Pociążowe problemy i jedna metoda



Młode mamy zmagają się z wieloma pociążowymi problemami. Dotykają one nie tylko dróg rodnych i otaczających je struktur, ale również reszty ciała. Z jednej strony przeszkadzają dolegliwości takie jak rozciągnięta śluzówka pochwy i wysiłkowe nietrzymanie moczu, a z drugiej nie da nie zauważyć defektów estetycznych, jakimi są rozstępy, wiotka skóra brzucha, oponka, czy cellulit. Jak się ich pozbyć? Potrzeba metody silnie regenerującej i oddziałującej na głębokie warstwy tkanek. Zaliczmy do nich HIFU, czyli skupione ultradźwięki. O tym jak działają na wszystkie wymienione kobiece przypadłości, opowiada dr n. med. Tomasz Basta, specjalista ginekologii oraz założyciel krakowskiej Intima Clinic.

Jak działa HIFU?

HIFU (ang. High Intensity Frequency Ultrasound), czyli ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, wysyłane są w formie skupionej fali na konkretną głębokość tkanki. Doprowadzając tam komórki do ocierania się o siebie i drgania, wytwarzają kontrolowany efekt termiczny. Powoduje to drobne uszkodzenia oraz stymuluje tkankę do uruchomienia procesów naprawczych.

HIFU to jedyna nieinwazyjna technika, która potrafi zadziałać nawet na głębokość 4,5 mm. Dzięki wymiennym końcówkom urządzenie może docierać z energią również płycej, od 1,5 do 3 mm. Metoda ta ma dobroczynne działanie. Uruchamia ona procesy wytwarzania oraz wbudowania nowych i obkurczania już istniejących włókien kolagenu oraz elastyny. Ultradźwięki wykorzystywane są przez lekarzy od ponad 20 lat. Kilka lat temu zaczęły być wykorzystywane na szerszą skalę w uroginekologii, ginekologii estetycznej i medycynie estetycznej.

Zabiegi na ciało

W trakcie ciąży, z powodu naturalnego rozrostu tkanek na ciele kobiety mogą pojawić się różne defekty estetyczne. Naciągnięte do granic możliwości powłoki brzuszne i powiększające się piersi skutkują pękaniem głęboko umiejscowionych w skórze włókien kolagenu. W ten sposób powstają ubytki, którymi są rozstępy. Poza tym tkana w tych miejscach naciąga się, a potem nie zawsze wraca do poprzedniej objętości.

Brzuch staje się więc wiotki.

Aby zwalczyć tego typu dolegliwości trzeba zadziałać metodą, która pozwala bardzo mocno podgrzać, a przez to obkurczyć skórę, albo zastymulować, bardzo głęboko umiejscowione w tkance fibroblasty do odbudowy nowych włókien kolagenu, a przez to zapełnić i zniwelować rozstępy. Na to pozwala właśnie HIFU.

– Ten zabieg proponuję wielu moim pacjentkom, szczególnie chcącym dojść do siebie po ciąży. Ultradźwięki pomagają bardzo skutecznie ujędrnić skórę brzucha czy unieść opadnięte piersi. Jest też bardzo skuteczną metodą zwalczania świeżych rozstępów, dzięki temu, że oddziałuje bardzo mocno i głęboko w skórze (nawet do 4,5 mm). Co ważne nie obciąża pacjentki rekonwalescencją jak np. zabiegi laserem frakcyjnym. HIFU nie narusza bowiem ciągłości skóry i śluzówki, jednocześnie oddziałując głęboko, i bardzo precyzyjnie rozmieszczając energię. Sprawia także, że tkanka po zabiegu lepiej się goi. Dlatego coraz częściej używa się tej metody do niwelowania różnych defektów skóry na całym ciele.–
wymienia dr n. med. Tomasz Basta.

– Oczywiście niezwykle istotne jest, by odpowiednio zakwalifikować Pacjentkę do zabiegu, a następnie prawidłowo go wykonać. W Intima Clinic przeprowadzamy badania naukowe, które określają wysoką skuteczność HIFU. Znamy tę technologię od podszewki oraz jej szerokie możliwości wykorzystywania. Dzięki temu, że podchodzimy holistycznie do Pacjentek, dbamy o nie tylko w zakresie dolegliwości ginekologicznych, ale też około ginekologicznych w tym także estetycznych poporodowych. Do ich usuwania wykorzystujemy efektywnie skoncentrowane ultradźwięki – dodaje ekspert.

HIFU ponadto ma właściwości lipolityczne, czyli rozpuszcza i rozbija podskórną tkankę tłuszczową. Właśnie dlatego świetnie nadaje się do walki z cellulitem i z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową, które również ciężko zwalczyć po porodzie.




Problemy intymne

Poza tym nie zapominajmy, że HIFU to zabieg bardzo często wykorzystywany przy leczeniu różnorodnych poporodowych schorzeń ginekologicznych i urologinekologicznych, jak choćby wysiłkowe nietrzymanie moczu, które bardzo często dotyka kobiety po porodach siłami natury. Dzięki głębokiemu zakresowi penetracji, ultradźwięki docierają do niestabilnej cewki moczowej i naciągniętych, otaczających ją powięzi i więzadeł, nie uszkadzając przy tym śluzówki. Jednocześnie doprowadzają do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny, obkurczając już istniejące. To efekty lepsze nawet niż w przypadku laseroterapii.

– Jeżeli zabieg jest przeprowadzany przez doświadczonego lekarza i przy odpowiednich parametrach, wtedy jego efekty są bardzo zadowalające. To właśnie urządzenie wykorzystujące fale ultradźwiękowe jest najskuteczniejszą metodą w większości przypadków – zaznacza dr. n. med. Tomasz Basta.

Metoda działa podobnie również przy zabiegach obkurczania pochwy, która naturalnie staje się luźniejsza po porodach siłami natury. Jej ścianki ulegają zwiotczeniu, co wpływa na jej gorsze nawilżenie i mniejszą satysfakcję seksualną. Ujędrniając wewnętrzne ściany pochwy za pomocą HIFU, zawęża jej średnicę. Ponadto działanie termiczne ma wpływ na lepszą produkcję glikogenu, co wpływa na nawilżenie śluzówki.

– Pacjentka po takim zabiegu wykonanym za pomocą odpowiedniej, dopochwowej ginekologicznej końcówki zaczyna normalnie funkcjonować. Nie musi dłużej wstydzić się krępującego schorzenia, jakim jest mimowolne popuszczanie moczu. Nie obawia się wykonywania codziennych czynności. Poza tym pozbywa się wielu niedogodności, takich jak świąd, pieczenie oraz nawracające infekcje. Zdecydowanie polepsza się też jej życie seksualne. – zaznacza dr n. med. Tomasz Basta.

Jak widać HIFU jest bardzo uniwersalnym zabiegiem. Oddziałuje mocno, choć niepozornie. Nie dajcie się jednak zwieść brakiem uszkodzeń zewnętrznych, bo na ich miejsce pojawiają się te bardzo głęboko umiejscowione i bardziej potrzebne w niwelacji pociążowych defektów i dolegliwości

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ