Pociążowe problemy i jedna metoda



Młode mamy zmagają się z wieloma pociążowymi problemami. Dotykają one nie tylko dróg rodnych i otaczających je struktur, ale również reszty ciała. Z jednej strony przeszkadzają dolegliwości takie jak rozciągnięta śluzówka pochwy i wysiłkowe nietrzymanie moczu, a z drugiej nie da nie zauważyć defektów estetycznych, jakimi są rozstępy, wiotka skóra brzucha, oponka, czy cellulit. Jak się ich pozbyć? Potrzeba metody silnie regenerującej i oddziałującej na głębokie warstwy tkanek. Zaliczmy do nich HIFU, czyli skupione ultradźwięki. O tym jak działają na wszystkie wymienione kobiece przypadłości, opowiada dr n. med. Tomasz Basta, specjalista ginekologii oraz założyciel krakowskiej Intima Clinic.

Jak działa HIFU?

HIFU (ang. High Intensity Frequency Ultrasound), czyli ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, wysyłane są w formie skupionej fali na konkretną głębokość tkanki. Doprowadzając tam komórki do ocierania się o siebie i drgania, wytwarzają kontrolowany efekt termiczny. Powoduje to drobne uszkodzenia oraz stymuluje tkankę do uruchomienia procesów naprawczych.

HIFU to jedyna nieinwazyjna technika, która potrafi zadziałać nawet na głębokość 4,5 mm. Dzięki wymiennym końcówkom urządzenie może docierać z energią również płycej, od 1,5 do 3 mm. Metoda ta ma dobroczynne działanie. Uruchamia ona procesy wytwarzania oraz wbudowania nowych i obkurczania już istniejących włókien kolagenu oraz elastyny. Ultradźwięki wykorzystywane są przez lekarzy od ponad 20 lat. Kilka lat temu zaczęły być wykorzystywane na szerszą skalę w uroginekologii, ginekologii estetycznej i medycynie estetycznej.

Zabiegi na ciało

W trakcie ciąży, z powodu naturalnego rozrostu tkanek na ciele kobiety mogą pojawić się różne defekty estetyczne. Naciągnięte do granic możliwości powłoki brzuszne i powiększające się piersi skutkują pękaniem głęboko umiejscowionych w skórze włókien kolagenu. W ten sposób powstają ubytki, którymi są rozstępy. Poza tym tkana w tych miejscach naciąga się, a potem nie zawsze wraca do poprzedniej objętości.

Brzuch staje się więc wiotki.

Aby zwalczyć tego typu dolegliwości trzeba zadziałać metodą, która pozwala bardzo mocno podgrzać, a przez to obkurczyć skórę, albo zastymulować, bardzo głęboko umiejscowione w tkance fibroblasty do odbudowy nowych włókien kolagenu, a przez to zapełnić i zniwelować rozstępy. Na to pozwala właśnie HIFU.

– Ten zabieg proponuję wielu moim pacjentkom, szczególnie chcącym dojść do siebie po ciąży. Ultradźwięki pomagają bardzo skutecznie ujędrnić skórę brzucha czy unieść opadnięte piersi. Jest też bardzo skuteczną metodą zwalczania świeżych rozstępów, dzięki temu, że oddziałuje bardzo mocno i głęboko w skórze (nawet do 4,5 mm). Co ważne nie obciąża pacjentki rekonwalescencją jak np. zabiegi laserem frakcyjnym. HIFU nie narusza bowiem ciągłości skóry i śluzówki, jednocześnie oddziałując głęboko, i bardzo precyzyjnie rozmieszczając energię. Sprawia także, że tkanka po zabiegu lepiej się goi. Dlatego coraz częściej używa się tej metody do niwelowania różnych defektów skóry na całym ciele.–
wymienia dr n. med. Tomasz Basta.

– Oczywiście niezwykle istotne jest, by odpowiednio zakwalifikować Pacjentkę do zabiegu, a następnie prawidłowo go wykonać. W Intima Clinic przeprowadzamy badania naukowe, które określają wysoką skuteczność HIFU. Znamy tę technologię od podszewki oraz jej szerokie możliwości wykorzystywania. Dzięki temu, że podchodzimy holistycznie do Pacjentek, dbamy o nie tylko w zakresie dolegliwości ginekologicznych, ale też około ginekologicznych w tym także estetycznych poporodowych. Do ich usuwania wykorzystujemy efektywnie skoncentrowane ultradźwięki – dodaje ekspert.

HIFU ponadto ma właściwości lipolityczne, czyli rozpuszcza i rozbija podskórną tkankę tłuszczową. Właśnie dlatego świetnie nadaje się do walki z cellulitem i z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową, które również ciężko zwalczyć po porodzie.




Problemy intymne

Poza tym nie zapominajmy, że HIFU to zabieg bardzo często wykorzystywany przy leczeniu różnorodnych poporodowych schorzeń ginekologicznych i urologinekologicznych, jak choćby wysiłkowe nietrzymanie moczu, które bardzo często dotyka kobiety po porodach siłami natury. Dzięki głębokiemu zakresowi penetracji, ultradźwięki docierają do niestabilnej cewki moczowej i naciągniętych, otaczających ją powięzi i więzadeł, nie uszkadzając przy tym śluzówki. Jednocześnie doprowadzają do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny, obkurczając już istniejące. To efekty lepsze nawet niż w przypadku laseroterapii.

– Jeżeli zabieg jest przeprowadzany przez doświadczonego lekarza i przy odpowiednich parametrach, wtedy jego efekty są bardzo zadowalające. To właśnie urządzenie wykorzystujące fale ultradźwiękowe jest najskuteczniejszą metodą w większości przypadków – zaznacza dr. n. med. Tomasz Basta.

Metoda działa podobnie również przy zabiegach obkurczania pochwy, która naturalnie staje się luźniejsza po porodach siłami natury. Jej ścianki ulegają zwiotczeniu, co wpływa na jej gorsze nawilżenie i mniejszą satysfakcję seksualną. Ujędrniając wewnętrzne ściany pochwy za pomocą HIFU, zawęża jej średnicę. Ponadto działanie termiczne ma wpływ na lepszą produkcję glikogenu, co wpływa na nawilżenie śluzówki.

– Pacjentka po takim zabiegu wykonanym za pomocą odpowiedniej, dopochwowej ginekologicznej końcówki zaczyna normalnie funkcjonować. Nie musi dłużej wstydzić się krępującego schorzenia, jakim jest mimowolne popuszczanie moczu. Nie obawia się wykonywania codziennych czynności. Poza tym pozbywa się wielu niedogodności, takich jak świąd, pieczenie oraz nawracające infekcje. Zdecydowanie polepsza się też jej życie seksualne. – zaznacza dr n. med. Tomasz Basta.

Jak widać HIFU jest bardzo uniwersalnym zabiegiem. Oddziałuje mocno, choć niepozornie. Nie dajcie się jednak zwieść brakiem uszkodzeń zewnętrznych, bo na ich miejsce pojawiają się te bardzo głęboko umiejscowione i bardziej potrzebne w niwelacji pociążowych defektów i dolegliwości

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ