Rozciągnij się! Marta Gorąca przygotowała zestaw ćwiczeń, które skutecznie rozluźnią obolałe mięśnie oraz przywrócą mobilność



Praca biurowa nie tylko w wydaniu zdalnym może spowodować sztywność mięśni. Spędzanie długich godzin w jednej pozycji może prowadzi do bólu kręgosłupa, karku czy bioder. Gdy nasza praca wymaga spędzania mnóstwa godzin w tej samej pozycji warto postawić na ćwiczenia rozciągające czyli popularny stretching. Marta Gorąca przygotowała zestaw 8 ćwiczeń, które skutecznie rozluźnią obolałe mięśnie oraz przywrócą mobilność.

Ćwiczenie 1

Połóż się wygodnie na plecach. Ugnij kolana, załóż jedną stopę na udo i odepchnij od siebie kolano. Przypilnuj, aby biodra zostały w jednej linii. To jest stretching dla Twojego pośladka. Możesz zwiększyć intensywność, chwytając za podudzie i przyciągając nogi do klatki piersiowej.

Ćwiczenie 2

Ustaw klęk podparty: dłonie znajdują się pod barkami, kolana pod biodrami. Wyciągnij lewą rękę daleko w przód, jednocześnie cofaj biodra w stronę pięt. Poczujesz przyjemne rozciągnięcie grzbietu.

Ćwiczenie 3

Koci grzbiet i plecy wklęsłe. To jedno z tych ćwiczeń, które przynoszą ulgę plecom, a przy tym przywracają mobilność kręgosłupa w odcinku piersiowym, co jest bardzo ważne przy wykonywaniu pracy siedzącej. Ustaw klęk podparty: dłonie pod nadgarstkami, kolana pod biodrami. Zbliż brodę do mostka rozpychając miejsce między łopatkami. Odciągaj barki od uszu. Następnie wykonaj ruch przeciwny, wygięcie w drugą stronę, czyli plecy wklęsłe. Wówczas popatrz przed siebie, oddal barki od uszu i skieruj mostek do przodu. Łopatki zbliżają się do siebie.

Ćwiczenie 4

Pies z głową w dole. Ustaw klęk podparty, następnie odepchnij się rękoma od podłogi, pchnij biodra w sufit. Zbliżaj w tej pozycji pępek do kręgosłupa. Nie jest ważne, czy Twoje pięty dotkną podłogi (to zależy od mobilności tyłu uda), ale ważne jest, aby kierować pępek w stronę uda i wypychać pośladki w stronę sufit. Jednocześnie pracuj łopatkami w dół, oddalając barki od uszu. W tej pozycji możesz pomaszerować, wówczas włączysz też rozciąganie taśmy tylnej nóg.




Ćwiczenie 5

Pozycja gołębia. Z klęku podpartego wyciągnij jedną nogę do przodu, jak na zdjęciu, a drugą wyprostuj do tyłu. Stopa z przodu jest wyciągnięta najbardziej jak się da, ale biodra znajdują się w jednej linii. To właśnie to kierowanie biodra do podłogi spowoduje rozciągnięcie w okolicy stawu biodrowego. Połóż łokcie na macie i zrelaksuj się.

Ustaw pozycję klęku podpartego. Wyciągnij ramię do boku i przełóż daleko w bok pod tułowiem. Oprzyj głowę na macie i szukaj pozycji, w której poczujesz rozluźnienie pleców

Ćwiczenie 6

Przyjmij pozycję dziecka: pośladki na piętach, ramiona wyciągnięte daleko w przód. Oprzyj czoło na macie. W tej pozycji rozciągają się plecy w okolicy odcinka lędźwiowego. Ta pozycja na pewno przyniesie ulgę. Przesuwaj ręce do boku, jednocześnie kieruj barki do podłogi.

Ćwiczenie 7

Połóż się na plecach. Ugnij kolana, połóż jedną stopę na udzie, następnie skieruj tak ustawione nogi do boku. Twoje ramiona leżą szeroko, a wzrok kierujesz w stronę przeciwną do nóg. Przypilnuj, aby barki leżały na podłodze.

Marta Gorąca – trenerka personalna z 12-letnim doświadczeniem. Szkoleniowiec, ambasadorka Good Moov. Do życia oraz swoich treningów podchodzi holistycznie. Ze swoimi podopiecznymi działa według ustalonych, indywidualnych planów. Jest właścicielką Atelier Marta Gorąca. Prowadzi treningi online. Facebook Instagram.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ