Smog niszczy Twoją skórę! Zobacz jaką pielęgnację powinnaś stosować w zanieczyszczonym środowisku!



Ogromnym problemem współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska, a o jego skutkach można byłoby pisać w nieskończoność… Smog jest szkodliwy dla całego organizmu – ma negatywny wpływ również skórę. Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja, i jak chronić cerę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami? Odpowiadamy razem z ekspertem marki Germaine de Capuccini – Anną Antosik.

Skóra narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – a w szczególności na działanie wspomnianego wyżej smogu – będzie się starzeć szybciej.

– Teorii mówiących o przyczynach przedwczesnego starzenia skóry jest wiele, jednak większość sprowadza się do wskazania na stopniowo rosnące upośledzenie zdolności skóry do regeneracji. Zatem działanie mające na celu wzmocnienie ochrony komórek przed uszkodzeniami oraz zwiększenie mocy samoodnowy jest wyzwaniem współczesnej kosmetyki – wyjaśnia Anna Antosik. Jednym z najnowszych odkryć ostatnich lat są stosowane miejscowo na skórę cytokiny.

– Cytokiny to białka naturalnie występujące m.in. w tkance łącznej, które znajdują się w przestrzeniach międzykomórkowych i są odpowiedzialne ze identyfikację uszkodzeń oraz aktywowanie szlaków autonaprawy, są nośnikiem informacji. Ich działanie to aktywizacja podziałów komórkowych, wpływają na zwiększenie proliferacji keratynocytów oraz ich aktywność wydzielniczą – regenerację naskórka, mają także wpływ na fibroblasty – stymulując biosyntezę cząsteczek budulcowych (kolagen, elastyna, GAG’s). Ponadto cytokiny wzmacniają system obronny skóry, wzmocnienie tzw. bariery immunologicznej, zwiększając odporność na czynniki zewnętrzne, stany zapalne, podrażnienia, alergie. To, co istotne działanie cytokin jest ograniczone do miejsca ich aplikacji – tłumaczy ekspert Germaine de Capuccini.

Szara i matowa skóra – jak ją „ożywić”?

Długotrwałe narażanie skóry na kontakt z zanieczyszczeniami środowiska powoduje nie tylko przedwczesne starzenie się skóry, ale również to, że staje się ona szara, matowa i „pozbawiona życia”. – Szare, matowe zabarwienie skóry związane jest głównie z zaburzeniem procesu naturalnej odnowy naskórka. W normalnych warunkach wymiana komórek następuje co mniej więcej 28 dni, warstwa rogowa złuszcza się regularnie i ma określoną grubość. W przypadku pojawienia się odwodnienia, stanów zapalnych, podrażnień dochodzi do zaburzeń tego procesu. Naskórek odnawia się wolniej, warstwa rogowa ulega pogrubieniu, pojawiają się zagłębienia, nierówności, zmienia się tzw. fluorescencja skóry. Skóra zanieczyszczona smogiem, dymem tytoniowym jest niedotleniona i procesy metaboliczne ulegają zaburzeniom – tłumaczy Anna Antosik.

Nie bez znaczenia jest również stres oksydacyjny, który powstaje na skutek zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. – W efekcie skóra wygląda na zmęczoną. W tym przypadku przede wszystkim działanie ukierunkowane jest na odnowę zewnętrznych warstw – czyli przyspieszenie złuszczania martwych komórek, dotlenienie skóry np. poprzez masaż, wspomaganie neutralizacji wolnych rodników tlenowych. Jednym słowem – regularne złuszczanie, stosowanie antyoksydantów oraz filtrów chroniących skórę przed czynnikami zewnętrznymi – dodaje ekspert.




Pielęgnacja do zadań specjalnych

Smog oraz inne zanieczyszczenia powietrza to problem, który najmocniej dotyka nas właśnie w sezonie zimowym. Stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ma ogromne znaczenie – i dosłownie potrzebujemy pielęgnacji do zadań specjalnych, dlatego, że oprócz ochrony przed zanieczyszczeniami środowiska musimy zapewnić również skórze odpowiednie nawilżenie, dotlenienie oraz mieszankę wartościowych składników odżywczych.

Odpowiedzią na potrzeby skóry jest Pollution Defence Cream od Germaine de Capuccini. Jest to najnowocześniejsza terapia przeciwzanieczyszczeniowa z silnymi substancjami aktywnymi o działaniu przeciwstarzeniowym, które zapewniają skórze wysoką dawkę tlenu, wzmacniają jej mechanizmy obronne i reaktywują jej wewnętrzną zdolność do samoodnowy. „Druga skóra”, która blokuje potencjalne szkody, które mogą spowodować zanieczyszczone powietrze, słońce, zanieczyszczenia domowe i cyfrowe – niebieskie światło

– Cząsteczki tlenu zamknięte w ceramidach, rozpuszczone w perfluorodekalinie (substancji zwanej „niebieską krwią”) są transportowane w głąb skóry. Perfluorodekalina jest w stanie transportować tlen podobnie jak hemoglobina. Dzięki specyficznej budowie otoczki ceramidowej o strukturze zasadniczo takiej samej jak ceramidy skórne, pokonanie bariery naskórkowej jest możliwe. Następnie dochodzi do enzymatycznego rozkładu nośnika, uwolnienia zawartości i optymalnej dyfuzji do otaczających komórek. Zatem komórki, w których brakuje tlenu dostaną go w pierwszej kolejności – wyjaśnia Anna Antosik. Jedną z innowacyjnych technologii zastosowanych w Pollution Defence Cream jest Blue Light Block. – Czyli L-karnozyna, peptyd mimetyczny o dużej mocy przeciwutleniającej, który działa jak wygaszacz ekranu dla skóry, blokując stres oksydacyjny spowodowany falami elektromagnetycznymi emitowanymi przez urządzenia elektroniczne, ekrany komputerów, smartfony, tablety, lampy LED. Wzmacnia komórki skóry chroniąc przed uszkodzeniami, hamuje aktywność metaloproteinaz, które niszczą włókna kolagenowe i elastyczne – tłumaczy ekspert Germaine de Capuccini.

Germaine de Capuccini, Linia Excel Therapy O2, Pollution Defence Cream, Krem Ochronny Przed Zanieczyszczeniami, 50ml/236 zł

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ