AKCJA #zostanwdomu – CZYLI JAK DBAĆ O SKÓRĘ W DOMU W CZASIE PANDEMII #koronawirus, ABY BYŁA ZDROWA I PROMIENNA?



Dbanie o skórę to niezwykle istotna sprawa. Należy pamiętać, że to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków. Jednym z najczęściej pojawiających się w ostatnim czasie pytań jest „jak prawidłowo dbać o skórę w czasie przymusowej domowej kwarantanny?”. Większość z nas ma możliwość pracy zdalnej – ma to swoje plusy i minusy. Zamknięte w czterech ścianach możemy borykać się z przesuszeniem i niedotlenieniem skóry, dlatego zamiast robić sobie wolne od pielęgnacji, powinnyśmy skupić się na niej jeszcze bardziej. Jak właściwie zadbać o skórę w domowych warunkach? Dermatolog dr Aleksandra Jagielska z warszawskiej kliniki Sthetic odpowiada!

Zadbaj o świeże powietrze

Należy pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania. To niezwykle istotne, ponieważ nagrzane i duszne pomieszczenia, w których wzrasta temperatura i wilgotność, to idealne warunki do rozmnażania wszelkiego rodzaju mikroustrojów i bakterii. W szczelnie zamkniętych pomieszczeniach nie ma możliwości wymiany powietrza, co sprawia, że może być ono bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. To samo tyczy się wietrzenia pościeli, w której śpimy.

„Przewiana” i pachnąca pościel znacznie polepsza jakość snu. Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, która powinna skłonić nas do częstszego wietrzenia pościeli – podobnie jak w przypadku braku świeżego powietrza w domu, nieprzewietrzona kołdra w połączeniu z ludzkim potem i innymi wydzielinami to idealne siedlisko dla roztoczy, bakterii i grzybów. A te mogą być niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry, ale również dla naszego zdrowia.

Woda, woda i jeszcze raz woda!

Pracując z domu bardzo łatwo się „zasiedzieć”. Podczas kilkugodzinnego siedzenia przy komputerze łatwo zapomnieć np. o piciu wody. A to niezwykle ważne nie tylko dla wyglądu naszej skóry, ale również dla funkcjonowania całego organizmu. Absolutne minimum to 1,5 litra wody dziennie, a najlepiej jeżeli będą to 2 i więcej. Do wody można dodać cytrynę – wystarczy wcisnąć z niej sok lub wrzucić kilka plasterków do szklanki lub dzbanka. Na zdrowie!

Pielęgnacja zaczyna się od oczyszczania

Niewychodzenie z domu nie zwalnia nas z obowiązku odpowiedniej pielęgnacji skóry. Należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu – trzeba robić to dwa razy dziennie! Myjemy skórę ulubionym żelem lub pianką, tonizujemy ją i dopiero wtedy możemy przejść do dalszej pielęgnacji.

Wykorzystaj właściwości witaminy C!

Codziennie rano, po właściwym oczyszczeniu skóry, warto nałożyć na twarz, szyję i dekolt serum z witaminą C. Ważne, by jej stężenie wynosiło minimum 10% – znajdziecie je m.in. w Alphascience Tannic Serum czy Neauvia C-Shot Serum. Witamina C nie tylko rozjaśnia i poprawia koloryt skóry, ale również działa przeciwstarzeniowo. Po nałożeniu serum można przejść do aplikacji ulubionego kremu pielęgnacyjnego.




Czas na maskę!

Przymusowa domowa kwarantanna to doskonały moment na jeszcze lepsze zadbanie o skórę. W tym czasie warto skorzystać z dobrodziejstwa różnego rodzaju masek – odżywczych i nawilżających. Chociaż dwa razy w tygodniu zafundujmy sobie domowe SPA w zaciszu własnej łazienki… Wanna pełna pachnącej piany, świece, książka, maseczka na twarz – chwila dla siebie to absolutne must have!

Pielęgnuj od wewnątrz

Równie ważne jak dbanie o skórę od zewnątrz jest wzmacnianie jej od wewnątrz. Na pewno zauważyłyście, że śmieciowe jedzenie, słodycze i inne grzeszki, nie służą jej najlepiej. Teraz, gdy pozostajemy w domach, mamy szansę na jeszcze lepsze przyjrzenie się swojej diecie. Warto częściej sięgać po owoce i warzywa, pić dużo wody – co już zostało wspomniane wcześniej. Dobre działanie na skórę mają również migdały i orzechy (należy jednak zachować umiar, bo są kaloryczne), oleje roślinne, olej lniany i oliwa z oliwek.

Zdrowy sen a piękna cera

Dla pięknej skóry niezwykle istotny jest sen. Sypialnia powinna być naszą oazą spokoju, kojarzyć się wyłącznie z odpoczynkiem. Nie zabierajmy do niej laptopa, nie pracujmy z łóżka, nie oglądajmy telewizji przed snem. Starajmy się codziennie wysypiać – dorosły człowiek potrzebuje przeciętnie 7/8 godzin snu. Skóra z pewnością nam się odwdzięczy!

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ