Dlatego powinniśmy chronić nasze oczy w czasie epidemii?



Obecnie wiele działań na świecie zdeterminowanych jest przez #epidemiakoronawirusa. W mediach pojawiają się niezliczone informacje nt. choroby, szpitale pracują na pełnych obrotach, a naukowcy walczą o stworzenie skutecznej szczepionki. Zmieniły się również nasze codzienne zwyczaje i „rytuały” – jesteśmy zmuszeni do rezygnacji ze spotkań towarzyskich, częściej niż zazwyczaj myjemy ręce, a wiele osób stosuje również maseczki ochronne. Warto jednak zaznaczyć, że troski wymagają nie tylko nasze dłonie, usta i nos, ale również… oczy. Dlaczego ochrona narządu wzroku jest tak ważna w czasie epidemii? Odpowiada Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Wirus odpowiedzialny za chorobę COVID-19 rozpowszechnia się drogą kropelkową oraz przez „przeniesienie” patogenu do dróg oddechowych. Dlatego w obliczu walki z wirusem tak istotne jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa, które wiążą się z jeszcze intensywniejszą higieną dłoni oraz unikaniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, które potencjalnie mogą być nosicielami wirusa. Należy jednak podkreślić, że w świetle aktualnej wiedzy #COVID-19 może wniknąć do naszego organizmu również przez narząd wzroku. Oczy bowiem, poprzez kanaliki łzowe, są połączone z naszym nosem. Tym samym łzy, które zostały zainfekowane mogą dostać się do naszego układu oddechowego (poprzez nos do płuc, gdzie wirus może wywołać największe negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia).

Dokładnie myj ręce i… okulary

Mycie rąk to jedno z podstawowych i najczęściej powtarzanych zaleceń podczas epidemii. Można bowiem powiedzieć, że woda i mydło to najprostsza, a zarazem bardzo skuteczna broń przeciwko zakażeniu. #Koronawirus jest bowiem zamknięty w osłonie tłuszczonej, a mydło doprowadza do jej zniszczenia, minimalizując jednocześnie ryzyko zarażenia. Dodatkowo, wirus jest po prostu usuwany z naszych dłoni, dzięki ruchom wykonywanym podczas ich mycia. Warto jednak pamiętać, że wirus może również przenosić się poprzez przedmioty, a jednym z nich mogą być… nasze okulary.

Czyszczenie okularów powinno należeć do podstawowych czynności każdej osoby, która korzysta z nich na co dzień. Istnieje bardzo wiele opinii, w jaki sposób najlepiej je czyścić. Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę, że odpowiednie mycie okularów może (a nawet powinno) być wykonane z użyciem wody i mydła. Okulary należy umyć przynajmniej raz dziennie całościowo – bardzo często mamy tendencję wyłącznie do przecierania szkieł, a warto zauważyć, że kontakt z naszymi dłońmi mają przede wszystkim oprawki, gdzie mogą osadzać się drobnoustroje. Dzięki temu skutecznie wyeliminujemy również wszelkie zabrudzenia, mikrozanieczyszczenia oraz zatłuszczenia, co jest niezwykle istotne w czasie epidemii – komentuje Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.




Okulary – pomocne podczas epidemii

Skoro wiemy, że nasz narząd wzroku może stać się potencjalną drogą do zakażenia, powinniśmy zadbać o skuteczną ochronę oczu. W tym celu sprawdzi się m.in. noszenie okularów (tzw. zerówek) również przez osoby, które na co dzień z nich nie korzystają.

Ochrona oczu poprzez okulary czy gogle ochronne najczęściej kojarzy się z personelem medycznym, który ma bezpośredni kontakt z osobami chorymi. To oczywiście niezbędne działania i powinny być z całą stanowczością respektowane. Jednak taka ochrona, jeżeli mamy taką możliwość, powinna dotyczyć każdego i każdej z nas. Często bowiem można zaobserwować osoby, które noszą maseczki ochronne zabezpieczające nos i usta, a jednocześnie mają całkowicie odsłonięte swoje oczy. Dodatkowo, mam jeszcze jeden apel – na czas epidemii ograniczmy lub najlepiej zrezygnujmy z noszenia soczewek, na rzecz okularów. Dla wielu osób może być to spore ograniczenie i źródło pewnego dyskomfortu, jednak w obliczu możliwości zarażenia wirusem poprzez oczy, warto na pewien czas poddać się tym zaleceniom – kończy Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Pamiętajmy, w czasie epidemii należy stosować wszelkie środki ostrożności, a jednym z nich powinna być codzienna troska o bezpieczeństwo i ochronę naszych oczu.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ