. Gdy mamy do czynienia z niedoborem enzymów redukujących poziomy wolnych rodników – prowadzi to do powstawania stresu oksydacyjnego, a to z kolei powoduje uszkodzenia mitochondrialnego DNA.

– Niestabilność mtDNA prowadzi do niestabilności jądrowego DNA, śmierci komórki lub rozwoju stanu zapalnego. Mitochondria syntetyzują liczne metabolity, które przez lata uważane były za odpady metaboliczne. Dziś coraz więcej badań skupia się na ich roli, ponieważ nadmierna akumulacja, do której dochodzi w przypadku dysfunkcyjnych mitochondriów, obserwowana jest w mikrośrodowisku zmian nowotworowych – dodaje dr Adamczyk-Kutera. Sprawnie działające mitochondria są niezbędnym elementem obrony przeciwwirusowej, poprzez syntezę Interferonu alfa i cytokin.




Dlaczego powinniśmy wspierać nasze mitochondria?

Mitochondria do prawidłowej funkcji potrzebują aminokwasów. Organizm człowieka nie magazynuje białek i aminokwasów – każda podaż tego składnika jest na bieżąco wykorzystywana w procesach wzrostu, rozwoju i regeneracji. Białko pobierane wraz z pożywieniem zostaje przekształcone w białka ustrojowe: budulcowe, odpornościowe, enzymatyczne, hormonalne.

Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na białko to około 0,8-1,2g /kg należnej masy ciała. W szczególnych sytuacjach klinicznych zapotrzebowanie na białka znacznie wzrasta nawet do 1,5-2,0g/kg masy ciała na dobę.

Jak zatem zadbać o wsparcie mitochondriów? Z pomocą przychodzi nutraceutyk AMINO-THER®. To prawdziwy booster dla mitochondriów – opatentowana formuła zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich stosunkach stechiometrycznych oraz modulatory biorące udział w produkcji ATP w mitochondriach.

– AMINO-THER® jest rozwinięciem pierwotnej wersji, stosowanej we Włoszech, jedynie w lecznictwie szpitalnym. Do poprzedniej formuły zawierającej wszystkie niezbędne aminokwasy, dodano witaminy B1, B6 oraz trzy kwasy organiczne ważne dla przebiegu cyklu Krebsa. Dzięki tym modyfikacjom jest jeszcze bardziej skuteczny. W wielu badaniach klinicznych wykazano, że AMINO-THER® skutecznie poprawia parametry pracy mitochondriów. To modulator mitochondriów o wszechstronnym zastosowaniu – odpowiada dr Edyta Adamczyk-Kutera.

AMINO-THER® to suplement dietetyczny zawierający opatentowaną kombinację 10 aminokwasów (L-leucyna, L-lizyna, L-treonina, L-izoleucyna, L-walina, L-cystyna, L-histydyna, L-fenyloalanina, L- metionina, L-tryptofan) w precyzyjnym stosunku stechiometrycznym, 3 kwasy organiczne (kwas bursztynowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy) będące określonymi związkami pośrednimi cyklu Krebsa, które potrafią poprawiać odpowiedź energetyczną mitochondriów, wzbogacony witaminami B1 i B6.

Odtwarza nowe, młode mitochondria (biogeneza mitochondriów) oraz organizuje działanie mikroflory jelitowej łagodząc dysfunkcje metaboliczne i immunologiczne związane z procesem starzenia. Dzięki temu następuje pobudzenie systemu immunologicznego przez poprawę stanu zdrowia mitochondriów, gdy stan zapalny zagraża ich homeostazie, zmniejszenie stresu oksydacyjnego w tkankach aktywnych metabolicznie u osób zdrowych i starszych oraz z deficytem energii, a także polepszenie działania mikroflory jelitowej łagodząc dysfunkcje metaboliczne i immunologiczne związane z procesem starzenia.


dr Edyta Adamczyk-Kutera

Bezpieczny urlop. Morze czy góry? Wybierz odpowiednie miejsce dla Twojego zdrowia

Odpoczynek ma istotne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi odpowiedni wypoczynek jest szczególnie…
CZYTAJ

Czas na pakt z Oceanem! – 8 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Oceanów

Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To one regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na…
CZYTAJ

Makijaż na upały, czyli jak malować się latem?

#Makijaż stał się nieodłącznym elementem codziennej rutyny wielu kobiet. Malujemy się przed wyjściem do pracy, na uczelnie czy też spotkanie…
CZYTAJ

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera ten środek transportu na co dzień? Okazuje się,…
CZYTAJ

Czy Porozumienie paryskie rzeczywiście doprowadzi do dekarbonizacji globalnej gospodarki w okresie wskazywanym jako optymalny przez IPCC?

Podczas gdy instytucje unijne przygotowują się do cyklu legislacyjnego, który ma zakończyć się przyjęciem celu redukcyjnego na poziomie UE na…
CZYTAJ

ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 Komfort butów stabilizujących na zupełnie nowym poziomie

Marka ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 – najwygodniejsze buty do biegania ze stabilizacją, wyposażone w zupełnie nowe technologie, zapewniające biegaczom…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Koktajl brzoskwiniowo-truskawkowy z nasionami chia

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Warzywne burgery

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Aromatyczne double burgery z pleśniowym serem i konfiturą z cebuli

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Tortilla ze szpinakiem

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED. Do akcji dołączyli mieszkańcy 66 miast na prawach…
CZYTAJ

Sekret idealnego bikini: depilacja laserowa bez tajemnic

Chcesz się świetnie prezentować na plaży w te wakacje? Sprawdź, dlaczego depilacja laserowa z każdym rokiem zyskuje nowe rzesze fanek…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Bezpieczny urlop. Morze czy góry? Wybierz odpowiednie miejsce dla Twojego zdrowia

Odpoczynek ma istotne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dla…
CZYTAJ

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED.…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia…
CZYTAJ

Dlaczego warto pójść do ginekologa na NFZ?

Opieka zdrowotna jest niezwykle istotna dla utrzymania naszego dobrostanu, a regularne wizyty…
CZYTAJ