Gabinety znów otwarte. Czy można jeszcze wykonać zabieg z kwasami?



Utarło się przekonanie, że zabiegi z wykorzystaniem kwasów powinno się stosować wyłącznie od jesieni do wiosny. Czy jest to prawda? Czy Ci, którzy planowali wykonać zabieg wczesną wiosną i nie zdążyli tego zrobić przed zamknięciem gabinetów kosmetycznych związanym z pandemią, muszą teraz czekać do jesieni? Wraz z ekspertem marki Dermagenetic Iloną Skoneczną wyjaśniamy, jak to właściwie jest z tymi kontrowersyjnymi kwasami i dlaczego warto wybierać te w „stylu slow”.

Kwasy – zakazane latem?

Z każdej strony słychać głosy mówiące, że kwasów nie należy stosować latem. Wszystko dlatego, że większość z nich ma działanie złuszczające, przez co skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona i nietrudno o poparzenia słoneczne. Złuszczona skóra i głęboko działające kwasy stymulują produkcję barwnika w skórze, a co za tym idzie – kwasy w połączeniu ze słońcem mogą spowodować poparzenia skóry, uszkodzenie kolagenu i tworzenie się zmarszczek. Niektóre z kwasów mają także działanie fotouczulające, czyli aktywują się pod wpływem słońca i mogą wzmagać efekty po kwasach takie jak przebarwienia czy poparzenia.

Skóra, która została poddana eksfoliacji kwasami jest silnie stymulowana, co aktywuje procesy ochronne w skórze. Oddziałuje między innymi na barwnik i komórki go wydzielające (melanocyty), które są bardzo wrażliwe na słońce. Dlatego po klasycznych kwasach szybko penetrujących w późniejszym zetknięciu ze słońcem mogą powstać nagłe przebarwienia. Związane jest to z tzw. mechanizmem fotouczulającym. – tłumaczy Ilona Skoneczna ekspert marki Dermagenetic.

ALE… Nie możemy wrzucić wszystkich kwasów do tego samego worka. Mało kto wie, że istnieją kwasy, które wręcz należałoby stosować w okresie letnim. Przykładem może być np. kwasy migdałowy i azelainowy, które nie szkodzą skórze, a nawet wręcz przeciwnie – zabezpieczają ją przed wspomnianymi przebarwieniami, których nietrudno nabawić się latem.

– Kwasy Dermagenetic dzięki formule Slow Release poprzez stopniowe uwalnianie, modulowanie i wnikanie nie są agresywne dla skóry i aktywują się stopniowo do 72 godzin po zabiegu. W dodatku dzieje się to głęboko w skórze a nie na jej powierzchni jak to jest w przypadku kwasów klasycznych. A właśnie aktywacja na powierzchni powoduje poparzenia i uszkodzenia. Charakterystyczne dla formuły slow release jest to, że złuszczanie często nie jest widoczne.

Kwasy te współgrają i respektują fizjologię skóry co powoduje, że równolegle stymulując – regenerują skórę. Proces jest wolniejszy, ale bezpieczniejszy i nie zmieniający ani nie naruszający genetyki skóry. Dzięki temu całkowicie wyeliminowany zostaje problem powstawania poparzeń i przebarwień. Oczywiście bez względu na porę roku zawsze zalecam ochronę UV. Nie tylko w okresie wakacyjnym, ale również poza nim, kiedy promieniowanie ma różne nasilenie, ale zawsze w jakimś stopniu uszkadza skórę. – opowiada Ilona Skoneczna.




Jakie kwasy można stosować latem?

Jak już zostało wspomniane wcześniej – najlepszym wyborem na lato będą kwasy migdałowy i azelainowy. Hamują i spowalniają one procesy melanogenezy, czyli tworzenia się barwnika w skórze. To właśnie dlatego zalecane jest stosowanie ich w okresie letnim, w szczególności osobom, które mają skłonność do tworzenia się przebarwień.

Kwas migdałowy – MANSSOL PEEL

50% Kwas migdałowy, pH 1.85

Należy do grupy α-hydroksykwasów (AHA) o działaniu delikatnie złuszczającym, bakteriobójczym i anty-ageing. Posiada największą masę cząsteczkową wśród AHA, co pozwala na łagodne i bezpieczne działanie oraz równomierną penetrację w głąb skóry. Działa dwukierunkowo. Z jednej strony złuszcza, powodując wygładzanie zmarszczek i nierówności, rozjaśnianie przebarwień oraz wyrównanie kolorytu skóry, z drugiej działa przeciwzapalnie i nawilżająco – redukując trądzik, zaskórniki oraz stany zapalne. Dodatkowo stymuluje produkcję kwasu hialuronowego zapewniając tym skórze długotrwałe nawilżenie.

Kwas azelainowy – ANSSOL PEEL
20% kwas azelainowy + 20% kwas salicylowy, pH 1.75

Kwas azelainowy – dedykowany do terapii depigmentacyjnych. Posiada właściwości hamujące tyrozynazę – enzym indukujący melanogenezę – tworzenie barwnika, wpływając na wyrównanie kolorytu skóry, redukcję przebarwień i plam pigmentacyjnych posłonecznych, pozapalnych i hormonalnych. Redukuje nadmierne rogowacenie i pogrubienie skóry. Przeciwzapalny, antyoksydacyjny i seboregulujący. Całoroczny, do stosowania nawet w okresie letnim. Zmniejsza świecenie i błyszczenie się skóry.

Kwas salicylowy – to beta-hydroksykwas (BHA), silnie liofilowy, doskonale łączy się z cerą tłustą normalizując wydzielanie sebum. Działa komedolitycznie i przeciwzapalnie – redukując ilość zaskórników i zmian trądzikowych. Działa złuszczająco redukując rozszerzone pory, niedoskonałości potrądzikowe takie jak: nierówność skóry po przebarwieniach i bliznach potrądzikowych.

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ