Perły Epsteina – czy są groźne dla noworodka?



Perły Epsteina – czy są groźne dla noworodka? Wyglądają jak małe, gładkie, białe guzki i występują wyłącznie w jamie ustnej noworodka. To tzw. perły Epsteina, nazywane tak przez swój charakterystyczny wygląd. Czy są groźne?

Co to takiego?

Istnieje wiele przyczyn tajemniczych guzków występujących na błonach śluzowych jamy ustnej. Jeśli zauważysz takie u dziecka w pierwszych miesiącach życia, prawdopodobne, że są to tzw. perły Epsteina. Czym są?

– Perły Epsteina to niewielkie, biało-żółte torbiele wypełnione keratyną, które swoim wyglądem przypominają guzki o wielkości 1-3 mm. Wykwity te zazwyczaj zlokalizowane są w okolicy szwu podniebiennego. Wbrew pozorom, są to zmiany często spotykane u noworodków. Szacuje się, że mogą występować od 60 do nawet 85% z nich. U osób dorosłych one nie występują – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Zmiany te po raz pierwszy zostały opisane przez czeskiego pediatrę Aloisa Epsteina w 1880 roku, więc w medycynie znane są od dawna. Jak dochodzi do ich powstania? Według badania z 2012 roku, opublikowanego na łamach British Medical Journal, zmiany te powstają na skutek nagromadzenia przetrwałej tkanki nabłonkowej podczas rozwoju podniebienia u dziecka. Wykształcają się już w okresie płodowym, gdy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki.

Czy są niebezpieczne?

Choć ten rodzaj torbieli dziąsłowej wygląda nietypowo, to perły Epsteina należą do zmian łagodnych. Oznacza to, że nie są niebezpieczne dla dziecka, nie dają również żadnych dolegliwości. Takie zmiany nie wymagają też leczenia.

Jeśli obserwujemy u malucha perły Epsteina wewnątrz ust, możemy wybrać się do pediatry i rozwiać swoje wątpliwości. Takie zmiany mają jednak charakter wrodzony i przejściowy, znikają samoistnie w ciągu kilku tygodni, a maksymalnie kilku miesięcy, od urodzenia.

– Zmiany nie są groźne, ale często budzą niepokój rodziców, którzy swoje obawy zgłaszają pediatrze lub dentyście. Zdarza się, że są mylone także z zębami urodzeniowymi lub noworodkowymi, które wyglądają bardzo podobnie – wyjaśnia stomatolog.

Dodatkowo, w szybszym wchłonięciu się wykwitów pomóc może delikatne tarcie towarzyszące piciu z butelki, karmieniu piersią czy nawet używaniu smoczka. Pomocny może być również gryzaczek.

UWAGA! W żadnym wypadku jednak nie powinniśmy próbować samodzielnie usuwać czy przebijać torbieli. Nie tylko nie przyniesie to rezultatu, ale może dodatkowo przenieść szkodliwe bakterie do krwioobiegu dziecka, ponieważ dziąsła są silnie ukrwione.

Perły Epsteina, guzki Bohna, a może pleśniawki – jak je odróżnić?

Perły Epsteina przez swoją strukturę mogą być pomylone z innym zmianami, które mogą występować w okolicy ust, także u dzieci, m.in. aftami, pleśniawkami, prosakami czy guzkami Bohna. Te ostatnie są wyjątkowo podobne, ponieważ należą do tej samej grupy łagodnych zmian na błonie śluzowej jamy ustnej różniących się między sobą m.in. lokalizacją.

– Guzki Bohna, podobnie jak perły Epsteina, mają postać drobnych torbieli z tym, że występują zazwyczaj na językowej lub policzkowej powierzchni wałów dziąsłowych. Inna jest również przyczyna ich powstania, ponieważ podejrzewa się, że są przetrwałą formą po niewielkich gruczołach ślinowych – mówi ekspert.




Oprócz tego, rozróżnić możemy również rodzaj torbieli pod nazwą gingival cysts in newborns (także dental lamina cysts lub alveolar cysts), które znajdują się na szczycie wyrostka zębodołowego i powstają na bazie pozostałości listewek zębowych.

Perły Epsteina to także nie to samo, co pleśniawki, równie powszechne wśród noworodków i dzieci. Pleśniawkami nazywamy rodzaj infekcji grzybiczej wywołanej przez drożdżaki Candida albicans, która występuje pod postacią żółtawego lub białego nalotu. Nalotem może być pokryte nawet całe wnętrze jamy ustnej, w szczególności dziąsła, wargi, język i wewnętrzna strona policzków. U dzieci często jest ono mylone z resztkami mleka, bo wygląda jak biały kożuch.

– W przeciwieństwie do pereł Epsteina, które samoistnie pękają, pleśniawki wymagają leczenia np. pędzlowania zmian specjalnym preparatem, ponieważ mogą zająć całą jamę ustną i rozprzestrzenić się na gardło, a co za tym idzie zainfekować układ oddechowy oraz pokarmowy malucha. Dodatkowo, w odróżnieniu od pereł Epsteina, pleśniawki należą do zmian bolesnych, które odbijają się na samopoczuciu dziecka. Taki maluch może być drażliwy, mieć kłopoty ze snem i jedzeniem – mówi dr Stachowicz.

Dlatego, jak zachęcają lekarze, jeśli zauważyliśmy zmiany niewiadomego pochodzenia na błonach śluzowych jamy ustnej dziecka, które nie goją się lub krwawią, do tego dziecko odczuwa ból lub odmawia przyjęcia butelki, warto poradzić się stomatologa lub pediatry.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ