Herbata źródłem pozytywnej energii – jaką wybrać, by poczuć się lepiej?



W obecnej sytuacji większość z nas pracuje i uczy się zdalnie, w zaciszu własnego domu. Taka nagła zmiana trybu życia wymaga dużych pokładów optymizmu, jednak pozytywne myśli nie zawsze tak łatwo się pojawiają. Oderwaniem od pracy i chwilą przerwy może być krótki spacer, uspokajająca joga albo…pyszna, rozluźniająca i poprawiająca humor herbata. Ważne jest, aby ta kojąca chwila wytchnienia była naprawdę relaksująca i spełniała swoją rolę.

Spędzając większość czasu w czterech ścianach bardzo ważne jest, by zadbać o własne zdrowie psychiczne. Nie pomaga niestety fakt, że za oknem słońce kusi ciepłymi promieniami – tym bardziej wzmaga to w nas obniżenie samopoczucia. Dobrym rozwiązaniem na odpoczynek po przytłaczającym dniu, oprócz aktywności fizycznej, są zioła. Kto z nas nie dostawał od swojej babci lub mamy kubka gorącej melisy na uspokojenie…

Ziołolecznictwo było uprawiane już w starożytności: Egipcie, Grecji i wśród Rzymian. Ludzie wierzyli w magiczną moc ziół i stosowali je na najróżniejsze dolegliwości. Fitoterapia jest wciąż praktykowana na całym świecie, a szczególnie w Chinach – kolebce herbaty. To dzięki nim mamy dostęp do ogromnej liczby upraw i gatunków herbat. Istnieją także specjalne mieszanki herbaciane, dodające energii, wyciszające, odchudzające czy poprawiające samopoczucie. Jak mieć pewność, że wybieramy odpowiedni napar? Istnieje parę szczególnych roślin, zasługujących na uwagę, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i doskonałym nastrojem.

Melisa – odprężająca królowa

Wspomniana wcześniej melisa to wyjątkowa roślina, pomagająca nam zwolnić tempo. Z powodu stresu, zmiany otoczenia z biura lub uczelni na dom, rzadszych kontaktów z przyjaciółmi czy bliskimi możemy odczuwać nieustanne napięcie i poddenerwowanie. Nie pomaga to w koncentracji i lepszej realizacji codziennych obowiązków. Ratunkiem może być właśnie melisa. Działa niezwykle odprężająco i uspokajająco, obniża także ciśnienie krwi. Jej delikatny, słodkawy smak i kwiatowy zapach dodatkowo umilą chwilę z kubkiem gorącego naparu i pozwolą na głęboki oddech.

Rooibos – magiczny krzew

Czerwonokrzew afrykański, znany u nas pod nazwą rooibos, mylnie nazywany jest czerwoną herbatą, choć wcale nie należy do tej grupy roślin. Z klasycznymi liśćmi herbaty łączy go za to proces przetwarzania i wydobycia głębokiego koloru i smaku. Popularny jest w wielu mieszankach herbacianych ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Oprócz regenerujących komórki skóry przeciwutleniaczy rooibos nie zawiera kofeiny – jest zatem świetnym przepisem na odnowę organizmu oraz błogiego uspokojenia myśli.




Zielona herbata – herbaciana klasyka

Ustępuje popularnością tylko herbacie czarnej. Niesłusznie! Zielona herbata oraz mieszanki ziołowe na jej bazie to przepis na doskonały nastrój i naturalny antydepresant. Co takiego zawiera? Sprawczynią jest L-teanina – aminokwas, który podwyższa stężenie hormonów szczęścia: serotoniny i dopaminy. Wprawia nas w doskonały humor, łagodzi stres, a jednocześnie wycisza nie powodując senności.

– Herbata to jeden z najważniejszych elementów kultury współczesnej. Nie bez powodu Anglicy posiadają własną sztukę picia tego napoju, a w japońskiej kulturze ceremonia parzenia naparu herbacianego osadzona jest w filozofii buddyjskiej i symbolizuje drogę do doskonałości. Dla nas picie poszczególnych rodzajów i mieszanek herbat z ziołami to zdecydowanie recepta na lepsze samopoczucie i humor. Szczególnie dziś, gdy większość z nas skazana jest na samoizolację i brak kontaktów społecznych, co niestety przekłada się na obniżenie nastroju i większe napięcie psychiczne. Warto sięgać po to, co z natury najlepsze: uspokajający i rozluźniający gorący napar z herbaty –
przekonuje Piotr Duniec z English Tea Shop Polska.

Zioła i herbaty są niezwykle pomocne przy łagodzeniu różnych dolegliwości organizmu – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Warto poszukać i spróbować różnych herbacianych kompozycji, zawierających kilka relaksujących roślin, potęgujących ich działanie. Pamiętajmy, że dobry nastrój jest kluczem do głębszego odpoczynku i lepszej koncentracji.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ