Smog niszczy Twoją skórę! Zobacz jaką pielęgnację powinnaś stosować w zanieczyszczonym środowisku!



Ogromnym problemem współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska, a o jego skutkach można byłoby pisać w nieskończoność… Smog jest szkodliwy dla całego organizmu – ma negatywny wpływ również skórę. Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja, i jak chronić cerę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami? Odpowiadamy razem z ekspertem marki Germaine de Capuccini – Anną Antosik.

Skóra narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – a w szczególności na działanie wspomnianego wyżej smogu – będzie się starzeć szybciej.

– Teorii mówiących o przyczynach przedwczesnego starzenia skóry jest wiele, jednak większość sprowadza się do wskazania na stopniowo rosnące upośledzenie zdolności skóry do regeneracji. Zatem działanie mające na celu wzmocnienie ochrony komórek przed uszkodzeniami oraz zwiększenie mocy samoodnowy jest wyzwaniem współczesnej kosmetyki – wyjaśnia Anna Antosik. Jednym z najnowszych odkryć ostatnich lat są stosowane miejscowo na skórę cytokiny.

– Cytokiny to białka naturalnie występujące m.in. w tkance łącznej, które znajdują się w przestrzeniach międzykomórkowych i są odpowiedzialne ze identyfikację uszkodzeń oraz aktywowanie szlaków autonaprawy, są nośnikiem informacji. Ich działanie to aktywizacja podziałów komórkowych, wpływają na zwiększenie proliferacji keratynocytów oraz ich aktywność wydzielniczą – regenerację naskórka, mają także wpływ na fibroblasty – stymulując biosyntezę cząsteczek budulcowych (kolagen, elastyna, GAG’s). Ponadto cytokiny wzmacniają system obronny skóry, wzmocnienie tzw. bariery immunologicznej, zwiększając odporność na czynniki zewnętrzne, stany zapalne, podrażnienia, alergie. To, co istotne działanie cytokin jest ograniczone do miejsca ich aplikacji – tłumaczy ekspert Germaine de Capuccini.

Szara i matowa skóra – jak ją „ożywić”?

Długotrwałe narażanie skóry na kontakt z zanieczyszczeniami środowiska powoduje nie tylko przedwczesne starzenie się skóry, ale również to, że staje się ona szara, matowa i „pozbawiona życia”. – Szare, matowe zabarwienie skóry związane jest głównie z zaburzeniem procesu naturalnej odnowy naskórka. W normalnych warunkach wymiana komórek następuje co mniej więcej 28 dni, warstwa rogowa złuszcza się regularnie i ma określoną grubość. W przypadku pojawienia się odwodnienia, stanów zapalnych, podrażnień dochodzi do zaburzeń tego procesu. Naskórek odnawia się wolniej, warstwa rogowa ulega pogrubieniu, pojawiają się zagłębienia, nierówności, zmienia się tzw. fluorescencja skóry. Skóra zanieczyszczona smogiem, dymem tytoniowym jest niedotleniona i procesy metaboliczne ulegają zaburzeniom – tłumaczy Anna Antosik.

Nie bez znaczenia jest również stres oksydacyjny, który powstaje na skutek zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. – W efekcie skóra wygląda na zmęczoną. W tym przypadku przede wszystkim działanie ukierunkowane jest na odnowę zewnętrznych warstw – czyli przyspieszenie złuszczania martwych komórek, dotlenienie skóry np. poprzez masaż, wspomaganie neutralizacji wolnych rodników tlenowych. Jednym słowem – regularne złuszczanie, stosowanie antyoksydantów oraz filtrów chroniących skórę przed czynnikami zewnętrznymi – dodaje ekspert.




Pielęgnacja do zadań specjalnych

Smog oraz inne zanieczyszczenia powietrza to problem, który najmocniej dotyka nas właśnie w sezonie zimowym. Stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ma ogromne znaczenie – i dosłownie potrzebujemy pielęgnacji do zadań specjalnych, dlatego, że oprócz ochrony przed zanieczyszczeniami środowiska musimy zapewnić również skórze odpowiednie nawilżenie, dotlenienie oraz mieszankę wartościowych składników odżywczych.

Odpowiedzią na potrzeby skóry jest Pollution Defence Cream od Germaine de Capuccini. Jest to najnowocześniejsza terapia przeciwzanieczyszczeniowa z silnymi substancjami aktywnymi o działaniu przeciwstarzeniowym, które zapewniają skórze wysoką dawkę tlenu, wzmacniają jej mechanizmy obronne i reaktywują jej wewnętrzną zdolność do samoodnowy. „Druga skóra”, która blokuje potencjalne szkody, które mogą spowodować zanieczyszczone powietrze, słońce, zanieczyszczenia domowe i cyfrowe – niebieskie światło

– Cząsteczki tlenu zamknięte w ceramidach, rozpuszczone w perfluorodekalinie (substancji zwanej „niebieską krwią”) są transportowane w głąb skóry. Perfluorodekalina jest w stanie transportować tlen podobnie jak hemoglobina. Dzięki specyficznej budowie otoczki ceramidowej o strukturze zasadniczo takiej samej jak ceramidy skórne, pokonanie bariery naskórkowej jest możliwe. Następnie dochodzi do enzymatycznego rozkładu nośnika, uwolnienia zawartości i optymalnej dyfuzji do otaczających komórek. Zatem komórki, w których brakuje tlenu dostaną go w pierwszej kolejności – wyjaśnia Anna Antosik. Jedną z innowacyjnych technologii zastosowanych w Pollution Defence Cream jest Blue Light Block. – Czyli L-karnozyna, peptyd mimetyczny o dużej mocy przeciwutleniającej, który działa jak wygaszacz ekranu dla skóry, blokując stres oksydacyjny spowodowany falami elektromagnetycznymi emitowanymi przez urządzenia elektroniczne, ekrany komputerów, smartfony, tablety, lampy LED. Wzmacnia komórki skóry chroniąc przed uszkodzeniami, hamuje aktywność metaloproteinaz, które niszczą włókna kolagenowe i elastyczne – tłumaczy ekspert Germaine de Capuccini.

Germaine de Capuccini, Linia Excel Therapy O2, Pollution Defence Cream, Krem Ochronny Przed Zanieczyszczeniami, 50ml/236 zł

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ