Rehabilitacja pacjentów bez wychodzenia z domu?



Każdego dnia z usług fizjoterapeutów korzysta ponad 600 tys. Polaków. Zabiegi rehabilitacyjne dotyczą m.in. pacjentów, którzy ulegli ciężkim kontuzjom czy wypadkom lub cierpią na groźne choroby, które skutkują rozległymi problemami z układem ruchu i mowy. W wielu przypadkach osoby te utraciły pomoc w wyniku pandemii.

Wstrzymanie terapii może jednak sprawić, że po powrocie do tzw. normalności osłabną ich mięśnie, spadnie wydolność, a efekty dotychczasowej pracy będą zmuszeni budować od nowa. Istnieje jednak sposób na utrzymanie odpowiedniej kondycji stawów i mięśni w obecnej sytuacji. Z pomocą przychodzi telerehabilitacja, która umożliwia ciągłość zabiegów oraz kontaktu fizjoterapeuty i pacjenta bez wychodzenia z domu.

Najbardziej potrzebujący bez pomocy?

Ciężkie choroby, groźne kontuzje, rozległe urazy – rehabilitacja pacjentów, których dotknęły te trudne doświadczenia, to konieczność nie tylko zaangażowania poszkodowanych i osób najbliższych, ale również wygospodarowania dużej ilości czasu. Ci pacjenci muszą trzymać się ściśle ustalonego, spersonalizowanego planu ćwiczeń i mocno zaangażować się w jego prawidłowe wykonywanie.

W obliczu pandemii #koronawirus pracę zawiesiło jednak wiele placówek i specjalistów, którzy na co dzień byli bezpośrednio zaangażowani w taką pomoc. Niestety, dla tych pacjentów może oznaczać to wstrzymanie terapii, a skutki tej konieczności to często utrata efektów dotychczasowej pracy. Ciała tych pacjentów wymagają bowiem ciągłej stymulacji, a kolejne dni czy tygodnie bez wsparcia specjalisty to spadek wydolności, osłabienie układu mięśniowo-szkieletowego, a w konsekwencji jeszcze dłuższa i bardziej męcząca rehabilitacja.

Rehabilitacja przez Internet? To działa!

Rozwiązaniem tego problemu jest tzw. telerehabilitacja, która umożliwia przeprowadzenie profesjonalnego procesu rehabilitacyjnego bez wychodzenia z domu (dostępna m.in. w Centrum Medycznym Damiana). Tym samym pozwala na wykonywanie niezbędnych ćwiczeń bez względu na odległość dzielącą pacjenta i fizjoterapeutę.

W naszym centrum konsultacje odbywają się poprzez aplikację Skype i mogą obejmować m.in. konsultacje fizjoterapeuty, instruktaż ćwiczeń, kinezyterapię, a dla najmłodszych rehabilitację nieurologiczną (z udziałem rodziców). Pacjenci, którzy kontynuują dotychczasową rehabilitację za pomocą telemedycyny mogą odczuć tylko jedną zmianę – brak bezpośredniej obecności fizjoterapeuty. Poza tym rehabilitacja jest kontynuowana w tym samym rytmie, poprzez dalszą realizację rozpisanego wcześniej planu (jeżeli pacjent rozpoczął leczenie w innej placówce lub pod okiem innego specjalisty, wówczas fizjoterapeuta musi jeszcze zapoznać się z historią choroby i dotychczasowego leczenia i postępów). W przypadku nowych pacjentów pierwszym krokiem jest rozmowa telefoniczna i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego, dotyczącego m.in. rodzaju i umiejscowienia bólu, chorób współistniejących, przebytych urazów, stylu życia, aktywności fizycznej, przyjmowanych leków, wagi ciała a nawet stosowanej diety. Na podstawie tych informacji fizjoterapeuta proponuje indywidualnie dobraną formę terapii, przedstawiając plan leczenia wraz z rekomendacją dotyczącą codziennego funkcjonowania pacjenta. Następnie, w uzgodnionym terminie następuje sesja telemedyczna, podczas której fizjoterapeuta realizuje z pacjentem indywidualnie dobrany plan rehabilitacyjny. Przekazuje najważniejsze informacje nt. danych ćwiczeń, demonstruje ich wykonanie, a następnie realizuje je razem z pacjentem, dbając o ich poprawność. Dodatkowo każda osoba korzystająca z telerehabilitacji otrzymuje precyzyjne informacje nt. tego, jak często i z jakim natężeniem wykonywać ćwiczenia codziennie w domu – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Internetowa „kontrola” sprawia, że rehabilitant może wychwycić i skorygować błędy pacjenta, a poprzez częste powtórzenia wykształcić regularność i poprawność ich wykonywania, aby przynosiły zamierzony efekt.




A co z najmłodszymi?

Trudny czas przeżywają również rodzice dzieci, które wymagają prowadzenia regularnej rehabilitacji neurologicznej. Czasami bowiem, mimo opieki nad pociechami, rodzice nie są w stanie uchronić ich od zaburzeń rozwoju psychoruchowego. Wówczas z pomocą przychodzi rehabilitacja neurologiczna, która za pomocą ćwiczeń i zasad odpowiedniej pielęgnacji pozwala wpłynąć na prawidłowe wzorce ruchowe. W tym przypadku również sprawdzi się wykorzystanie telemedycyny i przeprowadzenie rehabilitacji online.

Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawia, że zawieszone zostały bezpośrednie spotkania z terapeutami zajęciowymi. To bardzo trudny moment dla rodziców – dzieci bowiem bardzo szybko się rozwijają, a wszelkie zaniedbania mogą doprowadzić do groźnych powikłań, które w późniejszym wieku trudno będzie pokonać. Dolegliwości takie jak: wcześniactwo, wady wrodzone, zaburzenie funkcji psychoruchowych, asymetrie, nieprawidłowa dystrybucja napięcia mięśniowego muszą być kontrolowane i leczone od pierwszych dni życia – kończy Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana.

Więcej informacji nt. telerehabilitacji można znaleźć na stronie internetowej sklep.damian.pl, w aplikacji DAMIAN MOBILE lub pod numerem telefonu: 22 566 22 22.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ