#DawkaWsparcia dla lekarzy walczących z pandemią COVID-19



#DawkaWsparcia dla lekarzy walczących z pandemią COVID-19. Przedsiębiorcy uruchamiają telefon wsparcia dla pracowników służby zdrowia. Polscy przedsiębiorcy łączą siły i zakładają telefon wsparcia dla przedstawicieli zawodów medycznych, którzy dziś często z narażeniem własnego zdrowia i życia walczą z #koronawirus. W tym celu poszukują terapeutów, psychologów i coachów chcących pomóc pracownikom służby zdrowia. Strona dawkawsparcia.org to też miejsce, w którym szpitale mogą zgłosić zapotrzebowanie na brakujące wyposażenie, a darczyńcy zaoferować bezpłatną pomoc.

#DawkaWsparcia to nazwa niezależnej inicjatywy, którą założyli polscy przedsiębiorcy, absolwenci Leadership Academy for Poland, członkowie Young Presidents’ Organization i Entrepreneurs’ Organization.

Współtwórcy akcji #DawkaWsparcia poszukują psychologów, terapeutów, coachów i osób z doświadczeniem w interwencji kryzysowej, którzy zasiądą po drugiej stronie telefonu i udzielą porad przedstawicielom środowiska medycznego potrzebującym wsparcia psychologicznego.

Jak podkreślają założyciele, projekt powstał z chęci niesienia pomocy polskim lekarzom i pracownikom medycznym, którzy zmagają się z narastającą falą pandemii COVID-19. Trudne warunki, w których pracują – brak maseczek, odzieży ochronnej czy szkoleń, a także deficyt snu, czasu i wynikający z tego stres, powodują, że znaleźli się w grupie szczególnie narażonej na depresję i wystąpienie wypalenia zawodowego.

Specjaliści przewidują, że fala uderzeniowa pandemii uderzy w Polskę za kilka tygodni, dlatego kluczową sprawą jest zapewnienie medykom i personelowi wsparcia psychicznego najszybciej, jak to możliwe.

– Lekarze i personel medyczny znajdują się teraz pod gigantyczną presją. Z jednej strony zmagają się z brakiem sprzętu, który pozwoliłby im skutecznie walczyć z epidemią COVID-19, z drugiej wiedzą, że są grupą narażoną na zakażenie koronawirusem w pierwszej kolejności – komentuje Paweł Soluch, współinicjator akcji #DawkaWsparcia, na co dzień CEO firmy Neuro Device.

– Do tej pory to my polegaliśmy na ich umiejętnościach. Teraz jako specjaliści z innych dziedzin chcemy odpłacić się za ich pomoc. Wielu z nas zarządza własnymi biznesami, doskonali swoje umiejętności liderów i w naturalny sposób wykształciło zdolności organizacyjne, które chcemy teraz wykorzystać w słusznej sprawie – dodaje Soluch.

Z kolei Tamya Olszańska, kolejna współinicjatorka akcji, coach, psycholog i facylitatorka, dodaje, że szczególnie ważne jest zapewnienie profesjonalnej pomocy tu i teraz, żeby lekarz schodzący z dyżuru nie był skazany na poszukiwanie pomocy przez internet.




– Chcemy, żeby każda osoba pracująca w szpitalu mogła sięgnąć po słuchawkę wtedy, kiedy tego potrzebuje i od razu porozmawiać z kimś, kto może pomóc przejść przez ten trudny czas. Uprościć to jak najbardziej, bo już sama decyzja o tym, żeby poprosić o wsparcie, często nie jest banalna – komentuje Olszańska.

W niedalekiej przyszłości infolinia będzie dostępna również dla osób poddanych kwarantannie, a także dla chorych dotkniętych #koronawirus oraz ich rodzin, które skupione na walce o najbliższych podlegają ogromnemu obciążeniu psychicznemu. Porad będą udzielać specjaliści starannie zweryfikowani przez koordynatorów akcji. Żeby dołączyć do akcji będzie trzeba się wykazać m.in. dyplomem ukończenia studiów.
#DawkaWsparcia to też platforma łącząca szpitale z darczyńcami, którzy będą mogli przekazywać maseczki, odzież ochronną lub niezbędny sprzęt IT.

– Potrzeby szpitali, szczególnie tych jednoimiennych, przeznaczonych do obsługi pacjentów z COVID-19, są tak szerokie, że pracujemy nad uruchomieniem portalu publikującego ich zapotrzebowanie, żeby sprawnie skontaktować je z dostawcami i darczyńcami. Pomoc techniczną zadeklarowały nam wszystkie sieci telefoniczne, a także Microsoft, bo obok samego sygnału GSM potrzebujemy oprogramowania, by zapewnić np. zdalny dostęp pracownikom pracującym zdalnie – podsumowuje Marcin Kapustka, współtwórca #DawkiWsparcia, autor serwisu SMSCentral.pl

Informacje na temat inicjatywy #DawkaWsparcia znajdują się na stronie internetowej: www.dawkawsparcia.org i na profilu inicjatywy w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/dawkawsparcia.
Infolinia: +48 800 012 006

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ