„Nowa normalność” – jak zachować ciągłość opieki medycznej? #Zostańwdomu, ale #NieOdkładajZdrowiaNaPóźniej #koronawirus



Od tygodni zmagamy się w Polsce z walką z koronawirusem. Niestety „nowa normalność” potrwa dłużej niż byśmy tego chcieli. Oznacza to, że musimy nauczyć się funkcjonowania w większej izolacji społecznej, ze szczególnym zachowaniem zasad higieny (dezynfekcja rąk, noszenie maseczek ochronnych). W tym czasie bardzo ważne jest także, aby utrzymać ciągłość ochrony zdrowia u pacjentów, którzy nie chorują na Covid-19, ale zmagają się z innymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Dobrą okazją do zwrócenia uwagi na stan naszego zdrowia jest obchodzony w dniach 17-24 kwietnia Tydzień dla Serca, ponieważ to właśnie choroby kardiologiczne są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Dodatkowo, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, osoby z problemami kardiologicznymi znajdują się w grupie szczególnego ryzyka rozwinięcia powikłań choroby Covid-19. Właśnie dlatego, każdy pacjent zmagający się z chorobami serca czy innymi przewlekłymi schorzeniami, powinien mieć zapewniony nieprzerwany dostęp do diagnostyki i leczenia. Czy w dobie #koronawirus osoby te muszą z tych badań zrezygnować?

Diagnostyka w dobie #koronawirus

Obecnie priorytetem jest zapewnienie w możliwie najbezpieczniejszy sposób, jak najszybszej i jak najskuteczniejszej opieki medycznej pacjentom. To, że zmagamy się teraz z epidemią koronawirusa, nie powinno oznaczać, że troskę o własne zdrowie możemy odłożyć w czasie – tym bardziej, że nie wiemy jak długo jeszcze ten stan potrwa. Pamiętajmy, że rezygnując z wykonywania regularnych badań profilaktycznych i diagnostycznych, możemy się narazić na niewykrycie wielu chorób, które mogą dać o sobie znać, gdy choroba będzie już bardziej zaawansowana.

W związku z postępującą epidemią #koronawirus w Polsce i stosowaniem się społeczeństwa do zasady #zostańwdomu, wielu pacjentów z dnia na dzień przerwało leczenie czy odłożyło wykonywanie badań diagnostycznych na później. Niektóre badania, jak gastroskopia, kolonoskopia, badania USG czy tomografia komputerowa pozwalają wykryć wiele groźnych chorób, dlatego nie powinniśmy z nich rezygnować. Niezdiagnozowana lub późno wykryta choroba może mieć nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Warto wiedzieć, że wiele przychodni jest już gotowych by na nowo, z pełnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa, te badania wykonywać.

W naszych przychodniach staramy się wracać powoli do standardowego funkcjonowania. Badania diagnostyczne wykonujemy na bieżąco, ponieważ szczególnie zależy nam na maksymalnym zachowaniu ciągłości opieki lekarskiej. Istnieją sytuacje, w których pojawienie się pacjenta na wizycie w przychodni jest konieczne – np. kiedy po odbytej konsultacji telefonicznej lub stacjonarnej wymagane jest wykonanie dodatkowej diagnostyki. Stosując zasady bezpieczeństwa, w tej nadzwyczajnej sytuacji, jesteśmy w stanie świadczyć usługi także stacjonarnie w centrach – komentuje dr n. med. Jacek Walewski – Dyrektor Medyczny Szpitala Damiana.

W centrach wykonywane są obecnie:

• badania USG,
• badania laboratoryjne,
• EKG,
• EEG,
• EMG,
• tomografia komputerowa,
• badania endoskopowe: kolonoskopia i gastro-kolonoskopia (w znieczuleniu);
• w normalnym trybie odbywają się też niektóre operacje w Szpitalu Damiana.

Oczywiście istnieje wiele sytuacji, w których pacjentowi wystarczy rozmowa z lekarzem przez telefon czy za pomocą dedykowanej aplikacji i wykonanie dodatkowych badań nie będzie konieczne. Obecnie pierwszym, naturalnym odruchem pacjenta powinno być odbycie telekonsultacji ze specjalistą – o ewentualnej konieczności odbycia wizyty w placówce i dalszej diagnostyce zadecyduje lekarz.




Konsultacja online, a szczegółowa diagnostyka i badania w przychodni

Aktualna sytuacja spowodowała, że wielu z nas coraz chętniej zaczyna korzystać z telemedycyny – technologii, dzięki której można pozostać w stałym kontakcie z lekarzem, bez konieczności opuszczania domu. Od kliku lat stanowi uzupełnienie standardowych usług medycznych, jednak teraz stała się jeszcze bardziej powszechna.

Porady medyczne i kontakt z lekarzem za pośrednictwem telefonu, czatu, wideorozmowy, a teraz także aplikacji, to bezpieczna i szybka forma uzyskania konsultacji, e-recepty, e-zwolnienia czy e-skierowania na badania. Pacjenci otrzymują dostęp do bardzo szerokiej gamy specjalistów w CMD, m.in.: alergologa, diabetologa, endokrynologa, ginekologa, gastrologa, kardiologa, laryngologa, urologa czy dietetyka.

Specjaliści konsultują również dzieci. Zdalnie można uzyskać poradę pediatry, alergologa dziecięcego, laryngologa czy gastrologa. Z aplikacji mogą skorzystać również osoby, które nie posiadają żadnego pakietu medycznego. Wystarczy pobrać ją (ze sklepu Play, Apple Store ) na telefon, tablet czy komputer i po zakupieniu usługi przy użyciu aplikacji, skonsultować swój problem zdrowotny ze specjalistą (zawsze kiedy istnieje taka potrzeba, z dowolnego miejsca w Polsce).

Oczywiście, jeśli lekarz podczas konsultacji online uzna, że pacjent powinien mieć wykonane dodatkowe badania diagnostyczne, istnieje możliwość odbycia standardowej wizyty w przychodni, która będzie stanowiła uzupełnienie teleporady.

Co w sytuacji, gdy jednak trzeba udać się na wizytę do placówki?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy pójście do przychodni jest teraz możliwe? Tak, przy zachowaniu wszystkich procedur, zapewniając tym samym bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu – komentuje Agnieszka Dziedzic-Pasik, Dyrektor Zarządzająca w Centrum Medycznym Damiana.

Przykładamy ogromną wagę do stosowania zasad sanitarnych. Już przy samym wejściu do przychodni pacjent ma mierzoną temperaturę, wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia oraz otrzymuje środek do odkażania rąk. W celu jak najdokładniejszej dezynfekcji w przychodni stosujemy także specjalne dmuchawy, za pomocą których można wyczyścić wszystkie dostępne powierzchnie – nawet te trudno dostępne. Dezynfekcja odbywa się przez całą dobę również przy pomocy ozonatorów. Dzięki ozonowaniu, wirusy, bakterie oraz grzyby zostają wyeliminowane z otoczenia. Wszystkie korytarze, gabinety lekarskie oraz pomieszczenia socjalne są na bieżąco odkażane. W tej szczególnej sytuacji nie można zapominać także o bezpieczeństwie personelu medycznego. Lekarze w gabinetach mają do dyspozycji maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz fartuchy. Dodatkowo są oni wyposażeni w przesłony stomatologiczne (stosowane np. podczas zabiegów) – dodaje.

Osobną kwestią jest wykonywanie operacji i zabiegów w okresie trwania epidemii #koronawirus. Część z nich została wstrzymana i przełożona, wciąż jednak wykonywane są te operacje, które są niezbędne dla zachowania zdrowia i ochrony życia pacjenta. Istotne jest, aby wszystkie interwencje chirurgiczne odbywały się z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa.

W szpitalach bloki operacyjne powinny oczywiście funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Nasz personel wyposażony jest w chirurgiczne maski FFP2 i FFP3 oraz stosuje przyłbice, gogle, jednorazowe czapki, ubrania operacyjne oraz chirurgiczne fartuchy barierowe. Ważne jest ponadto ścisłe przestrzeganie godzinnych przerw między zabiegami, które pozwalają na zdezynfekowanie powierzchni i powietrza oraz ozonowanie pomieszczenia. Dodatkowo w Szpitalu Damiana w danym dniu dyżuruje jeden zespół medyczny – tak, aby minimalizować liczbę osób znajdujących się na bloku operacyjnym – komentuje dr n. med. Jacek Walewski – Dyrektor Medyczny Szpitala Damiana.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.damian.pl
#Zostańwdomu, ale #NieOdkładajZdrowiaNaPóźniej #koronawirus

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ