Jak przetrwać domową kwarantannę? Czy singlom jest łatwiej?



„Nie masz dla mnie czasu, ciągle wychodzisz z kolegami! A Ty jak zwykle na weekend umówiłaś się z koleżankami”. Kto z nas tego nie przerabiał? Wiele par w obecnym czasie może nawet zatęsknić za takimi dialogami. Jednak teraz już nie mamy podstaw, by pokłócić się o to, że partner za późno wrócił albo, że za długo siedzi w biurze.

Przez kilka ostatnich, a także najbliższych tygodni wszyscy #zostanwdomu. Dla par mieszkających razem może być to spora zmiana i nie lada wyzwanie. Czy singlom jest w tej sytuacji prościej? Jak poradzić sobie z domową kwarantanną i jak to może przełożyć się na związek? Odpowiada mgr Krzysztof Róg psycholog i seksuolog z Centrum Medycznego Damiana.

Nowe rozporządzenia, do których stosujemy się już od kilku tygodni, dla wielu małżeństw i par mieszkających razem oznaczają zmianę dotychczasowego modelu życia i partnerstwa. Stałe przebywanie razem w domu może nawet być czasem próby dla związku, która może przełożyć się zarówno na wzmocnienie relacji, ale czasem – także na oddalenie się od siebie.

Partnerstwo w nowym świetle

Wspólne przebywanie w domu rzuca nowe światło na postrzeganie naszego partnera. Teraz widzimy go już nie tylko w kontekście domowych wydarzeń, ale także możemy obserwować, jak zachowuje się w pracy, jak odnosi się do osób z zespołu, jakie są jego reakcje w stresowych sytuacjach. W ten sposób możemy poznać się wzajemnie z zupełnie innej perspektywy. Warto więc spojrzeć na ten czas jak na możliwość jeszcze lepszego zrozumienia naszego wybranka, z którym na co dzień żyjemy pod jednym dachem. Oby tylko nie przesadzić i „nie wejść sobie na głowę” – każdy z nas potrzebuje odrobiny prywatności.

Dla związku stałe spędzanie czasu razem może być próbą – tego czy się rozumiemy, czy jesteśmy dla siebie wsparciem i czy dobrze się ze sobą czujemy (w tak dużym wymiarze godzin). Jeśli jedna osoba będzie mocniej przeżywała obecną sytuację, druga powinna ją wspierać, pozwolić się wyżalić i omówić wszelkie wątpliwości.

Na pewno nie powinniśmy bagatelizować odczuć naszego partnera. A co jeśli problemem jest to, że nagle jesteśmy razem całą dobę? We wszystkim liczy się podejście, a dużo zależy od kreatywności pary, która może przecież oglądać filmy, grać w planszówki czy codziennie razem ćwiczyć albo gotować. Nie zapominajmy jednak, że każdy potrzebuje przestrzeni dla siebie – dlatego nie ma nic złego w tym, że jedna osoba w wolnym czasie z osób zajmie się czytaniem książki, a druga rozmawianiem przez telefon z bliskimi.

Więcej czasu – więcej seksu?

Mogłoby się wydawać, że większa ilość czasu spędzanego razem w domu przełoży się na intensywność pożycia seksualnego. Czy zawsze? W wielu przypadkach zapewne tak. Część osób, np. młode pary, które nie mają jeszcze dzieci, ma teraz mniej obowiązków. Poza wyjściem na zakupy czy z psem na spacer – spędzają czas w domu. Naturalnie wówczas możemy więcej uwagi skupić na partnerze – dać sobie więcej czułości, bliskości cielesnej, ale także wsparcia emocjonalnego. Nie możemy jednak zapomnieć, że obecna sytuacja w kraju jest dla wielu z nas źródłem dużego stresu. Nie miejmy więc do siebie żalu, jeśli zamiast się zbliżyć, chwilowo partnerzy lekko się do siebie zdystansują.

Inną formą niebezpieczeństwa na jakie może narazić się nasz związek jest pozornie nieszkodliwa rutyna. Nuda i powtarzalność w seksie nierzadko bowiem bywają argumentami wywołującymi konflikt. Niedopasowanie w tej kwestii może nawet doprowadzić do rozstania. Powinniśmy więc wykorzystać nadmiar czasu, żeby pobudzić kreatywność. Kwarantanna bowiem może być doskonałą szansą, żeby skupić się na często zaniedbywanym aspekcie, jakim jest ars amandi (sztuka kochania).




A gdzie w tym wszystkim miejsce dla singli?

Obecnie zapominamy trochę o singlach i osobach niebędących w stałych związkach. Zastanawiamy się, jak wspólnie przetrwać domową kwarantannę, ale warto pochylić się też nad sytuacją osób, które nie mieszkają ze swoją drugą połówką.

Ku pewnemu zaskoczeniu, większy ruch obserwowany jest teraz w przeróżnych aplikacjach randkowych. Siedzimy w domach, mamy czas na rozmowy przez Internet. Choć zaplanowane spotkania należy w obecnej chwili przełożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość, niemniej teraz – jak nigdy wcześniej – mamy dużo czasu, żeby poznawać się w świecie wirtualnym. Sytuacja związana z koronawirusem sprawia też, że otwieramy się na zupełnie nowe formy flirtu, na które w normalnych okolicznościach byśmy się nie zdecydowali. Ale czy nawiązane teraz – w czasie izolacji – relacje, mają szansę przerodzić się w związki w przyszłości?

Oczywiście wiele nawiązanych znajomości będzie miało charakter jedynie tymczasowy. Część z nas potrzebuje tylko kogoś żeby porozmawiać, poflirtować i na tym koniec. Jednak przecież jeszcze przed epidemią koronawirusa związki na odległość funkcjonowały. Jeśli uda nam się poznać w sieci wartościową osobę, z którą dobrze nam się rozmawia i przysłowiowo „nadajemy na tych samych falach” warto dać temu szansę. Na pewno spotkanie pod dłuższych czasie oczekiwania będzie bardzo ekscytujące – komentuje mgr Krzysztof Róg psycholog i seksuolog z Centrum Medycznego Damiana.

Jak widać, obecna sytuacja to nowość dla każdego z nas i zarówno pary, jak i single muszą przyzwyczaić się do tej nowej rzeczywistości.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ