Mamy kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19



Mamy kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Johnson & Johnson ogłosił wybór potencjalnego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Firma nawiązała współpracę z Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej USA i zadeklarowała chęć dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie w przyspieszonym trybie.

Potencjalna szczepionka przeciw COVID-19. Johnson & Johnson ogłosił wybór kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 spośród tych, nad którymi pracował od stycznia 2020. Spółka zakłada, że najpóźniej do września 2020 r. rozpoczną się badania kliniczne z udziałem ludzi, a pierwsze partie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być dopuszczone do interwencyjnego szczepienia już na początku 2021 roku. Oznacza to znaczne przyspieszenie, w porównaniu ze standardowym procesem opracowywania szczepionek trwającym od 5 do 7 lat, zanim dany kandydat zostanie nawet rozważony pod kątem rejestracji.

Miliard szczepionek na cały świat. Spółka zapowiedziała także znaczne poszerzenie zakresu współpracy między Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson, a amerykańskim Urzędem ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju w Dziedzinie Biomedycyny (BARDA), dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie możliwości produkcyjnych szczepionki i dostarczenie ponad miliarda jej dawek na całym świecie.

– Świat stoi w obliczu kryzysu zdrowia publicznego. Zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby szczepionka przeciw COVID-19 była dostępna i przystępna cenowo tak szybko, jak to możliwe. Jako największa firma z branży opieki zdrowotnej czujemy ogromną odpowiedzialność za poprawę zdrowia ludzi na całym świecie. Dzięki połączeniu wiedzy naukowej, skali działania i siły finansowej firma Johnson & Johnson jest dobrze przygotowana, aby we współpracy z innymi partnerami zaangażować zasoby w celu przyspieszenia walki z pandemią – powiedział Alex Gorsky, Chairman i CEO Johnson & Johnson.

Przełom w pracach nad szczepionką. Prace nad szczepionką firma Johnson & Johnson rozpoczęła w styczniu 2020 roku, gdy tylko wyizolowano sekwencję genetyczną #koronawirus (COVID-19). Zespoły badawcze w Janssen, we współpracy ze szpitalem Beth Israel Deaconess Medical Center, będącym częścią Harvard Medical School, stworzyły i przetestowały wielu kandydatów na szczepionki przy użyciu technologii AdVac®. Dzięki współpracy z wieloma naukowcami z różnych instytucji akademickich prototypy szczepionek zostały następnie przetestowane w celu wskazania tych, które mają największe szanse na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej w badaniach przedklinicznych.

Na tej podstawie spółka Johnson & Johnson zidentyfikowała wiodącego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 (z dwoma kandydatami zapasowymi).

W ramach przyspieszonego harmonogramu Spółka zamierza rozpocząć badania kliniczne I fazy we wrześniu 2020 r., a dane kliniczne dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności mają być dostępne do końca roku. Pozwoliłoby to na udostępnienie szczepionek do stosowania interwencyjnego na początku 2021 roku.

Większe możliwości produkcyjne i ponad miliard dolarów na badania. Firma Johnson & Johnson zobowiązała się również do zwiększenia globalnych możliwości produkcyjnych. Będzie to możliwe między innymi poprzez stworzenie nowych możliwości produkcji szczepionek w Stanach Zjednoczonych i zwiększenie zdolności produkcyjnych w innych krajach. Dzięki temu możliwa będzie szybka produkcja i dostarczenie ponad miliarda dawek bezpiecznej i skutecznej szczepionki na całym świecie. Spółka planuje niebawem rozpocząć produkcję i w ramach działalności not-for-profit zobowiązuje się do powszechnego udostępnienia przystępnej cenowo szczepionki do szczepienia interwencyjnego w czasie pandemii.

Dzięki nawiązaniu współpracy między BARDA a firmą Johnson & Johnson, przeznaczone zostanie ponad miliard dolarów na współfinansowanie badań, rozwoju i badań klinicznych w zakresie szczepionek. Johnson & Johnson będzie korzystać ze swojej sprawdzonej technologii produkcji szczepionek i w razie potrzeby przydzieli dodatkowe zasoby, w tym personel i infrastrukturę. Oprócz tego zarówno BARDA, jak i spółka Johnson & Johnson, przeznaczyły również oddzielnie dodatkowe fundusze, które umożliwią rozszerzenie prowadzonych prac w celu określenia możliwych metod leczenia #koronawirus.

– Bardzo cenimy sobie zaufanie i wsparcie rządu Stanów Zjednoczonych dla naszych wysiłków badawczo-rozwojowych – powiedział Paul Stoffels, M.D., Vice Chairman of the Executive Committee and Chief Scientific Officer Johnson & Johnson – Dzięki globalnemu zespołowi ekspertów Johnson & Johnson, nasze procesy badawczo-rozwojowe osiągnęły niespotykany dotąd poziom. Niestrudzenie współpracujemy z BARDA, partnerami naukowymi i globalnymi władzami zajmującymi się ochroną zdrowia. Cieszymy się, że spośród szczepionek, nad którymi pracujemy od stycznia, udało nam się wyłonić wiodącego kandydata. Działamy w przyspieszonym tempie i zbliżamy się do badań klinicznych fazy I z udziałem ludzi, które odbędą się najpóźniej we wrześniu 2020 r. Dzięki globalnym możliwościom produkcyjnym, które zwiększamy równolegle z prowadzonymi badaniami, przewidujemy, że szczepienie interwencyjne będzie można rozpocząć na początku 2021 r.

Ponad 20 letnie doświadczenie w walce z wirusami. Przez ponad 20 lat spółka Johnson & Johnson zainwestowała miliardy dolarów w leki przeciwwirusowe i szczepionki. W programie szczepień przeciw COVID-19 wykorzystuje się sprawdzone technologie AdVac® i PER.C6® spółki Janssen, które umożliwiają szybkie opracowanie nowych szczepionek i zwiększenie skali produkcji optymalnego kandydata na szczepionkę. Tę samą technologię wykorzystano do opracowania i produkcji szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz skonstruowania kandydatów na szczepionki przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV, które znajdują się w 2. lub 3. fazie badań klinicznych.

COVID-19 należy do grupy wirusów zwanych koronawirusami, które atakują układ oddechowy. Obecnie nie ma zarejestrowanej szczepionki, terapii ani leku na COVID-19.




Rozszerzone badania antywirusowe. Oprócz prac nad szczepionkami BARDA i Johnson & Johnson poszerzyły zakres współpracy, aby przyspieszyć prace w Janssen w zakresie przeszukiwania bibliotek związków chemicznych, w tym związków pochodzących z innych firm farmaceutycznych. Celem jest określenie możliwych metod leczenia koronawirusa. Zarówno Johnson & Johnson, jak i BARDA zapewniają finansowanie w ramach tej współpracy. Przeszukiwanie baz danych cząsteczek przeciwwirusowych jest prowadzone we współpracy z Rega Institute for Medical Research (KU Leuven/University of Leuven) w Belgii.

Zgodnie z zapowiedzią z lutego 2020 r. Spółka Johnson & Johnson i BARDA ściśle współpracują z globalnymi partnerami w zakresie przeszukiwania biblioteki cząsteczek przeciwwirusowych firmy Janssen, aby przyspieszyć odkrycie możliwych metod leczenia COVID-19.

Więcej informacji na temat wielotorowego podejścia Johnson & Johnson do walki z pandemią można znaleźć na stronie: www.jnj.com/coronavirus.

###

Johnson & Johnson

W Johnson & Johnson wierzymy, że zdrowie jest podstawą życia, rozwoju społeczności i postępu. Dlatego od ponad 130 lat dążymy do tego, aby ludzie mogli cieszyć się dobrym zdrowiem na każdym etapie życia i w każdym wieku. Dziś, jako największa firma w branży ochrony zdrowia o najszerszym zakresie działalności na świecie, zobowiązujemy się do wykorzystania naszego zasięgu i skali dla dobra ludzkości. Dążymy do tego, aby leki były dostępne w przystępnej cenie i aby każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, mógł cieszyć się zdrowym ciałem i duchem. Łączymy nasze zaangażowanie, naukę i innowacyjność, aby trwale zmienić przyszłość zdrowia ludzkości. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.jnj.com. Obserwuj nas na @JNJNews.

Janssen Pharmaceutical Companies

W Janssen tworzymy przyszłość, w której choroby będą należały do przeszłości. W Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson niestrudzenie pracujemy nad tym, aby taka przyszłość stała się rzeczywistością dla pacjentów na całym świecie. Chcemy to osiągnąć, wykorzystując do walki z chorobami zdobycze nauki, poprawiając dostęp do leczenia dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i okazując serce zwłaszcza w najtrudniejszych sytuacjach. Skupiamy się na tych obszarach medycyny, w których możemy dokonać największych zmian. Są to choroby układu krążenia i metaboliczne, choroby immunologiczne, choroby zakaźne i szczepionki, psychiatria, onkologia i nadciśnienie płucne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.janssen.com.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ