Herbata źródłem pozytywnej energii – jaką wybrać, by poczuć się lepiej?



W obecnej sytuacji większość z nas pracuje i uczy się zdalnie, w zaciszu własnego domu. Taka nagła zmiana trybu życia wymaga dużych pokładów optymizmu, jednak pozytywne myśli nie zawsze tak łatwo się pojawiają. Oderwaniem od pracy i chwilą przerwy może być krótki spacer, uspokajająca joga albo…pyszna, rozluźniająca i poprawiająca humor herbata. Ważne jest, aby ta kojąca chwila wytchnienia była naprawdę relaksująca i spełniała swoją rolę.

Spędzając większość czasu w czterech ścianach bardzo ważne jest, by zadbać o własne zdrowie psychiczne. Nie pomaga niestety fakt, że za oknem słońce kusi ciepłymi promieniami – tym bardziej wzmaga to w nas obniżenie samopoczucia. Dobrym rozwiązaniem na odpoczynek po przytłaczającym dniu, oprócz aktywności fizycznej, są zioła. Kto z nas nie dostawał od swojej babci lub mamy kubka gorącej melisy na uspokojenie…

Ziołolecznictwo było uprawiane już w starożytności: Egipcie, Grecji i wśród Rzymian. Ludzie wierzyli w magiczną moc ziół i stosowali je na najróżniejsze dolegliwości. Fitoterapia jest wciąż praktykowana na całym świecie, a szczególnie w Chinach – kolebce herbaty. To dzięki nim mamy dostęp do ogromnej liczby upraw i gatunków herbat. Istnieją także specjalne mieszanki herbaciane, dodające energii, wyciszające, odchudzające czy poprawiające samopoczucie. Jak mieć pewność, że wybieramy odpowiedni napar? Istnieje parę szczególnych roślin, zasługujących na uwagę, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i doskonałym nastrojem.

Melisa – odprężająca królowa

Wspomniana wcześniej melisa to wyjątkowa roślina, pomagająca nam zwolnić tempo. Z powodu stresu, zmiany otoczenia z biura lub uczelni na dom, rzadszych kontaktów z przyjaciółmi czy bliskimi możemy odczuwać nieustanne napięcie i poddenerwowanie. Nie pomaga to w koncentracji i lepszej realizacji codziennych obowiązków. Ratunkiem może być właśnie melisa. Działa niezwykle odprężająco i uspokajająco, obniża także ciśnienie krwi. Jej delikatny, słodkawy smak i kwiatowy zapach dodatkowo umilą chwilę z kubkiem gorącego naparu i pozwolą na głęboki oddech.

Rooibos – magiczny krzew

Czerwonokrzew afrykański, znany u nas pod nazwą rooibos, mylnie nazywany jest czerwoną herbatą, choć wcale nie należy do tej grupy roślin. Z klasycznymi liśćmi herbaty łączy go za to proces przetwarzania i wydobycia głębokiego koloru i smaku. Popularny jest w wielu mieszankach herbacianych ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Oprócz regenerujących komórki skóry przeciwutleniaczy rooibos nie zawiera kofeiny – jest zatem świetnym przepisem na odnowę organizmu oraz błogiego uspokojenia myśli.




Zielona herbata – herbaciana klasyka

Ustępuje popularnością tylko herbacie czarnej. Niesłusznie! Zielona herbata oraz mieszanki ziołowe na jej bazie to przepis na doskonały nastrój i naturalny antydepresant. Co takiego zawiera? Sprawczynią jest L-teanina – aminokwas, który podwyższa stężenie hormonów szczęścia: serotoniny i dopaminy. Wprawia nas w doskonały humor, łagodzi stres, a jednocześnie wycisza nie powodując senności.

– Herbata to jeden z najważniejszych elementów kultury współczesnej. Nie bez powodu Anglicy posiadają własną sztukę picia tego napoju, a w japońskiej kulturze ceremonia parzenia naparu herbacianego osadzona jest w filozofii buddyjskiej i symbolizuje drogę do doskonałości. Dla nas picie poszczególnych rodzajów i mieszanek herbat z ziołami to zdecydowanie recepta na lepsze samopoczucie i humor. Szczególnie dziś, gdy większość z nas skazana jest na samoizolację i brak kontaktów społecznych, co niestety przekłada się na obniżenie nastroju i większe napięcie psychiczne. Warto sięgać po to, co z natury najlepsze: uspokajający i rozluźniający gorący napar z herbaty –
przekonuje Piotr Duniec z English Tea Shop Polska.

Zioła i herbaty są niezwykle pomocne przy łagodzeniu różnych dolegliwości organizmu – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Warto poszukać i spróbować różnych herbacianych kompozycji, zawierających kilka relaksujących roślin, potęgujących ich działanie. Pamiętajmy, że dobry nastrój jest kluczem do głębszego odpoczynku i lepszej koncentracji.

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ

Wpływ urbanizacji na wrażliwość miast wobec zmian klimatu. 
Przykład województwa śląskiego

31 października obchodzony jest Światowy Dzień Miast. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Act Local to Go Global”,…
CZYTAJ

Jakie znaczenie ma wsparcie dietetyczne w terapii onkologicznej? Lekarz onkolog odpowiada

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce ponad 1,31 miliona osób zmaga się z chorobą onkologiczną, a rocznie diagnozuje się ponad…
CZYTAJ

Intensywny trening i wymagania organizmu

Osoby prowadzące aktywny tryb życia często stają przed wyzwaniem związanym z utrzymaniem odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych w organizmie.…
CZYTAJ

Nie-zwykły ból głowy, czyli 5 mitów na temat migreny

Migrena to jedna z najbardziej powszechnych, a jednocześnie najmniej zrozumianych chorób neurologicznych. Wciąż powielane na jej temat mity utrudniają pacjentom…
CZYTAJ

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej trafił pacjent z podejrzeniem zawału serca. Mężczyzna został…
CZYTAJ

Jesień w odcieniach ziemi – torebki PANNA w najmodniejszych kolorach sezonu

Tegoroczne jesienne trendy to triumf naturalnych, stonowanych barw, które od lat królują w modzie jako symbol elegancji i harmonii z…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale niestety także podwyższone ryzyko zdrowotne. Według kardiologów, w…
CZYTAJ

Odpowiadamy na 5 pytań o witaminę D – co musisz wiedzieć przed zimą?

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją…
CZYTAJ

Dziurawiec, pokrzywa i skrzyp polny Popularne zioła wsparciem dla kobiecej urody

Zioła od wieków stanowią naturalne wsparcie dla zdrowia i urody, a ich działanie jest szczególnie cenione w fitoterapii kobiecej. Rosemary…
CZYTAJ

Żywność do odpadów? To odpada!

Światowy Dzień Żywności (ang. World Food Day) obchodzony jest co roku 16 października. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych do…
CZYTAJ

Bezpieczne przechowywanie leków w domu: najlepsze praktyki

Niewłaściwe trzymanie leków w domu może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, o czym wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Farmaceutyki,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i…
CZYTAJ

Jakie znaczenie ma wsparcie dietetyczne w terapii onkologicznej? Lekarz onkolog odpowiada

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce ponad 1,31 miliona osób zmaga się…
CZYTAJ

Nie-zwykły ból głowy, czyli 5 mitów na temat migreny

Migrena to jedna z najbardziej powszechnych, a jednocześnie najmniej zrozumianych chorób neurologicznych.…
CZYTAJ

Rowerzysta z zawałem serca w górach trafił do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. Jego stan jest stabilny.

24 października do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej…
CZYTAJ

Jesień a ryzyko zawału serca

Jesień to pora roku, która przynosi nie tylko piękne, złociste krajobrazy, ale…
CZYTAJ