Efektywnie i bezpiecznie – jak najlepiej złuszczać naskórek



Jesień, zima i wczesna wiosna to bardzo dobry czas, aby mocniej odświeżyć i poprawić wygląd swojej skóry za pomocą peelingów. Teraz jest więc ostatni dzwonek, aby z nich skorzystać. Dostępnych metod jest wiele. O tym jak prawidłowo złuszczać skórę i dlaczego jest to tak ważne opowiada mgr Magdalena Najbar – kosmetolog i dietetyk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Peeling, inaczej złuszczanie, to zabieg stosowany w celu usunięcia martwych komórek naskórka. Dzięki temu nie tylko odświeżamy skórę, ale też możemy pozbyć się różnych jej defektów oraz poprawić jej kondycję.

– To, w jakim dokładnie celu wykonamy peeling i co za tym idzie, jaki jego rodzaj wybierzemy, zależy od tego, z jakimi problemami cery zmaga się dana pacjentka. Jednej osobie będą przeszkadzać rozszerzone pory i zaskórniki, drugiej przebarwienia oraz nierówny koloryt, a jeszcze innej matowy odcień skóry. Zabiegi złuszczające to tak naprawdę bardzo uniwersalne procedury, ponieważ potrafią zaradzić każdemu z wymienionych defektów. Co więcej, pobudzają także naturalne procesy zachodzące w skórze – tłumaczy mgr Magdalena Najbar.

– Naskórek składa się z wielu warstw, budujących ją piętrowo. Następuje ich naturalna wymiana. Komórki mnożą się i przesuwają do góry, w ten sposób wypychają warstwę rogową, która następnie powinna naturalnie się złuszczyć. Możemy jej w tym pomóc dzięki różnym zabiegom. W ten sposób pobudzamy proces przebudowy naskórka, który normalnie trwa około 28 dni – dodaje ekspertka Triclinium.

Uniwersalne działanie

Poza usunięciem zaskórników, redukcją rozszerzonych porów, czy wyrównaniem kolorytu dzięki zabiegom peelingującym ułatwiamy także przepływ substancji aktywnych z kosmetyków w głąb skóry. Zbyt gruba warstwa rogowa naskórka uniemożliwia dostanie się najróżniejszych składników do kolejnych warstw.

Poza tym reguluje pracę gruczołów łojowych dzięki czemu skóra jest prawidłowo natłuszczona i nie świeci się. Głębokie złuszczanie ponadto pobudza naturalną produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa na lepsze napięcie i ujędrnienie skóry. Stosowanie odpowiednio dobranych zabiegów złuszczających sprawia, że wyglądamy po prostu świeżo, zdrowiej i młodziej.

Peelingi w domu – jak robić to bezpiecznie

Mgr Magdalena Najbar twierdzi, że lekkie złuszczanie można, a nawet powinno się wykonywać regularnie samemu w domu: – Delikatne, powierzchowne domowe złuszczanie rozjaśni i wygładzi skórę. Osobiście polecam peelingi enzymatyczne z zawartością bromelainy, enzymu znajdującego się w ananasie bądź papainy, substancji pozyskiwanej z papai. To są naturalne enzymy, które spożywane w owocach usprawniają trawienie w żołądku i jelitach, a nałożone na skórę będą rozpuszczać warstwę rogową – wyjaśnia kosmetolog.

Nad peelingami enzymatycznymi mamy większą kontrolę. Nakładamy taki środek na twarz, najczęściej na ok. 4 minuty, następnie spłukujemy i już możemy cieszyć się gładszą skórą.

Alternatywą dla enzymów są peelingi mechaniczne, zawierające w składzie różnego rodzaju granulki. Potarcie skóry takim środkiem skutkuje złuszczaniem mechanicznym warstwy rogowej. Jednak w wypadku tej metody należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Zbyt intensywne tarcie może doprowadzić do zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

Kolejnym sposobem na złuszczanie w domowym zaciszu są specjalne kremy z niewielkimi stężeniami substancji chemicznych nakładane na noc. Takie kosmetyki najczęściej zawierają różnego rodzaju kwasy np. glikolowy, migdałowy bądź retinol. Jednak należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, ponieważ niektóre z tego rodzaju kremów mogą mieć duże stężenie kwasu i mocno podrażnić skórę, gdy będą za często stosowane. Warto także zwrócić uwagę na to, żeby dopasować skład danego kosmetyku do swojego rodzaju cery.

– Jeśli mamy skórę naczynkową, odpowiednim kremem będzie ten, który ma w swoim składzie kwas azelainowy. Do skóry suchej najlepiej sprawdzi się kwas mlekowy, a do tłustej kwas migdałowy bądź salicylowy. Efekt odmłodzonej cery da retinol lub kwas glikolowy, a poza złuszczeniem – antyoksydacyjnie i rozświetlająco zadziała stężona witamina C –
wymienia mgr Magdalena Najbar z Triclinium. Drogerie i apteki oferują bardzo wiele różnorakich opcji w tym zakresie, więc każdy znajdzie coś dla siebie.






Gabinetowe wspomaganie

Jesień, zima i wczesna wiosna to bardzo dobry czas, żeby zdecydować się na wyspecjalizowane średnio lub mocno złuszczające peelingi gabinetowe. Niektóre z nich wystarczy wykonać raz w roku, żeby osiągnąć zadowalający efekt na długi czas. Jednak należy pamiętać, że tak inwazyjne peelingi łączą się z okresem wyłączenia po zabiegu.

Delikatniejsze chemiczne peelingi kosmetyczne dobierane są najczęściej do typu skóry oraz problemu, który pacjentka chce wyeliminować. Dla cery tłustej jest to najczęściej zmniejszenie wydzielania sebum, pozbawienie jej zaskórników oraz ograniczenie przetłuszczania, więc najlepszym rozwiązaniem będzie kwas salicylowy bądź np. jego mieszanka z kwasem azelainowym czy migdałowym. Tutaj zalecana jest seria minimum 4 zabiegów, w odstępach co 10-14 dni.

Skóra naczynkowa jest zazwyczaj mniej problematyczna od tłustej, często posiadacze takiego rodzaju cery borykają się z przesuszeniem i chcą zapobiegać rozszerzaniu się naczynek. Wtedy również warto działać na grubość skóry, by lepiej radziła sobie z czynnikami zewnętrznymi. Dla takich osób wybiera się specjalne rodzaje kwasów, którymi także działa się seryjnie np. 3 peelingi co 2 tygodnie.

Jeżeli chodzi o złuszczanie mechaniczne, które dostępne jest w gabinetach kosmetologicznych, jedną z bardzo popularnych metod jest mikrodermabrazja. – Dla skóry tłustej, mieszanej czy grubej proponuję zazwyczaj mikrodermabrazję korundową lub diamentową. Do przeprowadzenia mikrodermabrazji korundowej wykorzystuje się zmikronizowane kryształy korundu, które wyrzucane są pod odpowiednim ciśnieniem, co daje efekt piaskowania skóry. Mikrodermabrazja diamentowa korzysta zaś ze specjalnej głowicy pokrytej mikrokryształkami diamentu. Poza tarciem, urządzenie jednocześnie zasysa skórę – tłumaczy specjalistka Triclinium. – Dla skóry wrażliwej lepszą opcją będzie oksybrazja, czyli mikrodermabrazja wodno-tlenowa, gdzie czynnikiem złuszczającym jest spray powietrza z solą fizjologiczną. Powoduje to bezbolesne odrywanie się martwych komórek naskórka.

Popularnym i lubianym zabiegiem dla skóry wrażliwej jest także peeling kawitacyjny wykorzystujący ultradźwięki. Stosunkowo nowym zabiegiem jest także peeling Black Doll, który łączy ze sobą działanie substancji chemicznej – maski węglowej oraz dobrodziejstwa lasera. Poza złuszczeniem, doskonale oczyszcza, normalizuje i poprawia jakość skóry.

Ostrożnie!

Okres do końca marca jest bardzo dobry na wykonywanie bardziej inwazyjnego złuszczania, ponieważ promieniowanie UV nie jest aż tak intensywne. Po zastosowaniu różnych peelingów skóra zostaje pozbawiona warstwy rogowej, która naturalnie chroni ją przed konsekwencjami ekspozycji na słońce. Tkanka świeżo po zabiegu broni się przed UV poprzez nadmierną produkcję barwnika, co może powodować przebarwienia.

Dlatego w okresie zimowym jesteśmy mniej narażeni na takie powikłania. Mimo to, nawet zimą, należy pamiętać o stosowaniu filtrów oraz unikaniu promieniowania w słoneczne dni po tego typu zabiegach. Z drugiej strony bardzo niska temperatura również nie wpływa dobrze na naszą skórę. Mróz może jej zaszkodzić przez nadmierne przesuszenie bądź odmrożenie.

– Intensywne złuszczanie najlepiej przeprowadzić z wyprzedzeniem. Jeżeli planujemy większe wyjście, wykonanie zabiegu krótko przed nim nie jest dobrym pomysłem. Makijaż nie będzie się dobrze trzymać, a sama skóra będzie się złuszczać łupieżowo lub płatowo, co także nie wygląda zbyt estetycznie. Przebudowa naskórka trwa około miesiąc, dlatego należy przeznaczyć ten czas na to, by skóra się odbudowała – tłumaczy mgr Magdalena Najbar.

Przed imprezą, wyjazdem w cieplejsze miejsce bądź podczas choroby powinno się powstrzymać od takich zabiegów. Niezależnie od tego, czy złuszczamy skórę na plecach, dekolcie czy twarzy, trzeba pamiętać, że odmładzanie i oczyszczanie to proces. Warto korzystać ze sprawdzonych środków, odpowiednio dobranych do naszego typu cery oraz porad ekspertów wyspecjalizowanych w temacie bezpiecznego i skutecznego złuszczania skóry.

——
Informacje o ekspertce:

Mgr Magdalena Najbar jest kosmetologiem i dietetykiem Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Stale się dokształca i zwiększa swoje kompetencje zawodowe, uczestnicząc w konferencjach oraz blisko współpracując z dr. Markiem Wasilukiem, który mówi o niej „bez inteligencji, pracowitości, zaangażowania i pedantyzmu Magdy, Triclinium nie byłoby najbardziej przyjaznym miejscem dla pacjentów”. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku dietetyka.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ