5 objawów paradontozy, których nie możesz lekceważyć!



Paradontoza to najbardziej przewlekła choroba przyzębia, czyli tkanek, w których osadzony jest ząb. Choroba przebiega podstępnie, a brak leczenia skończyć się może dramatycznie – utratą zębów. Pierwsze sygnały mogą być nieoczywiste, ale dentyści mają specjalistyczne metody, by ją rozpoznać.

1. Dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte

Choć wymienić można wiele objawów kłopotów z dziąsłami, jednym z podstawowych, który powinien dać nam do myślenia, jest ich zmieniony wygląd. Podczas paradontozy, a także jej wczesnych etapów, wygląd dziąseł jest charakterystyczny.

– Zaczerwienienie, szklistość i obrzęk dziąseł to częste objawy postępującej choroby dziąseł, które świadczą o reakcji zapalnej na stwardniałą płytkę nazębną, najczęstszą przyczynę tej dolegliwości. Dodatkowo, pacjent może zaobserwować odsłonięty korzeń oraz wydłużony kształt zęba, a także nieestetyczne „czarne trójkąty”, czyli puste przestrzenie zlokalizowane pomiędzy szyjkami zębów. Jest to skutek obniżenia linii dziąseł i ich cofania się, a co za tym idzie odsłonięcia struktur, które u osoby ze zdrowym przyzębiem pokryte są tkankami – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Jak odróżnić zdrowe dziąsła? Te są jasnoróżowe, mocno przylegają do zębów, nie są opuchnięte, a korzenie zębów oraz poszczególne zęby u nasady są osłonięte tkanką dziąsłową.

2. Objaw „różowej szczoteczki”

Mycie zębów minimum 2 razy dziennie oraz ich nitkowanie, które usuwają tworzący się biofilm bakteryjny, jest najlepszym sposobem, aby ustrzec się chorób dziąseł. Natomiast krwawienie dziąseł w trakcie, gdy szczotkujemy lub nitkujemy, jest kolejnym objawem, który powinien nas zaniepokoić.

– Mówimy o tzw. objawie „różowej szczoteczki” od krwi pojawiającej się w czasie szczotkowania. Krwawienie podczas codziennej higieny jamy ustnej jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym świadczącym o zapaleniu dziąseł, które nieleczone i niekontrolowane może przeobrazić się w zapalenie przyzębia, czyli paradontozę. Dzieje się tak, ponieważ stan zapalny sprawia, że dziąsła się rozpulchnione, podatne na krwawienie i wszelkie urazy mechaniczne – wyjaśnia stomatolog.

Gdy krwawienie dziąseł – samoistne lub podczas higieny – powtarza się, powinniśmy udać się na konsultację do stomatologa, najlepiej periodontologa, który specjalizuje się w leczeniu chorób przyzębia.

– W gabinecie jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie ocenić stan zdrowia jamy ustnej pacjenta, a co za tym idzie poprawność jego higieny jamy ustnej, za pomocą metod naukowych. Służą do tego specjalne wskaźniki, m.in. Wskaźnik Płytki Nazębnej, czyli tzw. Modified Plaque Index, Wskaźnik Krwawienia Dziąseł z użyciem specjalnej sondy periodontologicznej, czyli tzw. Gingival Bleeding Index oraz Zmodyfikowany Czynnik Dziąsłowy, tzw. Modified Gingival Index. Dzięki tym metodom diagnostyki możliwe jest obiektywne stwierdzenie stopnia zaawansowania choroby, jej postępu w czasie i dostosowanie leczenia. Czasem wystarczy usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie oraz instruktaż higieny jamy ustnej, innym razem musimy podjąć kompleksowe leczenie, składające się z bardziej specjalistycznych zabiegów takich jak kiretaż czy metody chirurgiczne – dodaje ekspert.

3. Nadwrażliwość zębów i ból dziąseł

Kolejnym objawem paradontozy jest bolesność i tkliwość dziąseł na skutek ich stanu zapalnego. Opuchnięte dziąsła mogą boleć przy dotyku czy w kontakcie z nitką. Co więcej, stan dziąseł jest także sprzężony ze zdrowiem zębów, dlatego pojawić się może ich nadwrażliwość. Do jej rozwoju bardzo często prowadzi kamień nazębny, czyli zmineralizowana i utwardzona płytka nazębna.

Jeśli kamień pokrywający szkliwo zębów nie zostanie usunięty u stomatologa, zaczyna uciskać dziąsła, powodując ich cofanie się, powstanie tzw. kieszonek przyzębowych i odsłonięcie zębiny. Zębina z kolei poprzez kanaliki zębowe przewodzi bodźce do żywej i unerwionej miazgi.

Wówczas gorące lub zimne napoje i potrawy oraz słodycze mogą wywołać nagły, ostry ból zębów. Rozwiązanie? Gdy ubytek dziąsła jest znaczny, jedynym ratunkiem może okazać się chirurgiczna odbudowa tkanki np. za pomocą przeszczepu dziąseł i operacji płatowych. W przypadku utraty kości będzie to z kolei sterowana regeneracja tkanek, również pozwalająca na jej odbudowę.




4. Nieprzyjemny zapach z ust

Wiele osób kojarzy paradontozę z uporczywym, nie dającym się niczym zamaskować, nieświeżym oddechem – i słusznie. Choroby dziąseł to jedna z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu – jak wynika z badań opublikowanych na łamach Journal of International Society of Preventive & Community Dentistry, aż 80 proc. pacjentów posiadających jakikolwiek stopień choroby dziąseł, wykazywało również objaw nieświeżego oddechu w badaniu.

Utrzymuje się on niezależnie od stopnia higieny jamy ustnej czy rodzaju diety, ponieważ jest następstwem m.in. procesów gnilnych, które mogą zająć tkanki dziąseł. Można to stwierdzić choćby po nieprzyjemnym posmaku w ustach i obecności ropnej wydzieliny pomiędzy zębami i dziąsłami.

– Przykry zapach z jamy ustnej pacjenta z paradontozą może wynikać z interakcji pomiędzy bakteriami a specyficznymi związkami chemicznymi, takimi jak białka i peptydy, które są bardziej liczne w płynie dziąsłowym osób z zapaleniem przyzębia. Białka i peptydy są hydrolizowane przez bakterie powodujące choroby przyzębia takie jak szczepy Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola i Tannerella forsythia, w efekcie czego uwalniane są lotne związki siarki, odpowiedzialne za charakterystyczny zapach – wyjaśnia dr Stachowicz.

Na tym etapie konieczna jest wizyta u dentysty, ponieważ choroba jest już w zaawansowanym stadium. Remedium na nieświeży oddech jest leczenie periodontologiczne, włączając w to usunięcie złogów kamienia nazębnego ultradźwiękami lub laserowo (również w przestrzeniach poddziąsłowych), leczenie oraz odpowiednie szczotkowanie zębów i języka u pacjenta. Pomocne mogą się także okazać płukanki do jamy ustnej zawierające chlorheksydynę.

5. Ruchomość zębów

Zapalenie dziąseł to stan całkowicie odwracalny, choćby poprzez zmianę nawyków czy profesjonalną higienizację w gabinecie, czyli usunięcie podczas zabiegu skalingu i piaskowania kamienia nazębnego drażniącego dziąsła. Jeśli jednak mimo niepokojących sygnałów, pacjent nie zdecyduje się na leczenie, to stosunkowo łagodna infekcja może przeobrazić się w zapalenie przyzębia, czyli paradontozę. Jeden z jej objawów może być szczególnie zaskakujący dla pacjenta – zęby zaczynają się ruszać.

– Gdy proces zapalny nadal postępuje, bakterie migrują w głąb tkanek, m.in. osadzają się w kieszonkach i na odsłoniętych korzeniach zębów. Wraz z upływem czasu, infekcja obejmuje również kość, w której osadzony jest ząb. Efekt jest prosty do przewidzenia: pacjent może odczuwać dyskomfort podczas żucia pokarmu, choroba prowadzi do osłabienia i rozchwiania zębów, które tracą integralność z kością – ostrzega ekspert.

Dentyści ostrzegają, że taki objaw świadczy o zaawansowanej chorobie dziąseł i jest to ostatni dzwonek, by wybrać się do dentysty, jeśli nie chcemy stracić zębów i uzupełniać ich implantami. Ruchomość czy utrata zębów to nie tylko problem natury estetycznej, ale również funkcjonalnej.

– Pacjent z paradontozą ma problemy z przeżuwaniem, wystąpić mogą zaburzenia mowy czy kłopoty z układem pokarmowym. Rośnie też ryzyko chorób ogólnych m.in. cukrzycy, nadciśnienia, udarów, chorób serca i wielu innych, na które schorzenia dziąseł mają znaczny wpływ. Im wcześniej trafimy do specjalisty, tym lepiej, ponieważ zaawansowana choroba jest o wiele bardziej skomplikowana w leczeniu – mówi dr Stachowicz.

W gabinecie stomatolog dysponuje szeregiem metod umożliwiających ocenę stopnia zaawansowania stanu zapalnego dziąseł, które pomogą określić, na jakim etapie rozwoju choroby jesteśmy, czy zalecone leczenie jest skuteczne, a może postępuje. Paradontozę można wyleczyć, jednak trzeba do tego samodyscypliny i regularnych wizyt u dentysty.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ